Postavme se na stranu Vánoc
Sdílet článek:

HSP

Brussels Signal informuje o tom, že křesťanská identita Evropy je na mušce. Vánoce jsou doslova i obrazně pod palbou: Na jedné straně extremisté hrozí, že se zaměří na sváteční shromáždění a oslavy. Na straně druhé se probuzená evropská agenda pokouší „zrušit“ Vánoce jako svátky, které nejsou inkluzivní.

Zejména letos mají bezpečnostní obavy nebývalou vážnost. „V souvislosti s nadcházejícím svátečním obdobím existuje v Evropské unii obrovské riziko teroristických útoků,“ uvedla začátkem prosince Ylva Johanssonová, komisařka EU pro vnitřní záležitosti.

Johanssonová už dostala za pravdu – stejně jako Thomas Haldenwang, prezident německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy, který řekl: „Nyní se objevuje nový rozměr hrozby.“

Před několika týdny byli zatčeni dva teenageři, kteří údajně plánovali odpálit nálož na vánočním trhu v německém Leverkusenu a poté uprchnout ze země a přidat se k “Islámskému státu”.

Dvacetiletý Iráčan, který přijel do Německa loni, byl také vzat do vazby pro podezření z plánování útoku nožem na vánočním trhu v Hannoveru.

Minulý týden dánské, nizozemské a německé orgány v rámci organizované operace zatkli několik osob podezřelých z plánování teroristických útoků na evropské půdě během těchto Vánoc.

Minulý pátek v Aténách policie zadržela dva státní příslušníky Pákistánu, kteří se oháněli noži a obtěžovali kolemjdoucí, přičemž křičeli “Aláhu akbar” v blízkosti rušného centrálního trhu v Nea Ionia, severním předměstí řeckého hlavního města.

Obavy o bezpečnost byly také důvodem zrušení některých vánočních akcí v Evropě. Anglie nebyla výjimkou, z bezpečnostních důvodů byly zrušeny tři vnější bohoslužby ve východním Londýně. V Manchesteru se neuskutečnila přehlídka zapínání vánočních světel, protože městská rada uvedla, že neexistuje “vhodné bezpečné místo”.

Ve Španělsku bylo z bezpečnostních důvodů zakázáno zpívat a slavit v ulicích Malagy.

Vánoce však neohrožují jen militantní extremisté. Je to i agenda probuzení spolu s politickou korektností, jejichž cílem je zrušit samotnou podstatu největšího křesťanského svátku.

Bylo to před dvěma lety, kdy Evropská komise sklidila ostrou kritiku za dokument s interními pokyny, ve kterém se doporučovalo nahradit Vánoce „obdobím prázdnin“. A přestože byl dokument stažen, jeho všeobecný duch zůstává.

Skupiny a nevládní organizace za inkluzivnost, jako například Watch this Space, varují, že oslavy by mohly být vylučující pro ty, kteří Vánoce neslaví.

Vyzývají pracoviště, aby se vzdali obvyklých vánočních oslav v kancelářích a vyhověli tak vkusu a přesvědčení všech zaměstnanců.

Stále více vánočních pohlednic a firemních či politických přání už nemá tendenci říkat „Veselé Vánoce“.

Tradiční vánoční symboly jsou stále kontroverznější. Jistá mateřská škola v Německu letos odmítla postavit vánoční stromek “kvůli náboženské svobodě”.

Vánoční trhy ve střední Evropě se nyní často nazývají „zimní trhy“. V Rotterdamu, kde je starosta muslim, je nyní hlavní atrakce označena jako “zimní jarmark”, přičemž se vůbec neodkazuje na Vánoce.

V některých částech Belgie se Santa Claus nebo Sinterklaas “diverzifikuje” na černou ženskou postavu s názvem Queen Nikkolah. Navíc Santovi malí pomocníci, kteří se nazývají „Zwarte Pieten“ nebo „Černí mazlíčci“, vyvolávají pobouření, protože jejich kostýmy obsahují černou tvář. Jejich fotografie jsou od roku 2020 na Facebooku a Instagramu zakázány.

To vše je opravdu smutné. Třeba si však uvědomit, že toto není období na smutek, zatrpklost nebo nevraživost.

Pro křesťany všech denominací v Evropě i mimo ni znamenají Vánoce zrod vší naděje a požehnání. Radujme se tedy, oslavujme se svými blízkými a načerpejme sílu pokračovat v dobrém boji.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*