Nizozemský premiér se zbláznil! Kvůli klimatu chce o třetinu snížit stav dobytka
Sdílet článek:
V prvním červencovém týdnu se v Evropském parlamentu podařilo zachránit jádro mezi čistými a udržitelnými zdroji, když europoslanci odmítli návrh o jeho vyřazení ze seznamu.

Je to nepochybně obrovský úspěch pro Česko. Díky přijaté taxonomii bude možné českým občanům do budoucna zajistit levnou a dostupnou energii. Zcela právem můžeme toto hlasování vnímat i jako těsné vítězství zdravého rozumu v oblasti zelené politiky.

Dobrovolné snížení stavů dobytka

To ale neznamená, že by rozum vítězil všude v Evropě. Někde naopak bohužel prohrává na celé čáře. V Nizozemí nyní bohužel naopak vidíme naprostou nesmyslnost některých opatření proti změně klimatu.

Tamní vláda totiž plánuje vyžadovat užívání méně hnojiv a vymáhat snížení stavů dobytka. Nizozemské zemědělství má přitom pro svět velký význam. Země tulipánů má vysoce intenzivní zemědělství a je dokonce druhým největším exportérem potravin na světě po Spojených státech. Rozhodnutí vlády tak může mít celosvětové dopady.

V červnu představila nizozemská vláda tzv. „Plán pro dusík“. Jeho cílem má být jednak snížení emisí dusíkatých látek v zemědělství do konce této dekády na polovinu a také snížení stavu hospodářských zvířat do roku 2030 přibližně o 30 %. Nikoho proto nemůže překvapit rozzuřená reakce zemědělců, kteří považují opatření za likvidační a nehodlají se s nimi smířit.

Diví se někdo protestům?

Zemí nyní zmítají mohutné protesty zemědělců proti současným opatřením, k nimž se přidali i rybáři, kteří zablokovali některé přístavy. Už několik týdnů jich desítky tisíc protestují, blokují svými traktory a náklaďáky silnice, distribuční centra a supermarkety a žádají po vládě konec této politiky.

Přestože muselo být jasné, že opatření vyvolá kontroverze, premiér Mark Rutte se dosud odmítal s farmáři bavit. Policie zasahuje proti protestujícím zemědělcům velmi tvrdě. Používá slzný plyn a dokonce psy, aby protesty rozehnala. Přinejmenším v jednom případě policie dokonce zahájila střelbu, nikdo ale naštěstí nebyl zraněný.

Nevyhnutelný vzestup populismu

Politika v současném nastavení samozřejmě vyvolává nespokojenost a logickým důsledkem je i vzestup podpory populistů. Posledních pár měsíců se odehrávalo ve znamení postupného vzestupu podpory strany Farmářské občanské hnutí, které má ve svém programu právě obhajobu práv nizozemských zemědělců.

Loni obdržela pouze 1 % hlasů a jediné křeslo v nizozemském parlamentu. V posledních několika měsících ale vystřelila její obliba v průzkumech strmě nahoru a v červnu překročila hranici 10 %! Není divu. Zcela jasně se jedná o reakci voličů na zmíněná opatření.

Premiérův plán nedává smysl

Snížením stavů dobytka se problém nevyřeší. Pouze se maso začne dovážet ze vzdálenějších oblastí, čímž se životní prostředí zatíží ještě více. Plán liberálního premiéra Rutteho vybít třetinu krav kvůli nadýmání a pak neekologicky dovážet hovězí maso loďmi až z Jižní Ameriky, kde kvůli chovu dobytka dochází k odlesňování amazonského pralesa, považuji za naprostou šílenost.

Důsledkem bude jen pokles zemědělské produkce na straně jedné a záporný přínos pro životní prostředí na straně druhé. Takto se najednou dvakrát střelit do nohy dokáže opravdu málokdo.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Tomáš Zdechovský

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. A nebylo by ekonomičtější vymlátit třetinu politiků? Uvažujte rozumně nizozemci, pokud jim to projde budou šílet dál a potom bude pozdě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*