První by měl dostat padáka Jurečka
Sdílet článek:

PZ
Expert na politický marketing a autor několika úspěšných kampaní Jakub Horák v televizi prohlásil, že by vládě prospělo, kdyby došlo k výměně některých ministrů. Podle něj by pak vláda měla ještě šanci začít řádně fungovat.

Horák upozornil na to, že pětikoalice je poměrně složitý organismus a v praxi by výměna ministrů určitě nebyla jednoduchou záležitostí. Přesto jsou prý podle něj takové kroky nezbytné k tomu, aby vláda začala fungovat, jak má, řekl v pořadu K Věci na CNN Prima News Horák.

Horák si také myslí, že výměna ministrů premiérovi na důvěře neubere a naopak bude působit dojmem, že chce premiér situaci řešit.

Dva hlavní adepti na odvolání jsou z řad KDU-ČSL. Ta by podle Horáka neměla ovládat zemědělství, které řídí lidovecký ministr Marek Výborný.

„Tento resort by se měl lidovcům vzít, protože evidentně spolupracují s oligopolem a nic neřeší,“ uvedl Horák, který podezírá lidovce, že namísto aktivního boje proti rostoucím cenám potravin podporují oligopol pod záminkou podpory českých výrobců.

Druhým lidovcem, který by měl složit mandát, je podle něj ministr práce a sociálních věcí a předseda strany Marian Jurečka.

„Bylo velké riziko, že ministerstvo vzal, protože je první na odstřel,“ pokračoval politolog a zároveň upozornil na to, že strana podle něj ztrácí popularitu, což také ukázaly i poslední volební průzkumy. Podle toho od agentury STEM z konce listopadu by se lidovci v příštích volbách do Sněmovny nedostali. Se ziskem 3,5 procenta by nepřekonali pětiprocentní hranici nutnou pro vstup. Agentura SANEP lidovcům přisoudila koncem listopadu rekordní minimum, a to volební zisk pouhých 2,6 procent.

„Myslím si, že ta strana přestává mít na politické scéně smysl i bez ohledu na současnou situaci,“ řekl dále expert na politický marketing Horák.

Podle Horáka by se měl premiér Fiala zbavit i ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Důvod je prý prostý. Vláda má podle politologa totiž největší problémy se státním rozpočtem. Stanjurův konec v vládě je ale podle Horáka téměř nemožný, protože by tento krok rozvrátil vnitřní stabilitu ODS.

Nahnuté to má podle Horáka také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Nedostupnost některých léků nebo stávka lékařů, to jsou témata, která tu ve veřejném prostoru dlouho nebyla,“ pokračoval Horák.

Obavy, že výměna ministrů nevzbuzuje u veřejnosti důvěru, podle experta nejsou na místě. Premiér, který mění obsazení vlády prý naopak působí dojmem, že chce něco dělat.

„I když byl Andrej Babiš směšný tím, že vyměnil ministry takhle rychle, lidi to vnímali tak, že se pokouší napravit nějaké chyby,“ dodal.

Babiš za své vlády v době pandemie několikrát vyměnil ministra zdravotnictví. Na popularitě mu to podle Horáka neubralo. Uvedl, že to podle čísel vypadá, že lidé vnímali Babiše jako silnějšího lídra oproti Fialovi.

„Současná vláda má nižší popularitu než vláda Andreje Babiše uprostřed pandemie,“ vysvětlil na závěr Jakub Horák.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*