Nově povlíkli postele, ale šlapky zůstaly stejné
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Odhaleno v překladu. Premiér Petr Fiala opět ukázal, že si ve své bublině dokáže poradit se vším. Nejspíš dospěl k názoru, že jej provládní média málo chválí, a tak lidem vyslal signál a pochválil se sám. V jeho proslovu chyběl snad už jen nechvalně známý úvod „právě jsem se vrátil z Hradu“, avšak i bez toho to znělo velmi úderně: „Všechno jsme zvládli. A po loňském nárůstu cen pohonných hmot a energií zvládneme i vysoké ceny potravin,“ prohlásil Fiala.

 
Protože jsou ale lidé z jeho signálů velmi často zmatení, zadali jsme jeho větu do imaginárního překladače z vládního jazyka do jazyka obyčejných lidí a objevili jsme význam toho, co nám chtěl pan předseda vlády skutečně říct: „Prospěšného jsme nezvládli skoro nic. Zato jsme loni zvládli zařídit nárůst cen pohonných hmot a energií a letos zvládneme zařídit i vysoké ceny potravin!“
.
Rádi bychom pro srovnání zadali jeho proslov do „Vidlákova překladače“… co nám slova našeho premiéra skutečně říkají?
.
Premiér jinými slovy říká: “Žvaním, tedy jsem.” Ostatně co jiného Fialovi zbývá? Řekněte mi alespoň jeden předvolební slib ODS, kde pan premiér uspěl. Stanjura vypadá pomalu na kolaps… V pátek z něj vylezlo, že ta slavná daň z nadměrného zisku vynese o šedesát miliard méně, než mají napsáno v rozpočtu.  Ale už jsem pochopil jejich taktiku. Jmenuje se to KDD – každý den dobrý.
.
Fiala mi připomíná dávného primátora z Prahy (taky z ODS) který se za povodní postavil před kamery a prohlásil, že situace je nadmíru výtečná. A za pár hodin měl metro plné vody.
.
Ale asi prostě musíme počkat na tu vodu. Víra Prahy a lásky v tu nejlepší a nejdemokratičtější vládu je stále ještě velká. Ale až to přijde, vezme ta víra zasvé velmi rychle.
.
Vláda už neví, jak lidi zkasírovat. Teď to chce zkusit přes DPH, ze tří sazeb udělat jen dvě, kdy samozřejmě zmizí ta nejnižší, a tudíž se nám pěkně podraží vodné, stočné a další poměrně nezbytné věci k životu… s lehkou nadsázkou kupříkladu i pivo. A jednoprocentní snížení DPH u potravin je snad už jen špatný vtip, zvláště v souvislosti s návrhem snížení daní z hazardu. Co o těch návrzích soudíte vy?
.
Každé zdražení vody i piva bude kompenzováno zlevněním lokomotiv… To už jsme tu kdysi měli a jak vidno, rétoricky se to pojímá pořád stejně. Novinkou je ten záměr snížit daň z hazardu. Jinými slovy, močí nám na hlavu a ani se to nesnaží vydávat za déšť. Začínám pomalu chápat ta dávná přísloví, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Jak moc se tato ODS liší od té minulé polomafiánské struktury? V bordelu nově povlíkli postele, ale všechny šlapky zůstaly stejné.
.
Aby toho nebylo málo, ministr financí Stanjura prohlásil, že sníží dotace do zemědělství a do průmyslu. Nejspíš i on sám sebe někde pochválil, protože nejspíš v jeho očích naše ekonomika jen vzkvétá. Jak vidíte Stanjurův návrh vy? Zapomněl snad na svoje předvolební sliby, že snižovat se budou daně, rozhodně ale ne dotace a životní úroveň obecně?
.
Víte co je na tom nejlepší? Na jedné straně říká ministr zemědělství Nekula, že zemědělci mají vysoké ceny. Na druhé straně tvrdí Stanjura, že zemědělcům sníží dotace. Předpokládám, že při svých sezeních v tom ani jeden nevidí žádný logický rozpor. To jako snížením dotací dosáhneme snížení ceny zemědělských produktů? Už ani nekomentuji Váš úvodník, kde se Fiala pochválil, že vysoké ceny potravin zvládnou stejně jako to ostatní. Pánbůh s námi a zlý pryč…
.
Víte, co ale bude docela sranda? Příští předvolební sliby. Fakt jsem zvědavý, co si tam napíšou. To bude tak obrovská prča, že u nás zkrachují všichni komici. Příští volební kampaň Pětikolky by nedokázali trumfnout ani Šimek s Bubílkovou.
.
Přijde mi, že se vláda svojí politikou už vlastně ani netají a naprosto bez obalu razí heslo: „Staří pod most a mladí do války!“ Jeden pirátský politik kdysi prohlásil, že je potřeba se zbavit těch „nepotřebných důchodců“ a ministryně obrany Jana Černochová to ještě ve svém stylu vylepšila tím, že bude dobré „nevyrábět ani důchodce nové“ a proto je potřeba se zbavit i těch mladých. Přijde mi, že staří lidé už nemají dostatek sil se bránit, a mladé to zas tolik nezajímá a raději se soustředí na to, který typ genderu je právě „in“. Nepřijde vám, že to řešení spadlo tak trochu na hrb generaci Husákových dětí a zda-li jim ještě zbývá dostatek sil na to, aby dokázali zacinkat klíčema tak hlasitě, aby to probudilo ten zbytek „mlčícího národa“?
.
Já si myslím, že národ už probuzený celkem je. Jen se ještě rozespale rozhlíží, co se to vlastně stalo, co ukonejšen demokracií usnul. Ještě se to probuzení nepromítá do cinknutých statistik, ještě je to pod rozlišovací schopnost diplomatů, referujících o situaci v naší zemi. Já vidím plné sály, vidím rostoucí počty sledujících na fejsbůku, vidím stále širší veřejnou debatu, já už dokonce vidím i peníze… Ekonomicky začíná být národ na huntě a přitom nikdy nedával tolik korunek na dezolátní veřejné projekty.
.
A pak také vidím, jak si ti jedině správní pravdomluvní a tolerantní demokraté sami zběsile vyhánějí kohokoliv, kdo se třeba jen maličko odchýlí od jediného povoleného výkladu dějin. To všechno se projeví.
.
Teď jde jen o to, co nastane dřív. Uvědomí si národ, že slonovinové věže Pětikolky k ničemu nepotřebuje, nebo si vláda uvědomí, že se jí národ vymknul z rukou?
.
Tento článek vyjde v pondělí, takže už všichni budeme vědět, jak dopadla nedělní demonstrace. To by nám mělo trochu napovědět.
.
Zábleskem naděje byla slova francouzského prezidenta Macrona, který po návštěvě Číny hovořil o potřebě větší nezávislosti evropského bloku na Spojených státech amerických a v této souvislosti prohlásil, že „být spojencem neznamená být vazalem.“ Souhlasíte s Macronovým prohlášením? A ještě na závěr, jak si myslíte, že to bude s Macronem dál? Stane se v určitém smyslu inspirací pro zbytek evropských lídrů, nebo ho vystaví hrubému mediálnímu lynči a označí ho za ruského švába s velkým R?
.
Jak to v té Číně dělají? Tam odjel nadšený eurohujer a libtard první kategorie a zpátky se vrátil skoro dezolát…  Možná proto se musí naše vláda proti zlým a totalitním žluťákům tak vymezovat. Bojí se, že by tam mohli dozvědět něco, co nechtějí (a nesmějí) slyšet.
.
S Macronem samozřejmě souhlasím (a nemohu uvěřit že fakt souhlasím s něčím, co řekl Macron), ale dovolím si drzou protiotázku: Jak chce být Evropa spojencem, když si dobrovolně ničí energetiku, dobrovolně si ničí průmysl, dobrovolně poslala všechny zbraně na Ukrajinu a její banky jedou všechny přes dolar? Jak chce být Evropa spojencem, když má sebevražedné tendence a ještě tomu tleská?
.
A budu drze pokračovat… je Evropa alespoň tím vazalem? Nebo už je také jen sprostým materiálem, který je možné obětovat pro oddálení konce americké hegemonie?
.
Macron byl takový hezký záblesk, ale mě osobně mnohem víc dere nervy, že se u nás chystá mobilizační cvičení, dokonce v materiálech i napsali, že se jedná o mobilizační cvičení, ale přesto bez uzardění tvrdí, že to se skutečnou mobilizací nijak nesouvisí…
.
Prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*