Unavený Západ
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

V Il Sussidario analyzuje vývoj ukrajinské války ředitel “Analisi Difesa” Gianandrea Gaiani. V ukrajinské válce USA dosáhly svého, tj. Evropa se stala jejich vazalem, na druhé straně Rusko úplně odříznuté od Západu si připoutala Čína. I USA a Čína za to zaplatí, Čína doplatí na evropský ekonomický propad a pro USA to dopadne ještě hůř, válka Rusko nejen neizolovala, ale přivedla většinu světa k přesvědčení že USA jsou viníkem této války. Prohloubila se krize dolaru a Brics přitahuje čím dál víc zemí. Západní fronta stojící za Ukrajinou je oslabena a tato situace otvírá možnosti diplomatického řešení konfliktu. Rusko se vojensky i ekonomicky reorganizovalo a je schopné dlouhodobě válčit, na druhé straně Ukrajina může válčit jen dík stále rostoucí pomoci ze Západu. Zelenský řekl kongresmanům: “Jestli nám nebudete pomáhat, prohrajeme válku.” Ukrajina totálně závisí na Západu, který je ve všech směrech čím dál vyčerpanější. Podle poradce Zelenského Podoljaka je OSN filoruské, protože naslouchá taky ruským názorům, filoruský je i papež, protože mluví o diplomatické ofensivě. Zelenský prohlásil v The Economist, že evropské vlády musí skládat účty svému veřejnému mínění, které je prý celé na ukrajinské straně. Zelenský vyhrožoval, že změní-li se politika pomoci Ukrajině, ukrajinské uprchlíky to extrémně popudí.

Ochlazení k Ukrajině je patrné u amerických republikánů, žádají po Bidenovi, aby složil účty z využití financí věnovaných Ukrajině a vysvětlil americkou strategii v této oblasti, o jaké cíle USA na Ukrajině vůbec usilují. Vždycky když se v USA začaly klást tyto otázky, bez ohledu na administrativu, USA z konfliktu vycouvaly. Gianandrea Gaiani píše, že Západ nechce vidět některé zlověstné aspekty pomoci, z Ukrajiny tradičně proudí zbraně do celého světa. Nigerijská vláda oznámila, že zbraněmi z Ukrajiny bojují džihadisti v oblasti Čadského jezera, ve Finsku operuje místní zločin ukrajinskými zbraněmi. Italský ministr ekonomiky Georgetti: “Tato válka má jednoho poraženého a je to evropská ekonomika.” Bývalý italský předseda vlády a předseda evropské Komise Romano Prodi konstatoval, ze paradoxně je Evropa nejvíc válkou postižena a ještě paradoxnější, že nebyla schopna vypracovat plán, který by vedl k ukončení války.

Ukrajinské vedení trvá na válce, protože jinak přijde o moc. Podle Gianandrea Gaianiho vznikla velmi paradoxní situace: ruským cílem bylo osvobodit východní území a neutrální Ukrajina, čehož dnes Rusové téměř dosáhli. Bez nějaké stovky tisíc mrtvých a materiální destrukce se to vyjednáváním dalo dosáhnout před vypuknutím války nebo pár týdnů po jejím zahájení. Pokud Západ nebude ochoten jednat o míru, v situaci, kdy ukrajinská ofensiva nedá přesvědčující výsledky, stejně jako předpokládaná ruská ofensiva v zimě, může být odrazovým můstkem jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Yi a americkým bezpečnostním poradcem Sullivanem na Maltě. O konci války rozhodnou klíčové velmoci USA a Čína po dohodě s Ruskem. Válka neskončí tím, že Zelenský odstoupí Rusku nějaké území, když postavil všechny strany kromě ultranacionalistů mimo zákon. Bude to dohoda, která povede k rovnováze, Rusko si nevezme všechno, co chce a Ukrajina dostane záruky do budoucnosti, možná v rámci EU, ale určitě ne v NATO. Břemeno obnovy země USA přenechají Evropě.

Obě velmoci se budou snažit ukončit válku, Čína má ekonomické problémy a v americké předvolební kampani neobstojí žádný kandidát s rétorikou permanentní války s Ruskem, s rizikem jaderného konfliktu. V USA jsou prezidentští kandidáti jako Robert Kennedy jr. a další, kteří připomínají, že důvodem války bylo rozšiřování NATO na východ, před vypuknutím války to říkali mnozí i v Evropě. Nenávratně přišla doba hledání řešení konfliktu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 2,53 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Zdá se, že tato válka opravdu skončí tím, že dojdou Ukrajinci ochotní nechat se zabít za americké zájmy.

  • Oni už v podstatě došli a proto Zelenský naznačuje, že by bylo dobré pochytat ty, co zdrhli před brannou povinností do zemí EU. S tím já naprosto souhlasím, protože pokud někam posílám zbraně a zároveň jim odtahuji bojeschopné muže – jsem debil nebo Fiala.

 2. J.Tato valka muze skoncit za vteřinu.Pan dobyvatel a okupant ciziho uzemi stahne svoji bandu vojaku,zlocincu a vrahu na svoje uzemi kde cvičil jak bulikoval celemu svetu.No a Ukrajina si vybrala cestu svobodnych demokratickych zemi,což se samozřejme podle pana dobyvatele nesmí.No že posila na smrt tisice RF obcanů?.Tak asi mu jich není líto.No a Ukrajinsti vojaci radsi hrdinne umřou za svoji vlast,nez skoncit v RF otroctvi a rusifikaci cele Ukrajiny.

  • Jak jsou Ukrajinci ochotni umírat za svojí vlast dali jasně najevo tím, že jich miliony zdrhly ze země. Cca 1,2 milionu zrovna do Ruska. Do toho Zelensky vyhrožuje: “Změní-li se politika pomoci Ukrajině, ukrajinské uprchlíky to extrémně popudí”. To je naprosto v pořádku. Ať se popudí a jdou domů. Většina země je bezpečná. Teď to, ale spíš vypadá na to, že se hledá způsob jak Zelenského odstranit a začít jednat o míru. Hranice zemí se vytvářeli válkami (mimo ty africké, tam se to dělalo pravítkem v kanceláři) a války se stále dějí (nejčastněji jako “vývoz demokracie” USA) a tak se budou i vytvářet nové hranice. To není obhajoba ruských tanků na Ukrajině. To je obhajoba reality, kterou Ukrajina na radu Británie a USA odmítla respektovat.

   • Ale vždyť ten Obcházející je buď ukradinec nebo Fiala jinak to nevidím, prostě dunihlav obecný, který už má nejen prázdný ten kryt krku ale ze situace na ukradině už i šedivou. Proto už jen blije a blije, bohužel má smůlu, Rus není čech.

 3. P.Copak pane copak pane co se děje? Ta previt politika že? No tak zkuste manzelce umyt nadobí,zahodte kecafon,pomožte sousedce s těžkym nakupem,nasypte ptáčkum krmitka a uvidite ze se to zlepší.Tak vidite že to jde a nejaky zapad Vam muze vite co. Anebo zbalte vercajk a tradaa do tam kam Vas slzy táhnou.Tak vidite že se to pohne.

 4. Tvl, a je to tu zas.
  Russák přepadne cizí zemi a zavinily to USA. Muselo dát práci to vymyslet, ale neustálým opakováním se to už u spousty vygumovanců uchytilo…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*