Novinky

Ředitel nevládní organizace varuje: Násilné odběry orgánů prováděné čínským režimem by se mohly rozšířit do dalších zemí




Sdílet článek:

 

Trey, zakladatel a výkonný ředitel organizace Lékaři proti násilným odběrům orgánů (DAFOH), vyslovil toto varování v nedávném rozhovoru pro pořad „Crossroads“ televize EpochTV. Čínský režim podle něj po desetiletí pronásleduje vězně svědomí, aby mohl řídit své průmyslové operace, jejichž cílem je dodávat odebrané orgány na transplantační trh.

Podle Treye se vzhledem k ambicím Číny, která se snaží ovládnout mnoho průmyslových odvětví, Peking snaží stát se lídrem i v oblasti transplantací.

„V západních zemích se řídíme etickými normami ve prospěch pacienta. Je v tom určitý smysl, který s sebou nese čekací doba,“ řekl. „Vše je založeno na svobodném, dobrovolném souhlasu, který je základem pro darování orgánů.“

„Tento koncept svobodného, dobrovolného souhlasu je v podstatě zničen v konceptu nuceného odběru orgánů.“

Jinými slovy řekl, že čínský režim považuje západní lékařské standardy za hrozbu pro svou praxi nucených odběrů orgánů.

„Čína má tedy velký zájem na tom, aby tento [západní] systém zbořila a v podstatě z nuceného odběru orgánů udělala běžný standard v transplantační medicíně,“ řekl.

Čína je jednou z hlavních destinací transplantační turistiky, protože čínské nemocnice nabízejí transplantace orgánů s velmi krátkou čekací dobou a zároveň tvrdí, že jejich orgány pocházejí ze systému dobrovolného dárcovství v zemi. Peking tvrdí, že od roku 2015 nezískává orgány od popravených vězňů.

Lidový soud v Londýně však ve zprávě z roku 2019 tvrzení Komunistické strany Číny vyvrátil. Dospěl k závěru, že deklarovaná a povolená praxe nucených odběrů orgánů se v Číně odehrává ve „značném měřítku“, přičemž hlavním zdrojem orgánů jsou praktikující Falun Gongu.

Stoupenci Falun Gongu, duchovní praxe známé také jako Falun Dafa, jsou terčem pronásledování ze strany čínského režimu od roku 1999.

Obvinění z násilného odebírání orgánů zadrženým stoupencům Falun Gongu se poprvé objevila v roce 2006.

Jakmile se Čína stane vůdčí silou v transplantačním sektoru, nastaví „nové standardy“ v oblasti transplantací, řekl Trey. Varoval také, že bez mezinárodní kontroly a kritiky bude Peking „neomezeně usilovat o likvidaci“ vězňů svědomí.

Trey uvedl, že měl možnost hovořit s několika lidmi, kteří se v posledních letech málem stali oběťmi nucených odběrů orgánů.

Někteří z nich vypověděli, že jim byly během zadržování v Číně opakovaně prováděny krevní testy, zatímco jeden bývalý vězeň uvedl, že mu policie přiznala, že mu odebírají krev, aby mu mohly být odebrány orgány.

Trey uvedl, že se setkal také se zprávami o chybějících orgánech u mrtvých lidí, kteří byli v Číně zadržováni.

V roce 2016 Sněmovna reprezentantů USA jednomyslně schválila rezoluci H.Res. 343, která rovněž vyzývá k ukončení praxe odebírání orgánů čínským režimem.

V březnu byly v americkém Senátu (S.602) i ve Sněmovně reprezentantů (H.R.1592) předloženy nové právní předpisy zaměřené na boj proti nuceným odběrům orgánů a obchodování s lidmi. Pokud by byly schváleny, bude vláda USA oprávněna zamítnout nebo odebrat pas lidem, kteří se podílejí na nelegálním nákupu orgánů. Rovněž by Spojeným státům zakázaly vývoz zařízení pro transplantace orgánů pro zahraniční subjekty spojené s touto trestnou činností.

Také na mezinárodní úrovni se objevily výzvy, aby Čína praxi nucených odběrů orgánů ukončila. Trey uvedl, že jeho organizace vedla po dobu šesti let až do roku 2018 celosvětovou petici, která shromáždila více než tři miliony podpisů a vyzývala vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby pomohl tuto praxi v Číně ukončit.

„Nyní chceme, aby OSN a nezávislí vyšetřovatelé vyrazili na místo [do Číny], aby se vydali do těchto táborů v Číně“ a věci vyšetřili, dodal Trey.
.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*