Pojistka demokracie, nebo jen luxusně placené odkladiště?
Sdílet článek:

Účast pouhých 19,4% voličů je tak katastrofálním výsledkem senátních voleb, že nemohu jinak než žasnout nad arogancí kandidátů, kteří uspěli, a hloupostí politologů, analytiků a novinářů, kteří se odvažují z výsledků voleb dovozovat závěr, že zvítězila ODS a vláda v údajném referendu obstála.

Protože ve skutečnosti poraženými jsou všichni a drtivá porážka postihla především samotný Senát. Tyto volby nebyly referendem o vládě, nýbrž o Senátu – a tak nízká volební účast je důkazem, že Senát svůj boj o důvěru a přízeň občanů definitivně prohrál a že svou pozici v ústavním systému České republiky OPĚT neobhájil. Senát lidi prostě nezajímá, nepokládají jej za důležitý a kdyby se ještě dnes večer rozpustil, nejenže by toho téměř nikdo (81% občanů!) nelitoval, ale jeho zániku by si snad nikdo ani nevšiml. Tak tragická volební účast je zároveň špatným vysvědčením pro předsedu Vystrčila, který se sice po sečtení hlasů okamžitě naparoval jako páv, pateticky vydávaje své vítězství za triumf slušnosti, ale kdyby nepostrádal soudnost a kdyby mu tolik nezáleželo na platu předsedy Senátu, pak by neprodleně rezignoval, neboť pod jeho vedením se v očích občanů Senát stal nejzbytečnější institucí státu. Mohou nám sice vykládat o roli Senátu coby ústavní a demokratické pojistky, ale tam, kde není demokracie a Ústavu nectí ani Ústavní soud, není co pojišťovat. Skutečným referendem o vládě budou až předčasné volby.

Copak je to za volby, které národ trvale ignoruje?

Může být vítězem, kdo většinu ani trochu nezajímá?

Senát s polistopadovým proudem do minulosti pluje a senátoři mohou až do smrti hloubat čí je to vina.

Dnes tchajwanec Vystrčil stal se poraženým vítězem a může se radovat, když neví, co se Pyrrhovi stalo, a že jeho vítězství je porážkou pro Senát a celou zem, protože osm voličů z deseti volby už předem vzdalo.

 

Miroslav Štrop

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Mozna by ucast byla vyssi, kdyby slo volit v libovolnem okrsku ČR. Senat ma celorepublikovou ucinnost, proc tedy nemuzu volit senatora kandidujiciho kdekoli v ČR???

  2. To je jen výklad, že byl poražen senát. Morálně ano, ale na to se nehraje. Jiný výklad může znít tak, že lidé naopak důvěřovali těm skvělým osobnostem natolik, že ani nepovažovali za nutné mezi nimi volit. Nebo jsou zkrátka jen líní a tupí.

    Můj výklad je, že se vůbec nepoučili z minulých katastrofálních voleb. Nenaučili se dělat kompromisy. Nepochopili, že když nezvolí menší zlo, tak budou muset prožít to větší.

    Samozřejmě že vláda vypínačů plynu obstála. Mohla mít těžkou hlavu z babišovských senátorů a z drtivého nástupu SPD. Místo toho si SPD polepšila jen mírně. Pro vládu to znamená zelenou v jejím zhůvěřilém ničení průmyslu i domácností ve jménu cizích zájmů.

    Co na tom, že vláda i její senátoři byli ve skutečnosti zvoleni početní menšinou voličů? Pro chod státu to nemá význam. Leda jako podpůrný argument nějakého povstání. Ale to zatím není na pořadu dne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*