Podoby dezinfomačního mainstreamu
Sdílet článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

Dezinfomace se staly zaklínadlem současnosti. Zatím jsou připisovány jen jedné straně rozdělené společnosti. Je tomu opravdu tak?

Jednou z dezinformací mají být řetězové emaily, které dostanou a posílají především senioři (jak jinak). Média to řeší tak často, že jsem začal na své emailové adrese netrpělivě vyhlížet nějaký ten řetězák. Myšleno – politický řetězák s nějakou tou svižnou konspirační teorií. Marně. Poptával jsem se všude možně. Nic. Nikdo se s ním nesetkal. (Tedy kromě té blbosti „popřej pěti přátelům hodně zdraví, jinak přijdeš o to své.“) Dospěl jsem k názoru, že tzv. řetězové politicky a konspiračně laděné maily jsou novodobou „městskou“ legendou, jakou třeba byla kdysi populární černá sanitka brázdící ulice velkoměst a lovící nešťastníky co by dárce orgánů. Jasná dezinformace.

Dezinformace mají mnoho podob. Především ty mainstreamové a vládní jsou sice na první pohled nenápadné, ale svůj propagandistický účel plní dokonale.

Především pro lepší lidi, kteří svůj názor staví výhradně na základě informací hlavního proudu.

My – horší lidi – s odlišením faktů od propagandy problém nemáme.

Ukázkou jedné z podob dezinformace je otřesný případ, který se stal v minulých dnech v Plzni.

Patnáctiletou dívku napadl jen o pár let starší MLADÍK (jak uváděl v první chvíli mainstream), který ji svázal, přelepil ústa a znásilnil. Poté dívku pořezal, zabalil do pytle a shodil ze srázu. Zraněná dívka naštěstí přežila a zavolala pro pomoc. Později vyšlo najevo, že pachatelem byl Ukrajinec. Média se obávala, že zveřejněním národnosti pachatele by došlo ke kolektivnímu odsouzení všech Ukrajinců. Podobnou cestou se v minulých letech ubíral Západ, když se jednalo o zločiny migrantů.

Prosazovat kolektivní vinu je jistě špatné řešení. Jenomže tato zásada by měla platit obecně, nikoliv jen selektivně.

Dezinformace prostřednictvím částečné pravdy. Zvláště zákeřný způsob manipulace. A ještě horší je, když se nás některé směšné mediální figury pokouší vychovávat k obrazu jediného správného názoru.

Média hlavního proudu se vlastně o zisk důvěryhodnosti ani snažit nemusí. Lepší lidi jim uvěří všechno, třeba i to, že Fiala je nejlepší premiér od vynálezu krájeného chleba. Na horší lidi už média hlavního proudu zcela ztratila vliv, což je neskonale dráždí. Proto prskají ty urážky za potlesku zfanatizovaných liberálů.

Bude trvat desetiletí, než se žurnalistika zase vrátí do normálu. Pokud někdy.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Také se divím, komu chodí ty řetězové emaily. Používám email od jeho zozšíření u nás, tedy cca 30 let. Ještě nikdy mně žádný řetězový email nepřišel. Jeden redaktor si vymyslí pitomost a všichni další to po něm jako osli opakují. Jde spíše o cílené rozdmychávání despektu vůči starší generaci.

  2. Jakživ jsem nedostal žádný řetězový email – kromě řetězu reklam z řetězců. Ale ještě nejsem senior, tak třeba počkají pár desetiletí – jako s prodejem alkoholu nezletilým. Nejsou ti konspirátoři podivuhodně dbalí zákonů?

  3. Žurnalistika se nikdy k normálu nevrátí, podívejte se jaký lidský odpad, po stránce morální i intelektuální, “studuje” různé FSV ä FSS a nezapomeňte si připravit pytlík na blití, tyhle obory přitahují jen nejodpornější krysy. I ta nejposlednější holka z hampejzu má v sobě víc slušnosti a cti než český žurnalista…

  4. Já bych nebyl tak pesimistický. Poptávka po kompletním, objektivním a pravdivém zpravodajství nezatíženém jakoukoliv ideologií bude stoupat a takový projekt by mohl časem najít i dostatek inzerentů a novinářů, kterým se už to ideologické lhaní zajídá.

  5. T.Zkuste tu ideologickou pravdu v RF,když se Vam ta naše zajídá.Tam to bude podle Vas nezatíženè jakoukoliv ideologií.Tak neváhejte a budete konečně svobodný ve všem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*