Rádio Jerevan překládá projevy do srozumitelné řeči
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Překladatelská služba Evropské unie neví, jak přeložit některé projevy. Co na to rádio Jerevan? Dejte to nám, bejby!

Ursula von der Leyen přednesla na počátku května projev v hlavním městě Dánska, který přeložila místní překladatelská služba ve zkrácené verzi takto:

Copenhagen Democracy Summit

„Jsem zvláště znepokojena nárůstem zahraničního vměšování a manipulace společností. Cílem toho všeho je rozdělit naši společnost zevnitř. Je to o oslabení naší nezlomnosti a odhodlání v záležitostech jako je podpora Ukrajiny.

„To nemůžeme tolerovat.”

„Dobrá zpráva je, že jsme již udělali hodně při obraně demokracie. Zregulovali jsme digitální platformy. A zavedli jsme řadu opatření proti dezinformacím.”

„Pokud budu zvolena, jednou z priorit bude Evropský demokratický štít. První věc je detekce. Nic není efektivnější než odhalení manipulace s informacemi. To vyžaduje v prvé řadě svobodná média.”

„Druhým aspektem jsou opatření. Takže jakmile detekujeme škodlivé informace, musíme zajistit, aby byly rychle odstraněny a zablokovány. Musíme být ostražití a nekompromisní.”

„A nakonec je třeba nezlomnost. S rozvojem technologií musíme vyvolat společenskou imunitu proti dezinformacím. Výzkum ukázal, že předcházení dezinformacím je lepší než jejich vyvracení. Přestavte si dezinformace jako virus. Protože dezinformace spoléhá na to, že ji budou lidé šířit, je nezbytné, aby lidé tyto techniky rozpoznali.”

„Ať žije evropská demokracie!”

Copenhagen Democracy Summit podruhé

Lidé, kteří projev poslouchali, měli údajně v očích zděšený výraz a ptali se, jestli je to nějaká provokace. Překladatelská služba se lekla, že projev nepřeložila správně, a proto požádala rádio Jerevan o významově korektní překlad. To je pro rádio lahůdka. Tady je:

„Protože nemáme žádné logické argumenty proti jiným názorům, podle kterých je válka na Ukrajině zbytečným masakrem lidí, kteří nechtějí umírat, říkám vám tady, že se lidé nechali ovlivnit zahraničními rozvraceči. To je jediné vysvětlení.”

„To nemůžeme tolerovat.” (pozn. rádia: tato věta může zůstat v původním znění)

„V jedné větě řeknu, že potřebujeme svobodný tisk, abych ve druhé větě oznámila, že když ten tisk napíše něco, co se nám nelíbí, smažeme to, protože jsme si na to už udělali zákon. Spoléháme na to, že naše správně svobodná média zastraší lidi natolik, že se neodváží nic říci ani tváří v tvář nesmyslu hodného propagandistů doby minulé v nejlepší formě.”

„A nejdůležitější je správné marxistické odhodlání. Virus jiného názoru je třeba vyhubit.”

„Ať žije evropská demokracie!” (pozn. rádia: ta věta může zůstat v původním znění)

Poté, co si lidé vyslechli překlad rádia Jerevan, odešli vystrašeně domů, ale říkali, že teď už tomu aspoň rozumí.

A jeden související dotaz, který přišel tento týden do rádia.

Koordinační útvar druhé tankové brigády pro boj s dezinformacemi zasílá spěšnou depeši:

„Milé rádio:

Jaká je nejšílenější konspirační teorie, která se šíří éterem?”

Rádio Jerevan:

„Milí tankisté, konspirační teorie, která je svou hloupostí srovnatelná s placatou zemí, je teorie, že na Ukrajině nehrozí žádná eskalace. Tým zahraničních odborníků rádia Jerevan, který byl pečlivě vybrán tak, že ani jeden z expertů neumí žádný cizí jazyk, přinesl řadu přesvědčivých argumentů, že se to nemůže vymknout. Tady je jejich výčet:”

„Rusko je jaderná velmoc. Takové země se většinou rády podvolí návrhům, které jsou proti jejich bytostným zájmům v situaci, kdy jsou přesvědčeny, že mají navrch.”

„Rusko vede bývalý agent KGB, který se dostal k moci v největší zemi světa a udržel se tam dlouhá desetiletí. To je známka toho, že není schopen strategicky uvažovat.

„Při osvobozování Sevastopolu, které dostalo titul město hrdina, padly statisíce ruských vojáků. Při představě, že v místním přístavu budou kotvit německé nebo americké lodě, si většina Rusů řekne ‘no a co’ a vrchní velení armády údajně nemá žádné ego.”

„Rusko má s Ukrajinou tisíce kilometrů dlouhou hranici, přes kterou přejela napřed vojska Napoleonova a poté německé Tigery. Je vyloučené, aby si to Rusko pamatovalo a nechá Američany, aby si tam rozmístili zbraňové systémy, jaké budou chtít.”

„Prezident Zelenskyj hraje o svoji politickou budoucnost. Eskalace konfliktu a nějaké zapojení NATO je pro něj v dané situaci nejlepším řešením. Ani Bidenova administrativa si nemůže dovolit ustoupit před volbami. Ovšem když si uvědomí, že posílají nevinné lidi na smrt, odpovědně to zváží, i když je to může politicky poškodit.”

„Na základě argumentů zahraničních expertů rádia Jerevan je zřejmé, že bát se eskalace konfliktu může jen člověk bez vzdělání. Někdo, kdo od rána do večera čte, co nemá, a ještě nemá žádné školy.”

Upozornění pro kontrolory:

Milí Jasánci, systém, který chráníte, se vyznačuje tím, že nakonec klidně sejme i vás. 

Bez svobody slova nikdy nevíte, do kterého zadku je potřeba vlézt nebo kdy přestane ten váš být ten správný, časem přestanete být na chvíli dostatečně revolučně zanícení nebo se po druhém pivu ukecnete, že jste doma poslouchali Labutí jezero a že je to opravdu krásná hudba.

Cokoliv z výše uvedeného stačí, aby po vás někdo šel. Historie hovoří jasně! Třeba zde.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*