Prezident slibuje zachovávat ústavu, nikoli ji porušovat
Sdílet článek:

TRIKOLORA

Petr Pavel oznámil záměr prosazovat elektronickou formu voleb. Tedy způsob, který porušuje ústavní zásadu volebního práva, kterou je tajné hlasování. Tím se rozumí nemožnost spojit osobu voliče s odevzdaným hlasem. Žádné dostupné technologie dnes totiž neumožňují vyřešit autorizaci hlasování při zachování plné anonymity. Prosazování elektronického hlasování tak neznamená nic jiného než rezignaci na základní právo občana na základě svobodné vůle rozhodovat o změně politické reprezentace své země.

Neustále pokusy pod průhlednými záminkami prosazovat „moderní” formy výkonu volebního práva vedou pouze k podkopání důvěry občanů v samotný volební systém a v demokratické politické uspořádání. Jiný způsob hlasování, než je osobní za plentou, rovněž nedokáže zajistit, že volič nehlasuje pod nátlakem třetí osoby. Pro absolutní většinu obyvatelstva by byl elektronický volební mechanismus oproti současnému obtížně pochopitelný, a navíc by předával obrovskou moc do rukou technologických firem.

Není náhodou, že v zemích, které v určité formě k elektronického hlasování přistoupily, jsou výsledky voleb silně zpochybňovány a vítězové obviňováni z volebních podvodů. Typicky Spojené státy. Není také náhodou, že země jako Německo, Spojené království, Irsko nebo Nizozemsko projekty elektronického hlasování zastavily.

Trikolora vyzývá Petra Pavla, aby dodržoval literu prezidentského slibu a zachovával Ústavu České republiky, k čemuž se 9. března 2023 zavázal. Prosazování elektronické formy voleb je demolicí ústavy, práv občanů a jejich důvěry v legitimitu zvolené politické reprezentace.

Trikolora

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Coby profesí ajťák bych nepoužil slovo autorizace (to se používá v jiném významu) nýbrž slova identifikace a autentizace. K vlastnímu provedení hlasování – nepředstavuji si el. hlasování tak zjednodušeně, jak asi většina občanů, tedy že na webu občan zaškrtne stranu, vepíše jméno Josef Novák a adresu a formulář odešle. Přesto jsem i já odpůrcem el. hlasování. Jistě, lze spolehlivě identifikovat hlasujícího prostředky, které se již dnes nabízí a používají. Tedy kvalifikovaný certifikát, el. OP apod. Jenže k tomu samozřejmě musíte mít kvalifikovaný prostředek (karta + čtečka, resp. token). Kolik občanů v naší zemi toto vlastní a kolik by jich bylo ochotno si tuto věc jen kvůli volbám pořídit? Odpověď je jasná a proto má obava, že se bude hledat masovější řešení, které ovšem nezaručí jasnou identifikaci voliče. Zkrátka, hlasuj za bábu a dědu. Takhle nějak to dopadne, resp. bude snaha, aby to takto dopadlo.

  • V čem je problém použít e-občanku + čtečku?
   Jinak – já jsem také proti elektronickým volbám a obávám se, že to začne salámovou metodou: nejprve pro zahraniční voliče …

   • Protože tento národ se neskládá pouze z lidí do 30 let, kteří mají k IT blíže. Vám to nevadí, mně jako ajťákovi také ne, i když nevím proč bych si měl pořizovat ad hoc kvůli volbám něco, co bych dále používal minimálně. Mám 2 poznámky: 1) Proč se domníváte, že všichni voliči v tomto státě vlastní e-občanku případně čtečku, když naprostý opak je pravdou? 2) Organizoval jsem IT kurzy a školil za svou kariéru lidi všech věkových skupin. Takže mám docela přesnou představu o tom, pro koho je či není problém použít e-občanku a čtečku. Chtělo by se to trochu rozhlédnout kolem sebe, jaká je realita. A mimochodem, až Vám bude o 30 let více, možná narazíte na někoho, kdo se bude strašně divit, že něco nezvládáte. Leda byste si myslel, že až do konce života budete vždycky rozumět všemu. To pak jo.

    • Občanku vlastní každý. Všechny občanské průkazy vydané po 1. 7. 2018 obsahují čip. Funkcionalitu je nutno aktivovat – ale je ji možno také deaktivovat. Nejlevnější čtečky pro připojení přes USB začínají už pod 200 Kč – viz https://info.identitaobcana.cz/eop/

     “Leda byste si myslel, že až do konce života budete vždycky rozumět všemu.”
     To určitě ne – to bych ani nechtěl … protože poznávat nové věci je dobrodružství.
     Všechno zná jen Bůh vševědoucí a vševidoucí – ale ten zase podle Karla Čapka nemůže být soudcem … lidi musí soudit lidští soudci … i když jsou omylní a někteří bezcharakterní a podplatitelní …

     • Proč se domníváte, že všichni voliči vlastní OP vydaný po 1.7.2018? Pozn. Pokud nevlastní, byly by volby pouze pro někoho.

   • V.Vy jste se obaval kdečeho,třeba nedavno ze Evropa bez plynu zmrzne a na Norsky plyn netáhnou kamna.Tak vždy chvilku počkejte,nepředbihejte dobu a i s tou elektronikou všeho možneho i nemozneho budete pak spokojen.

 2. V.Mně se neptejte,ja pravě vubec nic nevim.Ja se vždycky zařidim podle Vas.Jen to zmrznutí Evropy Vam šlo jaksi šejdrem a ja si zbytečně koupil sto kabátů s kapucou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*