Příčina raketového zvýšení cen plynu a elektřiny
Sdílet článek:

Určitě jste v médiích zaregistrovali dva jednoduché narativy. Ten první se dá shrnout do hodnocení ve stylu „Za drahotu může Putin a jeho energetická válka proti Evropanům“.

Dalším známým narativem, se kterým se v současnosti často setkáváme, jsou slova ve stylu:

„Když bychom přešli na obnovitelné zdroje dříve, už dnes by ceny energií byly tak nízké, že Putin by nás nemohl vydírat.“

Začnu od druhého (dle mého naivního tvrzení), i kdybychom se rozhodli investovat další sta miliardy do obnovitelných zdrojů, na žádných rajských obláčcích energetické nezávislosti bychom nepluli, ve skutečnosti bychom byli jen zadluženější a obohaceni o další zelené tuneláře.

Myšlenka postupného přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům je sympatická, ale musí se jednat o stabilní a efektivní zdroje energie, což není případ obnovitelných zdrojů v současnosti.

Obnovitelné zdroje musí být zálohovány stabilními zdroji, což jsou nejlépe vodní nebo uhelné elektrárny. Pokud nemáte dostatek hydroelektráren (případ ČR a celé střední Evropy), musíte si vypomoci jadernými elektrárnami. Jenže jaderné a uhelné elektrárny se v západní Evropě zavíraly v posledních letech jak o závod. Dokonce se některé státy předháněly kdy dřív a kolik zavřou z důvodů dosažení ambiciózních klimatických cílů.

Pak stačí, aby došlo k neplánované odstávce jaderných elektráren ve Francii, kde je najednou mimo provoz 32 jaderných reaktorů z celkového počtu 56 a energetické burzy reagují strmým růstem cen elektřiny.

Hlavní příčina zdražení: ZELENÁ POLITIKA EU

Když se podíváme na celou energetickou politiku EU a hlavních západoevropských hráčů v posledních dvou dekádách, nemůžeme se ubránit dojmu, že byly učiněny zásadní kroky k energetické závislosti na Putinově Rusku. Tvrdé klimatické cíle s cílem uzavření stabilních uhelných elektráren, zákazy provozu  jaderných elektráren pod záminkou zajištění bezpečnosti, tolerance plynových elektráren, atd. Vše ekonomicky nahrávalo do února 2022 Putinově režimu.

Patřím k jednoznačným odpůrcům Putinovy invaze na Ukrajinu, přesto je třeba v rámci objektivity uvést, že postupné utahování kohoutků ze strany ruského GAZPROMu není hlavní příčinou růstu cen elektřiny a plynu. Ceny energií šly nahoru již před Putinovou invazí 24.2.2022. Putin v současné době jen využívá bezbranného postavení Evropy. Již před invazí na Ukrajinu činila závislost na „ruském“ plynu v celé Evropě asi 40%, ve střední až 80%.

Pravou příčinou současného raketového růstu cen plynu a elektřiny je naprosto chybná politika EU, její násilné protlačování zelené ideologie jako je GREEN DEAL, emisní povolenky, přijaté dokumenty a nařízení jako je Strategie udržitelného rozvoje EU a další restrikce, které položily základy k vypuknutí nynější energetické krize.

EU bohužel na vrcholných pozicích vedou zelení aktivisté (namísto odborníků) nerespektující zákony fyziky. Jejich cílem se v průběhu posledních let stalo vybudování bezuhlíkového ráje na úkor energetické bezpečnosti.

Cena emisních povolenek v EU, jednoho z nástrojů zelené politiky, který prodražuje výrobu energie z fosilních paliv,  se v srpnu tohoto roku vyšplhala na rekordních 99EUR/tunu, což je určitě důkaz důvěry investorů k zanícenému boji bruselských ideologů v boji proti CO2. Emisní povolenky v minulém roce (08/2021) již tvořily až dvě třetiny ceny elektřiny! (při ceně 58EUR/tunu!)

A jak souvisí růst ceny plynu s elektřinou?

Velice jednoduše. Pokud nebyly dostatečné kapacity (výkon) stabilních elektráren, začaly se stavět plynové elektrárny (Putinův plyn byl přece levný).

Jestliže se plyn spotřebovává na výrobu elektrické energie a Putin v současnosti záměrně škrtí kohoutky (v Nord Stream1 proudí objem plynu odpovídající zhruba 20% denní kapacity), nedivme se, že cena plynu na energetických burzách neustále roste.

ČR má nejdraží elektřinu v Evropě

A dostáváme se k paradoxní energetické situaci v ČR, která dlouhodobě patří do první desítky největších vývozců elektřiny na světě, ale zároveň její obyvatelé mají  nejdražší elektřinu v Evropě.

STOP GREEN DEAL

Do hledáčku kritiky se často dostává energetická burza v Lipsku. Jenže lipská burza sama o sobě vysoké ceny nezapřičiňuje,  nýbrž jen reaguje na rostoucí poptávku elektřiny a plynu. Navíc podle mluvčího energetické společnosti  ČEZ Ladislava Kříže do zahraničí vyváží ČEZ asi pět procent produkce, v České republice ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy za ceny, které se odvíjí od ceny na burze v Lipsku.

EU: Prioritou jsou klimatické cíle a Green deal!

A co dělá EU v době vrcholící energetické krize?

Dál přesvědčuje občany, že Green deal bude pokračovat (včetně boje proti  chudákům automobilistům, kteří si zachovávají svobodu a tu zelení  ideologové nevidí rádi), emisní povolenky vesele letí nahoru (možná EU zase část emisních povolenek stáhne, aby mohli letět ještě strměji nahoru),  a o dlouhodobé podpoře jaderných zdrojů energie si může Evropan nechat jen  zdát. Vše důkaz silné ideologizace bruselských a západoevropských orgánů.

 Bohužel ani naše vláda nepředkládá návrhy na dlouhodobé zlepšení energetické situace jako je zrušení emisních povolenek nebo alespoň transformace Green dealu.

Takže namísto tepla nás čekají svetry a závratné účty na složenkách energetických společností s  krásným pocitem celoevropské bezuhlíkové soudržnosti. Ten pocit šampiónů v plnění klimatických cílů, ten určitě ohřeje každou místnost i na 24°C.

 

ROBERT TROŠKA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*