S novou vládou hrozí Němcům nedostatek proudu
Sdílet článek:

Až čtyři pětiny elektřiny by podle ambiciózních plánů nové německé vlády, v níž zasednou sociální demokraté, Zelení a liberálové z FDP, měly v roce 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů. Odborníci však varují, že místo toho hrozí Němcům spíš nedostatek elektřiny a výpadky dodávek.

Němci totiž hodlají zároveň odstavit stabilní zdroje, poslední jaderné elektrárny už příští rok, uhelné potom v roce 2030, a dramaticky navýšit počet elektromobilů. Budoucí vláda se v koaliční smlouvě zavázala, že jich má v Německu v roce 2030 jezdit alespoň 15 milionů.

S nárůstem počtu elektromobilů však souvisí i výrazný nárůst spotřeby energie, kterou nejen elektromobily na svůj provoz potřebují. Co vše by muselo nastat, aby mělo Německo dostatek elektřiny, kterou bude pro své obyvatelstvo potřebovat?, ptá se server echoprime.cz.

Podle propočtů Ústavu energetické ekonomiky Univerzity Kolín nad Rýnem (EWI) pro deník Handelsblatt by musely být do roku 2030 vystavěny plynové elektrárny s výkonem 23 gigawatt. „Spolková agentura pro sítě uvádí, že se do roku 2023 plánuje přidat 2,3 gigawatt kapacit plynových elektráren. Do roku 2030 by se tento počet tedy měl zvýšit desetkrát, což je bezpochyby velký výkon,“ upozorňuje expert EWI Max Gierkink.

Kromě toho je třeba postavit neskutečné množství nových slunečních a větrných elektráren. Jen kapacita fotovoltaických elektráren by do roku 2030 měla vzrůst ze současných 54 na 200 gigawatt, což znamená průměrně ročně přidat kapacitu 14,6 gigawatt. Dosud se nejvíc podařilo Německu meziročně tuto kapacitu navýšit v roce 2012, kdy však tento nárůst činil 7,9 gigawatt. Vědci tak na základě těchto dat upozorňují, že dosáhnout cílů, jež si nová německá vláda vytyčila, nebude jednoduché.

„Všem musí být jasné: Cíle koaliční dohody v oblasti energetických zdrojů jsou velmi ambiciózní,“ poznamenala Kerstin Andreaeová, výkonná ředitelka sdružení energetického průmyslu BDEW. Upozorňuje také na to, že k předčasnému ukončení těžby uhlí může dojít jen podmíněně.

iuhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Jak známo, ambiciózní blb je horší jak třídní nepřítel. Ovšem nás by blesková sebevražda německé energetiky mohla (ale taky nemusela) zachránit. Jestliže v době, kdy německá energetika zkolabuje, budeme mít ještě dostatek klasických zdrojů, mohl by někdo kvalifikovaný (kompetenčně a morálně) dát povel k oddělení naší soustavy (technicky a obchodně) a stopnout likvidaci české energetiky. Jestli se ovšem nikdo takový nenajde a/nebo se u nás stihnou zlikvidovat spolehlivé zdroje stejně rychle, jdeme s nimi ke dnu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*