Rádio Jerevan otevírá ekonomickou poradnu (satira)




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Sbor poradců české vlády si není jistý, jak nastartovat v zemi ekonomický růst. Pak náhodou uslyšeli o rádiu Jerevan. Radujte se, slavte, zemský ráj bude nejen na pohled.

Sbor poradců vlády zahltil rádio Jerevan smrští dotazů. Tak hlavně, aby si z toho vzali nějaké ponaučení.

První dotaz posílá zvídavý poradce ministra financí:

„Milé rádio,

proč napsal Adam Smith knihu s názvem Bohatství národů? Proč nenapsal knihu Chudoba národů?”

Rádio Jerevan:

„Milý rádče, to je vynikající dotaz. Adam Smith pochopil, že o chudobě není nutné psát. Chudoba žádné vysvětlování ani analýzy nepotřebuje. Ta je neustále všude kolem bez nějakého zkoumání. Nicméně lidstvo musí usilovně zkoumat, jak bohatství vzniká. Musí pochopit, kdo jej vytváří, za jakých podmínek, co jeho tvorbu podporuje a co naopak brzdí. To právě jako první pochopil Adam Smith.”

„Proti současným ekonomickým odborníkům měl ale jednu výhodu. V jeho době ještě žádné velké bohatství vytvořeno nebylo, a proto se nemohl domnívat jako většina současných odborníků, že bohatství vzniká jeho přesouváním z bodu potu do bodu dotace.”

„Měl to prostě snadnější.”

Sekretářka vlády se tajně ptá:

„Milé rádio,

co je to ta slavná servisní ekonomika, na které má být postavena budoucnost Evropy? Oni o tom tady pořád hovoří, ale já si nejsem jistá, co to vlastně je.”

Rádio Jerevan:

„Milá Anežko, servisní ekonomika je ideální cílový stav, ve kterém se všechno hmotné vyrábí v zemi, která je největším geopolitickým nepřítelem Evropy, a lidé v Evropě, kteří nic vyrobit neumí, se věnují službám, takzvaně servisují ostatní. Odvětví služeb je široké, a proto má neuvěřitelný potenciál růstu. Příkladů je nepočítaně.”

„Například média stále častěji poskytují informační servis lidem a vysvětlují jim, proč ještě z Číny nedorazil penicilín. Dalším rostoucím oborem služeb jsou zprostředkovatelé, kteří se snaží zajistit dodávky různých výrobků, momentálně letí náboje pro dělostřelectvo nebo třeba baterie do elektrických aut. O explozivním růstu tweetovacích služeb není třeba hovořit, to vidí každý sám kolem sebe.”

„Nejrychleji rostoucím oborem jsou psychiatrické služby, které zajišťují, aby se občané ze skokového nárůstu životní úrovně, kterého dosáhli v ekonomice služeb, nezbláznili. Ve statistice je to vedeno na řádce servis docenta Chocholouška. ”

Odborný poradce na regulace, který již do vlády předložil 9 871 návrhů, píše:

„Milé rádio,

jak před lidem zamaskovat, když se nějaká regulace nepovede? Máme tady momentálně 9 870 akutních problémů.”

Rádio Jerevan:

„Milý regulovčíku, v marketingu platí takové pravidlo, které říká, že máš napřed v tichosti vystřelit a potom nazvat cílem to, co se ti podařilo trefit. Navrhujeme stejný postup. Řekni, že cílem GDPR nebylo zabránit neoprávněné manipulaci s osobními daty, ale vzdělávat lid ve správném pochopení psaného textu a posilovat schopnost maximální koncentrace. Takový každodenní kurz řecké logiky.”

„A je to pravda! I velmi vzdělaný člověk potřebuje značné úsilí a pekelné soustředění, aby pochopil, na co má kliknout a kde, když nechce, aby ho na stránkách někdo sledoval. A neříkejte jim, že je stejně sledují!”

Vedoucí ekonomických poradců zasílá přímý dotaz:

„Milé rádio,

co by měla vláda dělat, aby se ekonomika pohla?”

Rádio Jerevan:

„Milý vedoucí, nic, proboha jen ať nic nedělají a pouštějí si neustále dokola ‘nech brouka žít’. Nazvěte to program ‘Nic, Zero’, to vám v Bruselu projde.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. K tomu poslednímu bodu praktická zkušenost. Největší ekonomický růst zažila ČR tehdy, když Miroslav Topolánek nedokázal 1 1/2 roku sestavit vládu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*