Nezapomínejte, že obyčejní lidi za ty nahoře nemůžou
Sdílet článek:
Všude se dočítám, že prý Češi hlavně závidí Ukrajincům jakési vstupenky do ZOO. Nevím, s lidmi se prakticky nebavím, a pokud ano, tak ve velmi omezeném okruhu, kde nikdo do zoologické zdarma nechce. Já sama nemám zvířata v klecích a cizí ječící a pobíhající děcka (ještě navíc kumulovaná na jednom malém placu) ráda, a tak děkuju pánubohu, že na tato místa musím jen velmi sporadicky, když mne potomci donutí. Teď mám naštěstí výmluvu – psy, s těmi se přece mezi cizokrajnou zvěř nechodí. Myslím si opravdu, že takhle hloupě a přízemně Češi nepřemýšlí a nejde jim o žádné směšné výhody. Mnohým je ale docela jasné, že jsme ve válce tak jako tak a že je všechno naprosto v háji. Možná že ti lidé, kteří nejsou nadšenými podporovateli Fialových kroků, jen čekali, že se v takové chvíli stát postaví na jejich stranu, ale to byli samozřejmě naivní představy.

Nikdy jsem nechápala, co kdo může závidět Romům (nezdá se mi, že by se měli fajn), nevím, proč bych neměla přát těm, co mají méně štěstí a nemají aspoň to málo, co mám já: starou Fabii, obyčejnou matraci na posteli po babičce, peřinu z dob předmanželských, jeden snubní prsten a další s umělým smaragdem, oblečení výhradně ze sekáče, pár konzerv a nějaké špagety v komoře. Pravda, máme ještě dva psí a dva kočičí darmožrouty, takže toho mám na světě vezdejším víc než dost. Samozřejmě bych ráda měla méně starostí s tím, jak to bude s bydlením, jestli budu mít na to, abych připojila obecní vodu nebo kolik bude stát krmná pšenice pro slepice, nicméně nečekám, že tohle za mě vyřeší vláda. Pokud jsem kdy chtěla být velká a prachatá právnička (a asi jsem po tom ještě v mladické nerozvážnosti na fakultě i toužila), měla jsem holt volit jinak – udělat si soudcovské zkoušky a být ve vatě. Já namísto toho byla doma s dětmi a pak pracovala za pár šupů v nevládce. Moje volby, moje následky. To je bez debat a to, že se pomáhá potřebným na tom nic nemění.

Jediné, co mne doopravdy štve je, když mi stát hází klacky pod nohy. Rozčiluje mne, že mě nenechá na pokoji, že ubližuje zcela zbytečně dalším lidem a že jen násobí utrpení, které už vzniklo. Nebojte ale, nebudu už znova psát o tom, že bylo naší povinností pomoct jen určitému počtu příchozích z Ukrajiny (a tento počet jsme měli mít dávno vyjasněn, vždyť uprchlíky řeší Evropa už dlouhé roky), nebudu znovu rozvíjet teorie, že další tisíce lidí, kteří už nechtějí žít v zemi modré oblohy a zlatých lánů pšenice (které teď zůstanou nezorané, což – nejen – způsobí ve světě patrně hladomor), tu klidně mohli být v bezpečí na svůj účet. Zlobí mě, že vláda jedná nezodpovědně a hraje s námi, občany, vabank. Následky teprve přijdou a jak bolestné budou, si nejspíš neumí ani ti nejotrlejší představit, natož že by o tom přemýšleli ti, kdo se dnes kasají odvahou, vzývají třetí světovou jako řešení všech problémů lidstva, a přitom nedokázali z obrovského strachu jít dva roky do supermarketu bez respirátoru, protože byli vyděšení z respiračního viru. Ne, nebudu už psát o tom, že naše vláda není pro nás přínosem. Nemá to cenu, moje názory nic nezmění k lepšímu.

Jediné, co bych doopravdy chtěla zdůraznit je, abyste, pro boha živýho nebo pro jakoukoliv jinou hodnotu, které věříte, nepodporovali ty, kdo v nás živí nenávist k lidem, jako jsou kupř. naše slavná média nebo politikové. Nedovolte jim, aby do vás zasévali strach, paniku, obavy a aby podporovali to, co z lidí dělá bytosti schopné ubližovat druhým. Ti Ukrajinci, kteří přišli a přijdou, nejsou ti, kdo můžou za bordel, do kterého nás dostala (nejen naše a nejen tato) vláda. Nemůžou za bídu a za to, že nebude vůbec dobře. Oni se nás nesnaží zatáhnout do války, nechtějí nám udělat ze života peklo. Jsou to úplně obyčejní lidé, kteří dostali možnost jít do lepších podmínek a byli by úplně hloupí, kdyby ji nevyužili. Všechno zlé je jen a jedině vina ulhaných politiků těchto, i dřívějších, našich i cizích.

Bojím se totiž toho, že to zlé, co na nás lhostejno kdo ušil, je už za dveřmi. V zahraničním tisku (a opatrně snad i u nás) se píše o tom, že jsou na mnoha místech Evropy prázdné regály v supermarketech – chybí to či ono. Čeká se, že bude nedostatek prakticky všeho. Může se snadno stát, že dojdou nejen ty zbytné, ale i základní věci. Může se stát, že se budeme bát o zdraví a o děti. Nepůjde o to, že si třeba odepřete dovolenou nebo si nekoupíte páté jarní boty, jak si to asi mnozí představují. Nebudete se jen uskromňovat a přitom v podstatě normálně žít. Může se klidně stát to, co se dělo během hyperinflace v Rumunsku nebo může být i hůř. Podívejme se třeba na Libanon, kam ho ti nahoře dovedli. Pak, až to tu bude vypadat jako v zemích, před kterými zatím jen zavíráme oči, abychom se nemuseli dívat na lidi ve skutečné bídě, bude obtížné nehledat viníky. Proto si musíme už teď říct, kdo skutečně nese vinu za marast, ve kterém se už víc než dva roky nacházíme a kdo lidi obral a ještě obere až na kost. Nejsou to jiní obyčejní lidé, ti, se kterými sdílíme všechny strasti. Myslete na to, až “nebude na chleba”.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Zakázat vývoz české pšenice nelze. Ani ničeho jiného, upozorňují právníci
  23. března 2022 10:57
  Vyhovět volání po zákazu vývozu některých komodit z Česka není podle právníků možné. Současný český právní rámec to neumožňuje, šlo by o o porušení evropského práva. O zákazu vývozu pšenice usiloval v posledních dnech například Svaz pekařů a cukrářů.
  Zdroj:msm idnes 23.3.2022
  zajímavej coment pod čánkem-že u roušek to šlo?- a propó k čemu mají pak ten nouzák, když je vše na hraně s ekonomikou až za hranu a nemůůůžooou , no evroprávo a bla bla, prostě smyčka je utažena))) tak nemůžou, no. Největší legrace jsou i tak volby , VŽDYT JE NAHRADÍ JEDNODUCHÁ APKA S ROZHRANÍM EVRO PRÁVA A EU.

 2. Že obyčejní lidi za ty nahoře nemůžou?! Snad když tady vládli panovníci (z Boží a jiné vůle), kteří udělovali statky pozemské (s veškerou lidskou čeládkou) lénem svým vyvoleným, tak tehdy možná mohl někdo říci, že nemůže za “ty nahoře”. Ani tehdy to neplatilo stoprocentně.
  Ale v době kdy máme plnou hubu svobody, demokracie a lidských práv na cokoli? Plni pýchy, že i ženy už mají volební právo? Jak dlouho chceme pěstovat ten alibismus prosťáčků, kteří za nic nemohou, oni muzikant?
  Každý kdo volí své zástupce podle síly peněz,moci a velikosti procent, může za ty nahoře.
  Každý kdo volí podle míry svého prospěchu, korupce či jiných výhod, může za ty nahoře.
  Každý kdo se nepostaví zvůli volených zástupců v oblasti svobody slova, cenzury, porušování jimi schválených zákonů, může za ty nahoře.
  Každý kdo si myslí, že prezident, premiér, poslanec, senátor nebo státní úředník je absolutistický monarcha s právem cokoli nařídit, zakázat nebo dovolit, může za ty nahoře.
  Každý kdo zavírá oči před nespravedlností, zlem a lží, může za ty nahoře.
  Jak dlouho si chceme hrát na obyčejný (prostý) lid, který za nic nemůže ?

 3. No titulek jak noha, ale bolavá. Jak to že ti dole nemohou, za ty nahoře, pokud je mi známo tak je volí i když to v dnešní době vypadá že jsou dohodnuti jak se budou o volebním období na židlích posouvat, ale vždy je to vina spodiny. Dokud mají co jíst pít a teplo domova tak je nic nezajímá když se něco po*ere tak držkují od kompů a čekají kdo to za ně vyřídí, nejsme ve středověku kdy spodina nemohla nic.

 4. „Máte pravdu, s lidmi, vy to znáte, se tak musí, lidi jsou závislí, zbabělí, pasívní… – Říkají si o to, aby je někdo znásilňoval, vždyť víte, že dělají jen to, co se jim řekne…“

  „Odvrhujete jednu fikci a vytváříte si jinou. Svou vlastní. Slepenou ze slátaniny televizních obrázků… Z televizního zmatku volíte pravdu, kterou uznáte za výhodnou… Přivlastňujete si jenom to, co vás utvrzuje v přesvědčení, že pasivita je ctnost a nezbytnost. A to je právě to, čemu chcete věřit…“

  „Pláčete a litujete se… A co pak? Sedíte u televizorů. Cítíte se očištěni, lepší a lidštější než ti, na něž se díváte… A přece sledujete zrovna takové lidi, jako jste vy. Stejně oklamané, stejně slabé, stejně poslušné… Televize je vaším zrcadlem, je stejná jako vy! Je vytvářena k vašemu obrazu! I my jsme takoví. A vy to tak chcete!“
  „Přestaňte být stádem poslušných ovcí! Podívejte se kolem sebe… Jste povolní, otupělí, nesvobodní… Nařídí vám dávat krev, dáváte… Nařídí vám chodit po čtyřech, uděláte to! Prodáváte čest, abyste si mohli koupit větší televizor. Prodáváte poctivost, abyste dostali jakýsi zbytečný cancour moci. Všichni byste chtěli řídit, a zatím se stáváte nevolníky. Každého z vás znásilňují, ale jediné, po čem toužíte, je znásilňovat druhé. Čím se lišíte od těch, na které pliváte? Ničím. Jste jako oni!“

  VÁLKA SVĚTŮ

  PŘÍŠTÍ STOLETÍ

  (výpisky)—Piotr Szulkin byl polský filmový režisér a spisovatel

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*