První věrohodná zpráva britské rozvědky od začátku války na Ukrajině
Sdílet článek:
Britská tajná služba vydala už desítky dezinformačních zpráv o katastrofální situaci ruské armády. Experti už prohlásili Putina za “dávno mrtvého“ a přišli s tím, že má dvojníka.

První fakticky věrohodná zpráva britské rozvědky o situaci na rusko-ukrajinské frontě tvrdí toto: Ruská vojska mají v Donbasu na východě Ukrajiny dvacetkrát více děl a čtyřicetkrát více munice než ukrajinské síly. Takový nepoměr působí silně demoralizačně na bránící se ukrajinské jednotky. Množí se proto případy dezercí, uvádí zpráva britské rozvědky. Ukrajincům téměř došly zásoby raket do raketometů Smerč a Uragan, které umožňovaly na počátku války ostřelovat ruské síly z větší dálky. Zbyly jen raketomety Grad a houfnice o maximálním dostřelu 20 až 30 kilometrů, zatímco Rusové dál mohou ostřelovat soustředění ukrajinských sil ze vzdálenosti mnoha desítek a dokonce i stovek kilometrů.Rusko má také obrovskou převahu ve vzduchu: sestřelovat ruské letouny a vrtulníky se prý daří jen vzácně, uvádí podle britského listu The Independent blíže neupřesněná zpráva rozvědky.

Po měsících dezinformačních zpráv je to první mě známá zpráva britské rozvědky, která situaci Ukrajiny nelakuje na růžovo. Uveřejnil jí web iDnes, takže zcela jistě nepochází k „proruských“ webů a konstatuje vlastně to, co musí být každému jasné při pohledu na mapu konfliktu – například zde. Opět nejde o žádný proruský zdroj, ale o novinky.cz. Tento web ostatně čas od času zveřejňoval a zveřejňuje zprávy Ruska o vývoji situace.

Nicméně, přiznání britské tajné služby, že ukrajinská armáda má problémy s dezercí je novum. Zatím podle médií dezertovali pouze ruští vojáci a někteří se dokonce přidali na stranu Ukrajiny. To však zřejmě v průběhu války nehraje žádnou podstatnou roli. Experti, kteří očekávají výrazný „obrat“ ve vývoji války a tvrzení ukrajinské generality, že do konce roku ukrajinská armáda dobude všechna Ruskem okupovaná území včetně Krymu, jsou tak zřejmě nereálná.

Podle ČTK už ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil zastavit veškerý vývoz energetických surovin s tím, že příští zima bud pro Ukrajinu velmi těžká. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že příští zima bude kvůli ruské agresi vůbec nejtěžší za všechna léta od dosažení nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu. Současně nařídil vládě a místním úřadům, aby se postaraly o to, že dodávky plynu, elektřiny, tepla a teplé vody pro obyvatelstvo v zimě nezdraží, napsal ve středu na svém webu list Ukrajinska pravda. Zelenskyj podle deníku oznámil, že Ukrajina nebude po tuto dobu prodávat do zahraničí plyn a uhlí, protože veškerá těžba půjde na uspokojení vlastních potřeb. Současně mají úřady udělat vše, aby zvýšily vývoz elektřiny. Toto je opět reálná rétorika, která o znovudobytí Donbasu a Krymu do konce roku vůbec neuvažuje.

V médiích se velmi často objevují zprávy o „mnichovanství“ Západu a v této souvislosti se za největšího „Mnichovana“ považuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Je pikantní, že právě tuto politiku zahájil americký prezident Joe Biden, když těsně před invazí stáhl z Ukrajiny všechny americké poradce s tím, že pokud by po sobě stříleli Rusové a Američané, byl by to počátek třetí světové války. Což o to, logiku to má, ale poněkud zvrácenou. USA aktivně podporovaly politiku Zelenského co se vstupu do NATO týče, a i nyní jsou toho názoru, že není čas pro mírová jednání s Ruskem. Za situace, kdy Rusko okupuje asi pětinu ukrajinského území, se to zdá racionální. Otázka zní, zda je v silách Ukrajiny dobýt dnes okupovaná území zpátky. Obávám se, že ani s dodávkami raketometů z USA a Velké Brutánie, k žádnému radikálnímu dobývání okupovaného území nedojde. Ukrajina totiž nebude mít početní převahu, která je pro masivní protiútok nezbytná. Zdá se mi, že právě jediný Macron uvažuje racionálně a doslova ho musí děsit vývoj, ve kterém by Rusko na Ukrajině postupovalo dál a dál – sice pomalu, ale vytrvale. Jaké podmínky by si pak Rusko kladlo pro uzavření míru s Ukrajinou, respektive s územím, které by ještě bylo pod ukrajinskou kontrolou.

Rusko mezitím fakticky anektuje okupovaná území. Podle posledních zpráv se dokonce připravuje největší ukrajinskou jadernou elektrárnu v Záporoží zapojit do ruské elektrifikační sítě. Chystá se po vzoru Krymu provést „referenda“ o připojení k Rusku nejen na Donbase, ale i v dalších okupovaných částech Ukrajiny. Macronovi musí být jasné, že další postup Ruska by prakticky vyloučil dosažení alespoň nějakého přijatelného řešení války pro Západ. Je si jasně vědom toho, že Ukrajina nemá prostředky na dobytí dnes okupovaného území a snaží se zachránit, co se dá. A od Zelenského za to schytává nadávky podobně, jako Henry Kissinger za svůj projev v Davosu.

Pokud Západ nebyl ochoten kvůli Ukrajině riskovat střet s ruskou armádou, protože by vypukla třetí světová válka, měl po Zelenském požadovat z cela jinou rétoriku. Místo toho je dnes ve vzduchu otázka, zda lze ještě vůbec Ukrajinu v původních hranicích zachránit. A Macron už ví, že ne. Slova podpory Ukrajině poměr sil na rusko-ukrajinské frontě změnit nedokážou. Politika Západu a NATO speciálně je na Ukrajině chybná a nepovede k oslabení Ruska, ale naopak k jeho posílení.

NATO se svým postojem “nezasahování” zasloužilo pouze o utrpení Ukrajiny. V zájmu své velmocenské protiruské politiky Ukrajinu formálně nezradilo (není členem NATO), ale fakticky obětovalo. Využilo i jisté naivity politiky Zelenského, který se na Západ ve sporu s Ruskem velmi spoléhal. Dodávky zbraní sice pokračují, ale nemohou v žádném případě ovlivnit významněji poměr sil na rusko-ukrajinské frontě.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Chceme-li v Ukrajině vidět slovy autora, a to bezvýhradně, “trpící oběť”, musíme být schopni objektivně a upřímně prohlásit, ano, Ukrajina v minulosti v domácí i zahraniční politice skutečně udělala co mohla, a přesto svému utrpení zabránit nedokázala.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*