Situace na Ukrajině se ani včera výrazně nezměnila a proto se nezměnil ani tón, ani obsah zpravodajství ukrajinských médií. Věnovali se situaci na frontách, která se prakticky nemění už několik týdnů. Ruské jednotky se již dříve vzdali taktiky ofenzivy širokou frontou a postupují malými kroky, od městečka k městečku, od vesnice k vesnici, od ulice a nejčastěji od domu k domu.
Dopoledne ukrajinští novináři již tradičně citovali zprávy Hlavního štábu Ozbdojených sil Ukrajiny, britské rozvědky a amerického Institutu studia války, ale zveřejnili také zajímavý komentář o dění na Ukrajině amerického deníku The New York Times. Američtí analytici přizvukovali, že ruské hospodářství, jak s překvapením zjistili na Západě, je mnohem stabilnější a pevnější, než si mysleli západní analytici a politici a vydrželo všechny sankční údery „transatlantické civilizace“. Podtrhly, že ukrajinské hospodářství sice dostalo trhlinu, ovšem také funguje. Poukázali na to, že ukrajinská armáda pociťuje nedostatek západních zbraní, což poskytuje ruským jednotkám určitou výhodu.
Některá ukrajinská média citovala úryvky z článku zveřejněnému v The Guardian, „Vysoká úroveň ztrát na Ukrajině může vést k obratu ve válce“ . Na rozdíl od často nesmyslných a falešných zpráv britské rozvědky, daný článek je dost objektivní a některá ukrajinská média zveřejnila větší jeho část. Proto i my ho budeme citovat také podrobněji. Jeho autor, analytik deníku pro obranu a bezpečnost Dan Sabbagh, analyzuje údaje o ztrátách Ozbrojených sil Ukrajiny.
„ Ukrajinské ztráty se pohybují od 600 do 1000 (zabitých a zraněných) lidí za den… to představuje mimořádnou ztrátu na lidských životech a bojeschopnosti obránců, zapojených do obrany východního města Severodoneck, které se tento týden změnilo na prohranou bitvu. Samotný počet – více než 20 000 obětí měsíčně – vyvolává otázky o tom, v jakém stavu bude ukrajinská armáda, bude-li se válka táhnout až do podzimu. To samé samozřejmě platí i pro Rusy. Okupanti však už ovládají velké kusy Ukrajiny a mohou pozastavit frontové akce s územní výhodou “, komentoval situaci Dan Sabbagh.
„ Kyjevské síly jsou ještě daleko od bodu kolapsu. Ale několik měsíců těžkých ztrát výrazně oslabí jejich bojovou sílu. Situace je tak naléhavá, že cizinci s bojovými zkušenostmi, kteří prošli testy na vstup do mezinárodní legie, mohou být v první linii méně než měsíc po překročení ukrajinské hranice. Ale zopakujeme, že vysoká úroveň ztrát, o které se nyní otevřeně diskutuje, se může v budoucnu stát odstrašujícím prostředkem pro rekruty “, vysvětluje britský analytik.
„Západní představitelé raději nediskutují o dopadu války na obránce, místo toho na svých briefinzích zdůrazňují problémy Rusů. Rozhodli se však neposkytovat podobná hodnocení pro Ukrajinu, což může vytvořit jednostranný dojem, že pro Rusy je to horší. Ve skutečnosti, s dělostřeleckou převahou 10 nebo 15 proti jedné, podle Ukrajinců, může být, že úroveň ztrát okupantů v současné době je mnohem nižší, protože jsou schopni způsobit smrt obráncům z větší vzdálenosti. Ukrajinci podle jejich vlastního přiznání zjevně nemají dostatek munice. Vadim Skibický, zástupce náčelníka Vojenského zpravodajství Ukrajiny, uvedl, že Ukrajina používá 5 000 až 6 000 dělostřeleckých granátů denně a „téměř vyčerpala“ své zásoby sovětských 152 mm standardních granátů. Nyní používá 155 mm houfnice standardu NATO. Není jasné, kolik jich je“, citovali novináři z The Guardian.
„ Ukrajina není bez odvahy a odhodlání. Západní podpora stále existuje, o čemž svědčí prohlášení Spojeného království tento týden o dodání několika, možná tří raketových systémů, ačkoli Kyjev téměř okamžitě uvedl, že chce mnohokrát více. Ruské síly však našly způsob, jak postupovat na Donbasu, což vyvolává otázku, zda se tříměsíční válka nenachází v dalším zlomovém bodě “, zdůraznil ve svém komentáři britský analytik Dan Sabbagh.
Ukrajinská média citovala komentář norské informační agentury Norwegian Broadcasting Corporation, která uvedla pět důvodů, které brání vstupu Ukrajiny do EU právě teď. Pojmenovala je dvojice odborníků – Jarle Truda, profesor politologie na univerzitách v Oslu a Agderu, a výzkumník Ian Holm-Hansen z univerzity v Oslu. Jsou to: rozsáhlá korupce; problémy s právním státem a demokracií; hospodářství a politiku kontrolují oligarchové; chudoba a nacionalismus; zrychlený vstup Ukrajiny do EU bude nespravedlivý vůči zemím, které na to léta čekají. „ Zvláštní důraz je kladen na korupci. Na Ukrajině je situace horší, než v nejzkorumpovanějších zemích EU “, citovali ukrajinští novináři norské experty – Jarle Truda a Iana Holma-Hansena.
V poledne novináři citovali ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který prohlásil, že těžké zbraně z Německa začnou přijíždět na Ukrajinu koncem června. Uvedl, že příchod sedmi houfnic Panzerhaubitze 2000 se očekává 22. června /právě na 81. výročí napadení Sovětského svazu fašistickým Německem…/ a 15 protiletadlových samohybných systémů Gepard – v červenci a srpnu. Melnyk zkritizoval Berlín za to, že po více než 100 dnech konfliktu ještě nebyla na Ukrajinu dodána ani jedna jednotka těžkého vojenského vybavení z Německa. Tentokrát se obešel bez urážek na adresu představitelů německé vlády.
Ukrajinští politologové a politici stále přeměňují téma zničení Krymského mostu na území Ruska. \“ S cílem poškodit Krymský most a zastavit jeho fungování jako železniční tepny, bude třeba měsíc útočit na tento most raketami\“, citovali novináři vojenského experta Olega Ždanova. „Myslím, že to musíme udělat. Chápu, že ho budeme bít raketami celý měsíc, dokud nebude zničen. Ale poškodit ho a zastavit jeho funkčnost jako mostu je hlavní záležitost “, zdůraznil Ždanův v rozhovoru pro Dmitrije Gordona.
V poledne do Kyjeva přijela šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, aby prodiskutovala žádost Kyjeva o status kandidáta na členství v EU. Ukrajinští novináři podotkli, že „ je stále je mnoho mlhy kolem toho, jak bude Evropská unie reagovat na žádost Ukrajiny. Signály přicházející z Evropy jsou velmi protichůdné …“ Citovali v této souvislosti i deník Washington Post, který přizvukoval, že „ Ukrajině dochází munice, přestože vyhlídky na bojišti jsou slabé. Naděje na to, že Ukrajina bude schopna zvrátit ruské úspěchy, taje tváří v tvář vynikající palebné síle ruských jednotek “, podotkli američtí analytici, které citovali ukrajinští kolegové.
Odpoledne ukrajinská média informovala o skandálu na asijském bezpečnostním summitu Shangri La Dialogue v Singapuru. Čínská delegace opustila sál během online projevu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Ruská delegace se vůbec neúčastnila této konference, kterou Moskva zjevně ignorovala. Zelenský na summitu varoval před hladomorem v Asii a Africe v důsledku zastavení dodávek obilí z Ukrajiny.
Podvečer však ukrajinská média tuto zprávu částečně dementovala. Uvedli, že politoložka Olivia Enosová, která tuto zprávu zveřejnila na svém Twitteru a jejíž informace citovala mnohá renomovaná média, tuto zprávu z Twitteru odstranila. Novináři předložili několik verzí, proč tak učinila. První se domnívají, že na politoložku byl vyvinut nátlak, aby nepříjemnou pro Ukrajinu zprávu odstranila, což udělala. Druzí předpokládají, že Číňany si spletla s Vietnamci: našli se svědci, kteří viděli, že delegáti Vietnamu opravdu během vystoupení Zelenského zasedací opustili sál, ale se pak vrátili. Třetí přece jsou přesvědčeni, že byli to právě členové čínské delegace, kteří odešli ze sálu během projevu ukrajinského prezidenta. Čtenáři si mohou vybrat verzi, která se jim více zamlouvá…
Ukrajinští novináři prezentovali i částečně překvapivou pozici německé ministryně kultury a médií Claudie Rothové, která odmítla bojkot a sankce vůči ruské kultuře. V rozhovoru pro Der Spiegel zdůraznila, že bojkot ruských kulturních představitelů by byl nesprávným krokem: „ Říct, že nyní zorganizujeme kulturní bojkot všeho ruského, by bylo samozřejmě nesprávné. Koneckonců, jsou to umělci, kteří se často snaží zachovat nebo rozšířit poslední prostor svobody “, vysvětlila německá ministryně kultury.
Buďte první kdo přidá komentář