O mačetovém útoku: Podobným akcím úplně zabránit nelze, jde ale podstatně snížit riziko
Sdílet článek:

Na středním odborném učilišti v ulici Ohradní v Michli včera zaútočil 19letý student na svého učitele, ten těžkým zraněním podlehl. Studenta odpoledne dopadla policie. Ta pracuje s motivem sporu žáka s učitelem kvůli špatnému prospěchu. SM oslovil bezpečnostního experta a prezidenta spolku LIGA LIBE Pavla Černého, kterému v této souvislosti položil několik otázek.

Dá se podobným útokům ve školních zařízeních zabránit?

Úplně zabránit jim nelze, dá se obecně riziko takového útoku podstatně snížit, nemyslím nějaké rentgeny či rámy na letištích, to by nic neřešilo. Obvykle se podnikají opatření proti útoku jak zvenku, tak i zevnitř, mluvím v této souvislosti také o preventivně-bezpečnostních projektech, aby měli učitelé i žáci základní povědomí o tom, co dělat a co naopak ne. Pak jsou to projekty, které jsou rovněž cílené směrem k bezpečnostním složkám, zvláště k městské policii, která do nich může být zapojena. Takže nemůžeme eliminovat úplně útok jako takový, ale jde o především o snížení konkrétní hrozby, jak už jsem říkal, a také eliminaci fatálního počtu obětí v druhé řadě.

Jak se chovat v podobné situaci?

Jde o to dostat bezpečnostní složku do podobného zařízení, kde se stal útok, a to možná co nejrychleji. Zakonzervovat danou situaci pokud možno bez obětí a získat co nejvíce času, aby mohla zásáhnout na místě k tomu určená bezpečnostní složka. Jak se to provádí? Útěkem od nebezpečí, tam, kde není možnost úniku, je to uzamčení třídy, popřípadě barikádování lavicemi, to vše rychle, ale tiše. Jde tedy o to dosáhnout takového stavu, aby útočníka stála jeho snaha dosáhnout svých cílů úsilí a čas, ten je pro něho drahý a ubývá následným příjezdem bezpečnostní složky.

Co si myslíte obecně o bezpečnostních opatřeních ve školách? Jsou podle Vás dostatečná a měla by být ve světle podobných útoků posílena?

Školy by měly implementovat ve větší míře právě preventivně-bezpečnostní projekty, které jsem již zmínil. Je potřeba alespoň v základním rámci vědět, co dělat, když k takovému útoku dojde, protože jinak jde o hazard se životy. V preventivně-bezpečnostních projektech se probírají i konkrétní situace, aby byly nejen děti, ale také učitelé obeznámeni detailněji s kroky, které mají dělat, jestliže bezpečnostní hrozba nastane. A pak je dobré realizovat praktické cvičení s místními bezpečnostními složkami. Domnívám se, že těmito projekty by si měly projít všechny školy, protože to není o tom, zda se nějaký útok stane, ale kdy, jak jsme mohli již vidět v mnoha předchozích případech.

securitymagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*