SM
Podle izraelských vědců představují pro Izrael velkou bezpečnostní hrozbu nejen dobře známé tunely v Gaze, ale především také chodby teroristické organizace Hizballáh v Libanonu. Radikální islamisté se měli učit budovat chodby od komunistů ze Severní Koreje.
Tunely nacházejících se pod městem Gaza označované často jako „gazanské metro” jsou již několik let dobře známou skutečností. Izraelská armáda již před několika lety prokázala, že se nejedná pouze o chodby mezi Pásmem Gazy a Egyptem, ale videa a fotografie kolující na různých sociálních sítích dokládají existenci sofistikovaného systému sítě chodeb, který spíše připomíná podzemní město dlouhé stovky kilometrů. IDF se v polovině prosince rozhodly situaci řešit zatopením chodeb mořskou vodou avšak bez většího výsledku.
Tunely neslouží pouze jako úkryty teroristů skrze které mohou útočníci Hamásu a dalších islamistických organizací konat překvapivé výpady na izraelské vojáky. V chodbách se nacházejí také betonové bunkry s místnostmi, plně funkčními toaletami, výtahy, sklady munice a dokonce také celami pro izraelské rukojmí, kde se teroristé byli schopni skrývat i několik týdnů. Množství vstupů do těchto chodeb se nachází v obytné zástavbě, mešitách, nemocnicích nebo školách provozovaných organizací OSN s názvem UNRWA, která má na starost péči o palestinské uprchlíky.
Teroristé Hamásu, Islámského džihádu a dalších islamistických organizací však nejsou jedinými skupinami, které v regionu budují sofistikovanou síť tunelů, kterými ohrožují bezpečnost obyvatel Izraele. Vedoucí výzkumného oddělení neziskové organizace Alma, Tal Beeri, který sám sloužil několik let ve zpravodajských jednotkách IDF, již před několika lety publikoval výzkum dokládající rozsáhlou síť tunelů teroristické organizace Hizballáh na severní hranici Izraele s Libanonem.
Podle Beeriho již od konce 80. let minulého století a rozsáhleji po konci druhé libanonské války v roce 2006 začala teroristická organizace Hizballáh s pomocí severokorejských a íránských jednotek budovat síť podzemních tunelů nacházejících se mezi Bejrútem a údolím Bikáa v jižním Libanonu. Tyto desítky kilometrů dlouhé tunely mají především sloužit pro spojení ústředí teroristické organizace v libanonském hlavním městě s jihem země, kde mohou jednotky poblíž hranic vykonávat útoky na území severního Izraele.
Útočné a infrastrukturní tunely Hizballáhu
Právě znalosti a především zkušenosti Severokorejců z války v Koreji v polovině minulého století měly podle Beeriho islamistickým teroristům významným způsobem pomoci při budování chodeb ve velmi členitém a skalnatém terénu, který je právě podobný také území rozkládajícím se mezi Severní a Jižní Koreou. Beeri rozděluje tyto tunely na dva typy, útočné a infrastrukturní, přičemž prvně jmenované vedou z Libanonu přímo na území Izraele a slouží pro nečekané útoky teroristů na území jejich jižního souseda. IDF některé z těchto útočných chodeb odhalily již v roce 2018 v rámci operace Northern Shield (Severní štít).
Druhý typ tunelů, infrastrukturní, označují chodby, které mají východy ve vesnicích nacházejících se těsně u hranic mezi Izraelem a Libanonem a také slouží pro útoky, avšak stále z libanonského území. Podle mínění Beeriho je z dostupných informací a svědectví patrné, že by měly být právě tyto dva typy tunelů Hizballáhu ještě rozsáhlejší než „gazanské metro” a tudíž představují pro Izrael mnohem větší přímou bezpečnostní hrozbu.
Ve středu 27. března 2024 IDF ohlásila rozsáhlá letecká a armádní cvičení v oblasti severního Izraele, čímž se snaží připravit se na možnost případného konfliktu s teroristickou organizací Hizballáh. Tato cvičení jsou jasnou ukázkou toho, že izraelská armáda rozhodně nepodceňuje nebezpečí, které islamističtí teroristé z Libanonu představují pro Izrael. Hizballáh již od začátku konfliktu s Gazou ostřeluje území severního Izraele raketami a Íránem dodanými ATGM Almas, které jsou kopiemi izraelských střel Spike, a spor proto každým dnem může přerůst v otevřenou válku.
Metro v Praze jim nevadí, nebo sem také vtrhnou?