O “rasismu” trenéra Rady
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Pokud si čeští fotbaloví činovníci snad chtějí brát příklad ze západních zemí, tak by to mělo být v úplně jiných věcech, než je politická hyperkorektnost.

Trenér fotbalistů pražské Dukly Petr Rada nedávno obdržel od disciplinární komise abnormálně vysoký trest: na lavičce svého týmu nesmí při soutěžních zápasech usednout celých osm měsíců, navíc musí zaplatit pokutu ve výši 80 tisíc korun. Při čtení takové zprávy by se člověk nejspíš domníval, že bývalý československý reprezentant a později dlouholetý trenér snad musel figurovat v nějaké úplatkářské aféře, případně musel při zápase fyzicky napadnout rozhodčího nebo hráče či trenéra soupeřova mužstva.

Petr Rada trenéra soupeřova mužstva skutečně “napadnul”, nikoliv ovšem fyzicky, nýbrž pouze slovně: při zápase jeho týmu proti Zbrojovce Brno totiž na brněnského trenéra Tomáše Polácha v návalu emocí vykřikl “ty zoufalče cikánskej!”. Což disciplinární komise Ligové fotbalové asociace vyhodnotila jako rasistickou urážku (viz odkaz zde).

Na celém případu mi přijde nejvíce paradoxní to, že Tomáš Polách, kterého si dobře pamatuji ještě z doby jeho hráčské kariéry, kdy byl pilířem záložní řady FC Synot (a následně FC Slovácko), vůbec Romem není. K jeho smůle má jen trochu snědší pleť, čehož poněkud jednodušší fanoušci občas využívali k pokřikování “cikáne”. Stejně na tom svého času byli například i hokejista pražské Sparty Richard Žemlička nebo někdejší hráč Komety Brno či HC Vsetín Tomáš Sršeň.

Nicméně i kdyby současný trenér brněnské Zbrojovky Romem byl: je opravdu taková výše trestu za urážku, vypuštěnou z úst v návalu emocí, přiměřená? Zvlášť, když Tomáš Polách před několika dny na dotaz novinářů ohledně Radova výroku odpověděl: „Volal mi dvě hodiny po zápase, v následujícím období jsme spolu mluvili ještě asi třikrát. Není mezi námi zášť, všechno je v pohodě. Stalo se to při zápase v emocích. Jasně jsem řekl disciplinární komisi, že na našem vztahu s Radou to nezanechalo stopy” (viz odkaz zde).

Když to člověk srovná například s tím, že dosud nejvyšší trest, který byl v české fotbalové lize udělen za brutální fauly, byl dvanáctizápasový stop (tedy zhruba tříměsíční pauza) pro někdejšího sparťanského útočníka Kweukeho (který před 11 lety zlomil soupeři nohu), tak nemůže, než nad rozhodnutím disciplinární komise kroutit hlavou. Opravdu se nedějí v českém fotbale horší věci, než to, že jeden trenér nazve v návalu emocí “zoufalým cikánem” druhého trenéra (který navíc “cikánem” či Romem ani není)?

Dostal by snad trest stejné výše i ten, kdo by soupeřova trenéra nazval například “zrzkem” či “plešounem”? Případně pak trenérku či hráčku nějakého ženského fotbalového týmu “hloupou blondýnou” (pro jistotu upozorňuji, že vůči blondýnám žádné předsudky nemám)? Pokud si čeští fotbaloví činovníci snad chtějí brát příklad ze západních zemí, tak by to mělo být v úplně jiných věcech, než je politická hyperkorektnost. To se ostatně netýká jenom sportu…

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Jistě, držet hubu a krok… Ale to jsme tady už měli, ne? 🙁 PS: Když řeknu, že EU je turecké hospodářství, tak je sazba kolik? 5 – 10 let? 🙂 PS2: Nemilí voliči, pokud budete volit jako idioti, idioti vám budou vládnout…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*