Putin signalizuje připravenost k de-eskalaci vzdušných útoků na Ukrajinu
Sdílet článek:

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl v pátek klíčový projev z Astany v Kazachstánu, kde se účastnil Konference o opatřeních k budování styků a důvěry v Asii (CICA). Poté měl schůzky s tureckým prezidentem Recep Tayip Erdoganem, s katarským emírem Tamim bin Hamad Al Thanim a s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Aliyevem.

Ač sice říkal, že usiluje o přímé rozhovory se svým americkým protějškem Joe Bidenem, říkal i, že v tomto okamžiku diskuse „není zapotřebí“, když panují dohady, že ti dva se asi sejdou při summitu G20 v polovině listopadu v Indonésii (kterého se Putin osobně nejspíš nezúčastní, ač i to zůstává otevřenou otázkou), trhy však reagovaly vzácně ‚pozitivně‘, když naznačil, že momentálně nejsou žádné plány na dalších rozsáhlé vzdušné útoky na Ukrajinu. Tyto potenciální narážky na de-eskalaci přichází po dnech od pondělí trvajících vystupňovaných ruských leteckých útoků na tucty ukrajinských měst a obcí.

„Měli bychom se ho zeptat, zda on je připraven se mnou vést takové rozhovory nebo ne. A já poctivě řečeno, potřebu nevidím,“ řekl Putin na otázku o možnosti setkání.

Futures S&P 500 po zprávách citujících ruského vůdce prohlašujícího, že teď není potřeba značných útoků na Ukrajinu, vyskočily nejvýše v sezení, mezitím ale spadly pod bývalou úroveň…

Dále říkal, že ač Rusko neusiluje o „zničení“ Ukrajiny, tak stejně „vůbec nelituje“, že nařídil tuto invazi, kterou rozběhl před sedmi měsíci. „Naše akce jsou správné a ve správný čas,“ zdůrazňoval v proslovu.

„Teď nejsou zapotřebí masivní útoky, máme jiné úkoly, protože, pokud vím, z 29 infrastrukturních objektů jich sedm nebylo zasaženo, jak Ministerstvo obrany plánovalo. Ale tyto objekty se vyřizují postupně, takže žádné masivní údery nejsou zapotřební, přinejmenším teď, a později se uvidí,“ řekl Putin podle překladu státního média.

„Teď bylo mobilizováno 222 000 lidí z 300 000. Myslím, že všechny mobilizační činnosti budou dokončeny do dvou týdnů,“ řekl o probíhajícím povolávání záložníků.

Putin navíc naznačil, že Rusko vítá zprostředkování třetími stranami a teď se říká, že Erdoganovo Turecko nabízí hostitelství dalších mírových rozhovorů. „Vždy jsme říkali, že jsme otevřeni (vyjednávání). V Istanbulu jsme dokonce určitých dohod dosáhli. Tyto dohody se už skoro začínaly plnit. Avšak jakmile se ruská vojska stáhla od Kyjeva, touha Ukrajiny jednat okamžitě zmizela, to je všechno,“ řekl Putin.

Je možné, že Putin by teď mohl chtít z ukrajinského jeviště odejít, když došlo k hlasování o anexi a k vyhlášení těch čtyř teritorií. Mohl by tak vyhlásit politické „vítězství“ a považovat východní Ukrajinu za součást suverénního Ruska, když by to potvrzovalo, že jeho záměry „speciální operace“ byly splněny. I když v tomto okamžiku ve skutečnosti žádné z těch čtyř území není ještě pod plnou ruskou vojenskou kontrolou.

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*