Podle senátorky existuje plán, jak může být zavedeno vnitrostátní korespondenční hlasování




Sdílet článek:

MILAN KAJÍNEK

Na semináři pořádaném v úterý v Senátu PČR prohlásila senátorka Hamplová, že v oblasti zavádění korespondenčního hlasování existuje předem stanovená strategie, jak tento způsob hlasování postupně zavést na celostátní úrovni.

Nejdříve má být podle senátorky prosazeno korespondenční hlasování pro občany v zahraničí, o jehož návrhu právě jedná Poslanecká sněmovna.

„Je to připraveno tak, že se připraví korespondenční volby v zahraničí. Pak někdo podá ústavní stížnost, že je porušen princip rovnosti,“ říká senátorka, která působí jako advokátka a za svoji praxi získala v roce 2019 ocenění Právník roku.

Senátorka prohlásila, že argument na Ústavní soud bude vynesen v duchu skutečnosti, že „v zahraničí mohou volit korespondenčně a vnitrostátně nikoliv“ a Ústavní soud by měl tedy zjednat narovnání práv, což může být podle Hamplové cestou jak vynutit zavedení korespondenční volby i ve vnitrostátním formátu.

Jak má probíhat navržené korespondenční hlasování a je bezpečné? Analýza procesu

Co konkrétně obsahuje návrh změny zákona o volbách a jak přesně má korespondenční hlasování probíhat? Je to bezpečné? Pojďme se na to podrobně podívat. Více…

„Pokud jde o způsob hlasování, to česká ústava nijak neřeší,“ řekl právník a profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch v rámci téhož semináře. „Otevřeně řečeno, nejlepší formou je samozřejmě ta, že volič se dostaví do volební místnosti a tam hlasuje, ať už je to v České republice nebo v zahraničí na zastupitelských úřadech.“

Při tomto způsobu hlasování je podle profesora Gerlocha manipulace s hlasovacími lístky minimální.

Bezpečnostním opatřením je v českém volebním systému například způsob lokalizace sčítání hlasů namísto centralizace sčítání, tedy manipulace s lístky je minimální. Každá okrsková komise sčítá hlasy na hlasovacích lístcích, které byly vhozeny do jejich urny a potom jednotlivé okrsky hlásí výsledky dále. Kdokoliv z členů okrskové komise si může výsledky zapsat a poté je zkontrolovat s výsledky zveřejněnými Českým statistickým úřadem.

„Otazníkem je podle mne i to, když už se to (korespondenční hlasování) zvolí, proč by to mělo být pouze v zahraničí. Způsoby hlasování by měly být stejné. Je tady princip rovnosti a ten by měl být dodržen,“ říká Gerloch, který se dlouhodobě zabývá především teorií práva, právní filozofií a ústavním právem.

Podle Gerlocha existují i další možnosti jak občanům hlasování ulehčit. „Existují i jiné možnosti, například hlasování v předstihu. To znamená, že se stanoví několik dní dopředu, kdy je možné odhlasovat buď na místě trvalého pobytu na úřadu nebo v zahraničí na zastupitelském úřadu, kde je to umožněno a není to tak komplikované jako korespondenční hlasování,“ dodává profesor.

Jak je zabezpečený proces sčítání hlasů během voleb v ČR proti volebním podvodům

Je možné, aby někdo zneužil nebo zmanipuloval systém sčítání hlasů během parlamentních voleb ve svůj prospěch? Kdo provádí kontrolu procesu sčítání a předávání dat do elektronické databáze Českého statistického úřadu? Na tyto otázky jsme se pokusili níže hledat odpovědi. Více…

Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Současná vládní koalice jim však chce umožnit zavedení korespondenční volby. Argumentuje tím, že dojíždění na zastupitelské úřady je časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel.

Opozice naopak prohlašuje, že korespondenční hlasování není bezpečné a povede k podvodům nebo nerovnosti či protiústavnosti.

Například podle poslankyně ANO Jany Pastuchové by volba poštou přinesla výrazné narušení volebního systému. „Všichni máme v paměti například USA, který je poněkud extrémní, ale přesto by pro nás měl být varováním. Ústava, a bylo to tu několikrát řečeno, zaručuje tajnost voleb a svobodnou vůli se rozhodnout. To bude korespondenční volbou narušeno, nebude možné zaručit, zda se lidé mohli skutečně svobodně rozhodnout,“ uvedla Pastuchová.

Jakým stranám může „přilepšit“ korespondenční hlasování ve výsledcích voleb

Někteří kritici upozorňují na to, že hlasy takto prováděnou volbou mohou získat zejména strany, které korespondenční hlasování navrhují. Více…

Návrh novely zákona podle předsedy SPD Tomia Okamury zakládá nerovnost mezi Čechy žijícími v tuzemsku a těmi, kteří žijí v cizině a navíc neplatí v Česku daně a mnohdy už neumějí ani česky. „Pro SPD jsou prioritou čeští občané, aby měli více peněz, bezpečí a spravedlnosti,“ říká Okamura.

Místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix trvala na tom, že navrhovaný mechanismus volby poštou zaručuje tajnost hlasování. Pokud by se kdokoli obával nátlaku okolí, bude moci podle ní odvolit na některém ze stovky zastupitelských úřadů jako nyní.

„Občané mají právo volit. A je nepodstatné, jestli se zrovna nacházejí doma, nebo v zahraničí. Je to jedno z jejich základních práv, a korespondenční volba na tom nic nemění. Ta jim pouze výkon tohoto zásadního občanského práva usnadní,“ uvedla předsedkyně dolní komory Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na síti X.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*