Texas bude pokutovat úřady vyžadující nošení roušek. Omezil také povinnost očkování či jeho prokazování
Sdílet článek:

Texaský guvernér Greg Abbott (Republikáni) vydal ve čtvrtek výkonné nařízení týkající se koronavirových restrikcí, které umožňuje pokutovat tamní úřady, instituce a firmy za vyžadování nošení roušek či respirátorů (dále jen rouška). Nařízení také omezuje povinnost očkování či jeho prokazování jako podmínku pro poskytnutí služeb či vstupu do prostor.

„Nové výkonné nařízení zdůrazňuje, že cesta vpřed spočívá spíše v osobní odpovědnosti než ve vládou uvalených povinnostech,“ uvedl Abbott ve svém prohlášení.

Toto nařízení je další Abbottovou opozicí rouškám a zároveň prodlužuje platnost již dříve vydaných nařízení, která postihovala úředníky a další osoby v rámci státu za vynucování různých bezpečnostních „covidových protokolů“.

Obyvatelům se v nařízení velmi doporučuje dodržovat správné hygienické návyky. Zároveň v místech, kde je možnost přenosu viru vysoká, doporučuje lidem následovat bezpečnostní opatření jako nošení roušek a rozestupy.

Nicméně nikdo nemůže nařídit, a ani po nikom ve státě Texas nebude vyžadováno, povinné nošení pokrývek dýchacích cest, ať už jde o úřady na různých úrovních, školy, zdravotnické instituce. Obdobné nařízení implementoval Abbott již 18. května.

Ve stanovisku na Twitteru guvernér píše: „Každý Texasan má právo zvolit si, zda bude nosit roušku, nebo zda jeho dítě musí nosit roušku.“

Pro podniky nebudou platit žádné covidové restrikce. Lokální úřady na různých úrovních, které by chtěly zavést povinnost nošení roušek, mohou dostat pokutu tisíc dolarů.

Nařízení také specifikuje, že vládní subjekty nemohou „nutit jakoukoliv osobu k očkování proticovidovou vakcínou, která spadá pod status nouzového použití“.

Vládní úřady, veřejné a ani soukromé entity, které přicházejí do styku s veřejnými prostředky, nemají dovoleno požadovat po osobách dokumentaci týkající se jejich stavu (ne)očkování jako podmínky pro získání služby či umožnění vstupu na jakékoliv místo.

Domy s pečovatelkou službou a obdobné zařízení s osobami náchylnějšími k infekci se však musí řídit směrnicemi Texaského zdravotního úřadu a sociálních služeb (HHSC), pokud jde např. o podmínky návštěv a testování. Pečovatelské domy jako jedny z mála mohou po svých klientech očkování vyžadovat.

„Obyvatelé Texasu si osvojili bezpečnostní postupy, které pomáhají předcházet a zamezovat šíření covidu-19. Mají své vlastní právo a odpovědnost rozhodnout za sebe a své děti, zda budou nosit roušky, provozovat své podniky a věnovat se volnočasovým aktivitám,“ uvádí v oficiálním stanovisku Abbott.

„Vakcíny, kterých je stále dostatek, jsou nejúčinnější obranou proti viru a ve státě Texas zůstanou vždy na dobrovolné bázi – nikdy nebudou vynucovány.“

Nové nařízení přichází poté, co Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nové covidové směrnice, které uvádějí, že lidé mají nosit roušky v některých prostorách, i když jsou plně očkováni.

Aktuální směrnice CDC otáčí o 180 stupňů oproti té předešlé, ve které se stanovilo, že plně očkovaní lidé roušky nosit nemusejí, protože vakcína poskytuje dostatečnou ochranu. Nový výzkum totiž dle ředitelky CDC, dr. Rochelle Walenské, ukázal, že varianta delta může v některých případech infikovat i očkované.

řeklad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Někde je svět ještě v pořádku. Zároveň je to odpověď na moji otázku: kam případně jít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*