O generálovi, který dnes netuší, s jakým světonázorem se probudí zítra
Sdílet článek:

LUBOMÍR MAN

Pozor: titulek se netýká období do sametu v roce 1989.V tom měl totiž tehdejší velitel oddílu speciálních sil v Prostějově kapitán Československé lidové armády Petr Pavel politicky jasno. Situace byla tehdy přehledná, globální soupeři byli jen dva, a pokud příslušník armády toužil po vojenské kariéře, jasno mít musel. Jinudy totiž vlak ke generálským hvězdičkám nejel. Přihlášku do Komunistické strany Československa si tedy Petr Pavel podal v roce 1983 a po dvouletém kandidátství členství byl v únoru 1985 do strany přijat. A hned poté se stal předesedou základní organizace KSČ.
Neméně úspěšný byl i po sametu. Po dokončení studií na Vojenské akademii v roce 1991 nastoupil na Generální štáb Armády České republiky a v 90. letech působil v armádní zpravodajské službě Vojenského zpravodajství. Účastnil se mise UNPROFOR v Jugoslávii a během americké invaze do Iráku v březnu 2003 varoval Američany, že Irák by proti jejím invazním jednotkám mohl použít zbraně hromadného ničení, které Irák ovšem neměl. Podpořil účast českých vojáků ve válce v Afghánistánu a uvedl, že obrana republiky „bude začínat ne na hranicících ČR, ale na vnějších hranicích NATO, a někdy i za nimi, často tisíce kilometrů od nás“. Později pak prohlásil, že by bylo velkou chybou, kdyby čeští vojáci pod tlakem veřejného mínění Afghánistán opustili. Od července 2011 do června 2012 byl generál Pavel zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky V.Picka, kterého 1. července 2012 ve funkci vystřídal.


V roce 2014 navrhla Sobotkova vláda generála Pavla do úřadu předsedy vojenského výboru NATO pro období 2015-2018 a vojenský výbor NATO jej do této funkce v září 2014 skutečně zvolil. Nu a 20. června 2016 a tudíž už jako nejvyšší vojenský představitel NATO generál Pavel prohlásil, že Rusko invazi do Pobaltí pravděpodobně nechystá. A proto prý aliance neuvažuje o tom, že by do Pobaltí či na svou východní hranici přesunula nějaké významné síly.

Bylo to jako závan naděje v rozum a ta naděje zhruba za 14 dní získala určitější kontury, když generál Pavel řekl 4. srpna téhož roku serveru Aktuálně CZ toto: „Pro NATO je v tuto chvíli islamský terorizmus mnohem urgentnější hrozbou než Rusko. Neexistuje jediný dokumentovaný záměr, že by Rusko chtělo Alianci přímo vojensky ohrozit. Ruské záměry jsou pro nás v jisté míře srozumitelné. Rusko z hlediska urgentnosti nepředstavuje v současné době zásadní hrozbu. S přispěním společných křesťanských kořenů je zde prostor pro nacházení společných stanovisek s Ruskem“.

Jásejte, mávejte vším, co máte v rukách či po ruce, protože tohle konečně zní po dlouhé době jako hlas rozumu, radovali jsme se. Ale ne dlouho. Vlastně jen do okamžiku, kdy se na novinových stáncích objevil časopis Xantypa s portrétem generála Pavla a s tímto jeho prohlášením: RUSKO JE PRO NÁS VĚTŠÍ HROZBOU, NEŽ TERORIZMUS. Čili sdělení přesně opačné, než to, které před pár dny sdělil generál serveru Aktuálně CZ.

Tohle číslo Xantypy vyšlo 30. srpna a její rozhovor s generálem musel tedy proběhnout před tímto datem, čili zhruba ve stejné době, kdy generál mluvil se serverem Aktuálně CZ – a jak už víme – opačně. Ale jak je propánakrále možné vyřknout v rozpětí pár dní či hodin dva zcela odlišné názory na tutéž záležitost?

Toho se musím dopátrat. A tak jsem si Xantypu koupil, potřebnou stránku nalistoval a z generálova interview časopisu Xantypa se dověděl toto: „Z hlediska hrozeb pro stát, ne pro jednotlivce, je Rusko mnohem závažnější hrozbou.“

Takže náhle a bez předchozí výstrahy už zde nejsou žádné společné křesťanské kořeny, ruské záměry zřejmě přestaly být srozumitelné a islamský terorizmus už není tak urgentní hrozbou, jakou byl v den generálova rozovoru s Aktuálně CZ 4. srpna.

Nabízí se tedy otázka: Co se stalo mezi čtvrtým a třicátým srpnem 2016, že generál tak náhle spatřil svět jinak?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,05 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. “Z hlediska hrozeb pro stát, ne pro jednotlivce, je Rusko mnohem závažnější hrozbou.”
  Tady ovšem musím se soudruhem generálem souhlasit. Pro jednotlivce je daleko větší hrozbou jak islámský terorismus, tak stát a EU s omezováním svobody, grýndýlem atd. Ovšem pro stát, pro Fialu, Vystrčila, Rakušana a spol. musí být Rusko největší hrozbou, neboť to dostali nařízeno. A před nimi už Babiš, viz Vrbětice.

 2. No a pripomente ctenarum jaka vojna jak remen ted ceka RF od země draka.No a RF opravdu pro demokraticky svet predstavuje hrozbu,protoze neuznava hranice odsouhlasene mezinarodnim spolecenstvim a jejich vudce se shledl v cinech cara Velikeho a snech o zemi bez hranic.No a sousedni staty Finsko a Svedsko v divoké hruze utikaji pod ochranu NATA.Co by za to dali kdyby uz tam byli jak my.S cim lze souhlasit je jina islamska kultura ktera je neslucitelna s nasí civilizaci a jejimi hodnotami.Svobody je v nasich koncinach kopec a gryndyl je nenaviden staty zijici ze surovin protoze alternativni zdroje znamenají jejich konec,z cehoz mají hruzu.Pouzijí vsemoznou propagandu aby tento proces očernili v ocich verejnosti.

  • Než začnete plácat smyšlenky, nastudujte : laboratoře na biologické zbraně na Ukrajině, dále Minsk 1 a Minsk 2 se kterými si vyspělý západ utřel rectum, dále zjistěte proč Ukrajina si odhlasovala zrušení neutrality.

 3. Kdyby jste nebyl zaslepeny ideologii sveho vudce,ze valka je omluvitelná,tak zjistite,ze laboratoře vseho druhu jsou treba v zemi draka,ale tam se musí poslouchat a na velkeho samozrejme se neutočí,jenom na tutovku na slabsiho.Minske dohody jsou az dusledkem protipravniho zlocinneho vyzbrojení civilistů(no kym asi tipnete si) tezkymi zbranemi,dely,kulometa,tanky,penezi coz je zlocin statu ktery to umoznil a pod velenim vojenskych tajnych sluzeb zapocal boj civilistů(protipravne) proti Ukrajinske armade a jejim zakonum ktere byli povinni dodrzovat tak jako Vy,prestoze se jim vubec nemuseli libit.No a zacla mela a pocitaní mrtvych na ktere tak radi upozornujete.Pak svet zacal resit tento boj Minsk1.2 kde ani jedna strana nechtela couvnout.Tak co s tim teda?No tak tam vlitnem a obsadime uzemi ciziho statu,suroviny se hodí,ubyde konkurence plynu pro EU,bude obili atd.A to se Vam zda naprosto mormalni.Jenom ne 143 statum OSN,ktere to oznacili za kradez(anexi).

  • Bože vy jste ale IQ…. jaký vůdce? Co to plácáte? Máte to pěkně popletené ale co, už dneska byly v Bohnicích vycházky a internet do 17 hodin?

  • Všimněte si “O velký mysliteli”, jak se dělá odpověď na něčí reakci. Ani to nedokážete…to pak plácejte “demokraticky” dál. Vaše myšlenky mají pak hodnotu klimatického plynu vypouštěným skotem. 🙂

   • Kolemjdoucí umí jen kecat a mlít všechno pořád jak kafemlejnek dokolečka. Minsk II byl řešením jak narovnat vztahy s rusky mluvícími ukrajinci. Slíbili jim nějakou autonomii, ale byly to jen kecy a po 8mi letech terorizování, tam pak rusové vlítli…

    Jestlipak se Zelenskému tato taktika vyplatila? …,řekl bych, že nikoli..

    • Za to Vase pane jasnovidce papouskovani prokremelske propagandy z kdovijakeho Melnika je samá zmena.No a ty spocivaji v tom ze se EU rozpadne,vsichni zmrzneme,demokracie a svoboda tu zadna není a plivani na Ukrajinu a velebeni agresora jako obet celeho sveta.No a to melete od unora 2022.Staci si to precist.Z Vas musi Vas vudce plesat radostí.Ale mohl by si Vas tam radsi vzit k tomu televiznimu hlasateli.Vy by jste byli ta spravna dvojka.

 4. Tak ja Vas chapu,jako spravne pate kolo od vozu plnite pokyny dobre.Pospinit demokracii,EU,NATO.Nejdriv jste vyrvavali ze nas covid znicil,pak ze zmrzneme,na pokyn plivete na gryndyl,no a pak jedete klasiku sveho vudce-ten nas nazor je super,zbytek pres drzku,do basy a z lidi udelat blazny jak ze 143 statů OSN.Pokud Vas vudce neplatí za to špineni tak si mne ruce jake ma pomocniky.Vy by jste se potreboval sbalit a jit tam kam Vas to tak tahne jak slibujete.Jenomze to Vy ne,Vy potrebujete tady znejistovat obcany a tahat tu nenavist za svuj asi nepovedny zivot kazdemu do bytu ze kdyz Vam tak at koza chcipne vsem.Uklidnete se a bezte nakrmit holuby do parku,nikdo Vam neublizuje ani nic nebere.

  • Dědku Kolemjdoucí, ty máš z těch 143 států úplnej orgazmus, že to tady furt meleš, že? Tak tu taky jednou namel, že obří země jako čína, indie, indonézie, brazilie a další mezi těmi 143 není….,smůla viď? Naopak vydatně spolupracují, i si přeprodávají čipy….

   • Aaa pan jasnovidec je tady aby OSN sdelil ze jejich nazory neakceptuje ze ma svuj a ze by se meli ty staty stydet.A ma ohromnou radost ze jsou staty s jeho nazorem na dobyvacnou valku totozne.Tak by mel sbalit ty svoje nazory do kufru a jit se tam s nima objimat.Zapomnel jste to zmrznutí EU,ze se rozpadne a bez Vaseho obdivovatele prestaneme existovat protoze nas prevalcuje BRICS.No az se s temi Vasimi skodolibymi fantaziemi nekdy trefite tak dostanete medaili od RF jako prikladne pate kolo od vozu

 5. No a Vam vecne nespokojena madam bych poradil at soukrome vystoupite z EU a NATA a vydate se do zeme Vaseho obdivu, kde konecne budete spokojena a zazijete dejávu svobody vseho mozneho.

  • Jako vždy – mimo s odhadem. Ale já se vyděsím, až se trefíte, protože si řeknu, že jste vážně nemocen.
   Z EU jsem soukromě vystoupila a žiju v zemi, kterou obdivuji, takže opravdu nemusíte mít o můj osud takovou starost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*