Válka na Ukrajině podle Zelenského
Sdílet článek:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro ABC News připustil, že by Ukrajina mohla s Ruskem hledat kompromis ohledně Krymu a Donbasu.

O válce na Ukrajině se informuje v zásadě ve dvou rovinách. Ta naprosto převládající je teze o tom, že Rusko už válku prohrálo (například zde). Pokud bychom k tomu takto přistoupili, nemá cenu o míru na Ukrajině jednat – ten se dostaví jaksi „mimochodem“ tím, že Rusko stáhne své jednotky, Putina „klepne pepka“ a nastoupí nějaký nový vůdce, který všechny ruské požadavky odvolá, Západ zruší sankce a pojede se „ponovu“. Tento typ komentářů o válce na Ukrajině je samozřejmě mimo realitu, Rusko obsadilo pohraniční oblasti Ukrajiny a pokud by je ukrajinská armáda chtěla dobýt zpět, utrpěla by stejné ne-li větší ztráty na životech jako Rusko při útoku a nejistým výsledkem. Sázky na bankrot Ruska jsou taky velmi předčasné. Podle aktuálních cen ropy a plynu dostává Rusko denně několik set milionů dolarů a Německo trvá na ruských dodávkách, protože jinak by v Německu skončil „sociální smír“ – prostě plyn a ropa by zdražily tolik, že by to vážně poškodilo německou proexportní politiku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poskytl americké zpravodajské stanici ABC News zcela jiný typ rozhovoru, než jaký od Zelenského slýcháme v našich médiích. Ukrajinci se vzdali ambice vstoupit do Severoatlantické aliance a jsou ochotni hledat kompromis ohledně statutu Krymu a separatistických regionů na východě země. V rozhovoru pro stanici ABC News to prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dal tak najevo, že poslední požadavky Moskvy nejsou podle Kyjeva úplně nepřijatelné. „Jsem připraven vést dialog, nikoliv kapitulovat. Není to o mně, je to o lidech, kteří mě zvolili. Pokud jde o NATO, tuhle myšlenku jsem opustil už dávno. Poté, co jsme pochopili, že NATO není připraveno Ukrajinu přijmout,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro stanici ABC News. Domnívám se, že o bodech (ruských požadavků) vztahujících se k dočasně okupovaným oblastem (Krymu) a nikým kromě Ruska neuznaným republikám (DLR a LLR) můžeme diskutovat a hledat kompromis – najít shodu na tom, jak budou tahle území žít dál. Pro mě je důležité, jak budou dál žít lidé z těchto oblastí, kteří chtějí být součástí Ukrajiny,“ vysvětloval ukrajinský prezident.

To je ale obrat téměř o 180 stupňů. Je to skutečně názor Zelenského, který o Krymu ani o separatistech na Donbasu nechtěl jednat? Vždyť i naše média publikovala zprávy o tom, že Ukrajina neměla zájem na pokračování tak zvaného normandského formátu rozhovorů (Francie, Německo, Rusko a Ukrajina), protože nechtěla jednat o autonomii pro Donbas a neuznávala připojení Krymu k Rusku v roce 2014.

Proto si kladu jednu naprosto kardinální otárku – proč Zelenský v rozhovoru s americkou ABC News nyní připouští jednání s Ruskem o „kompromisu“ a nebyl na kompromis připraven ještě před vypuknutím války a ruské invazi.

Rusko prohrálo ve vztahu k válce na Ukrajině mediálně podobně jako USA ve Vietnamu – o tom, že USA prohrají válku psalo Rudé právo již od počátku americké intervence. Podobně prohrál Západ válku v Afghánistánu po dvaceti letech intervence. Obávám se, že v případě Ukrajiny Rusko dosáhne alespoň některých cílů, tj. uznání anexe Krymu a nového postavení Donbasu. Válka a sankce proti Rusku sice Rusko bolí, mnohem větší neštěstí však válka přináší Ukrajině a Ukrajincům. Ukrajinu by mohlo opustit údajně až sedm milionů lidí, pokud by konflikt dále pokračoval. Ukrajina měla včetně Krymu v roce 2015 44 milionů osob, 7 milionů osob je šestina populace a pokud by se nedařilo tyto uprchlíky vrátit na Ukrajinu, znamenalo by to výrazný propad HDP a další ztráty Ukrajině Rusko způsobilo bombardováním závodů, které bude nutné opravit.

Opět mohu jenom konstatovat, že Západ na Ukrajině naprosto selhal – nedokázal zabránit ruské invazi a ta způsobila Ukrajině obrovskou zkázu. Rozhovory o Krymu a Donbasu, o kterých Zelenský hovoří, totiž měly proběhnout před ruskou invazí. Místo toho si USA s Ruskem vyměnily názory, které se absolutně míjely. Zkázu na Ukrajině samozřejmě způsobila ruská armáda, o tom není žádných pochyb. Jde jen o to, zda Zelenského „prozření“ co se členství v NATO týče a postavení Krymu a Donbasu není příliš pozdní.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Chce to mít nadhled, že, jo ..http://www.nadhlad.com jak se říkává v jednom řečení .„S nadhledem, s humorem, zamyšlením, přemýšlením, hloubáním, zešílením a potom to přijmeš jak to je.“ — LJanka

  • ??? rodiče Vladimíra Zelenského získali
   nádhernou vilu v Izraeli prostřednictvím
   patrona jejich syna Igora Kolomoiského.??-jenom zamyšlení)))
   .. a mmch
   Ukrajina: Komise navrhuje pravidla pro zmrazování a konfiskaci majetku oligarchů, kteří porušují omezující opatření, a pachatelů trestné činnosti
   Zpřísnění unijních pravidel pro vymáhání a konfiskaci majetku tak, aby zahrnovala omezující opatření EU

   Komise dále předkládá návrh směrnice o vymáhání a konfiskaci majetku. Hlavním cílem je zajistit, aby se trestná činnost nevyplácela. Toho lze dosáhnout tím, že zločince připravíme o jejich neoprávněně nabyté zisky a omezíme jejich možnosti, jak spáchat další trestné činy. Navrhovaná pravidla se budou vztahovat také na porušení omezujících opatření a zajistí účinné vysledování, zmrazení, správu a konfiskaci výnosů pocházejících z porušování omezujících opatření.

   více zdroj

   https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_3264

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*