Studentské „volby nanečisto“? I to je výpověď o našem školství
Sdílet článek:

Na českých středních školách proběhly tzv. „volby nanečisto“, ve kterých si studenti vybírali budoucího prezidenta/prezidentku České republiky. Do akce se zapojilo 516 středních školy, což je prý rekordní počet, „hlasovalo“ 76 136 studentů. Vyhrála, nepřekvapivě, Danuše Nerudová.

Zastavme se u této akce. Jejím organizátorem byla organizace Člověk v tísni. Už proto je důležité všimnout si počtu zapojených školy. Tvrdí-li organizátoři, že účast byla rekordní, vůbec to neznamená, že by studenty prezidentská volba musela tak zajímat. Znamená to naopak, jak velký vliv si Člověk v tísni na českých středních školách vybudoval. Znamená to, jak důkladně se mu podařilo do škol se svými programy – a názory – proniknout.

Člověk v tísni není ideologicky neutrální společenství jakýchsi nadšenců a altruistů. Je to naopak navýsost organizace ideologická, která pod vágním pláštíkem „mediálního vzdělávání, zabývání se výukovými programy o moderních dějinách, lidských právech, životním prostředí a globálních tématech“ zručně školám, pedagogům a především studentům vnucuje vlastní pohled na svět. Zatímco se ředitelé škol zdráhají, či přímo odmítají, organizovat ve svých školách besedy s aktivními politiky pod záminkou obav ze „zneužívání“ akademické půdy k politické agitaci, působení organizace Člověk v tísni, která českou politiku svým působením spoluutváří (pokud přímo nedělá), vítají. Studenti, vedeni některými svými učiteli a ti vedeni Člověkem v tísni, jsou podprahově indoktrinováni, aniž by si to oni sami nebo jejich rodiče, uvědomovali či dokonce přáli.

Není proto žádným překvapením, že vítězi oněch „voleb nanečisto“, které jsou pravidelně před každými volbami mezi studenty Člověkem v tísni organizovány, bývá zpravidla člověk, kterého by si tato organizace přála vidět vítězem daných voleb. V rozporu se svými „svatými“ proklamacemi o vedení studentů k nezávislému, svobodnému a kritickému posuzování reality jim podsouvá vidění světa už touto organizací pokřiveného a ideologicky znečištěného.

Člověk v tísni a jemu podobné organizace rády plamenně mluví o výchově k občanské odpovědnosti, přesto tak vážnou demokratickou instituci, kterou volby jsou, názvem „nanečisto“ v důsledku snižují a ničí. Je-li něco „nanečisto“, je to tak nějak jen „na zkoušku“, nevyjde-li to, dá se vše zopakovat. Snadno se může stát, že mnohým mladým lidem takové zlehčování zafixuje představu, že volby jsou pouze formou počítačové hry – vše se dá vrátit a „hraje se“ znovu.

Svobodné, nezávislé, demokratické volby vyžadují odpovědné rozhodnutí a pokorné přijetí jejich výsledků. Voleb má právo účastnit se každý český občan, jehož věk jej opravňuje k výkonu volebního práva. Za mimořádně hanebné je tak třeba považovat komentáře právě oněch organizací, jakými je Člověk v tísni, že „takhle by si svoji budoucnost přáli mladí“. Jinak řečeno, bude to jejich země, už jim do toho moc nemluvme. To je neodpustitelná argumentace naprosto ignorující sociální strukturu společnosti, ve které mají právo prostřednictvím svého hlasu prosazovat své zájmy i ti, kteří již třeba nejsou „mladí a pohlední“.

Člověk v tísni, se svojí „lidskoprávní“ agendou, je i spolupropagátorem inkluzí ve vzdělávání. I proto překvapí (ale na až tak moc) elitářsky působící rozdělování studentských hlasů na to, jak by volili gymnazisté, jak by volili studenti odborných škol, či jak by volili učňové. Když už tedy „volby“, nechť je každý hlas interpretován bez ohledu na typ střední školy. Tyto sociologicky tvářící se výklady nejsou ničím jiným, než elitářským tříděním společnosti.

Danuše Nerudová s ideologickou a organizační podporou Člověka v tísni volby „nanečisto“ u řady studentů vyhrála. Více než rozjímáním o jejím vítězstvím bychom měli hledat odpovědi na otázky, jak progresivistickým vlivům v českých školách bránit.

Ivo Strejček, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Tihle pachatelé dobra se nejlépe ukázali v krizových situacích u nás (povodně atd.) v podstatě nezájem.

 2. Bohužel, “naše” ideoškolství jde do eurokopru. Mladí učitelé, jako např. dcera mé známé, produkt univerzity v Ústí n.L., jsou libtardi.

 3. Tak by mě zajímalo, proč se Človo v tísni tak angažuje na školách. Má snad dojem, že jsou v nějaké zásadní tísni??
  A že děti zvolily Danuši, to nepřekvapí. “Jů! Vona vypadá skoro jako Elza! Elza né, ty pako, ta má bílý vlasy! Jako Anna!”
  Tož tak.

 4. Jako spravna zenska se zajimate predevsim o vzhled druhe zenske jako nebzpecne konkurentky.Instinkt z pravěku.

  • Mně Danuše nezajímá. Fabulovala jsem předpokládané dětské východisko k jejich rozhodnutí.
   Ale posunul jste to zajímavým směrem a proto jsem se zamyslela, co jiného by na Danuši mělo být k posouzení. Tedy kladnému.
   Jelikož jsme na nic nepřišla, jistě mi pomůžete a vyjmenujete mi kvality, které ji předurčují na václavský stolec.

  • Jen tak mimoděk. S tou konkurentkou jste se netrefil. Myslel jste konkurenci v lovu mužských, ne? No, tak kdyby už na takovou situaci vůbec mělo dojít, priority moje a paní Danuše by se natolik minuly, že by žádná konkurence nenastala.

 5. No vidite,zajimavych smeru mezi nami by by bylo tolik,ze by se tady politicti chlapci mohli zacit červenat.Takze zbyva ta zpropadena valka.

 6. Psychopatka Nerudová je stoprocentně provládní, jak ukázala i tato propagandistická rádobyvolební akce. Vedla by prezidentský úřad jako Mendelovu Univerzitu. Psychopat Pavel je člověk, který se celý život přizpůsoboval a přijímal rozkazy. Ten proti proudu nepůjde. Přizpůsobí se, jak se mu osvědčilo.

  Psychopat Babiš by vládě mohl trochu oponovat a komplikovat život. Pokud by to tedy bylo pro něho výhodné. Kritikou vlády by mohl vytloukat politický kapitál. Nebo podepsat nějakou europrasárnu aby si zajistil dotace. Třeba jako je Greendeal. Přesto je menším zlem, než ti dva výše jmenovaní. Ti by Greendeal podepsali zrovna tak a ještě by z toho byli nadšeni.

  Ostatní kandidáti nemají šanci na zvolení a proto nemá smysl se jimi zabývat. Bašta by z nich byl nejlepší prezident, ale nemá potřebnou voličskou podporu. Na její získávání je už pozdě. Kandidaturou bez šance se ztrapňuje a ze svých voličů dělá hlupáky. Jako Volný v posledních volbách. Hlasy pro Baštu propadnou. Může to způsobit, že Babiš nepostoupí do druhého kola. Volit mezi Nerudouvou a Pavlem by pak bylo jako volit mezi oběšením a otrávením.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*