Vidlák: Eurozóna zkolabuje dřív, než stačíme euro přijmout
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Vánoční projev premiéra Fialy jsme rozebrali minule, na řadu přichází ten novoroční v podání prezidenta Pavla. Když po novoročním obědě premiéra s prezidentem a jejich drahými polovičkami sdělil Fiala veřejnosti, že to bylo příjemné setkání, které potvrdilo, že mají oba podobný pohled na společenskou i mezinárodní situaci, zachytil jsem na sociálních sítích povzdechnutí senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, které stručně napsala „Takže nám opravdu není pomoci…“  

 
 • Jak byste zhodnotil novoroční projev pana prezidenta Vy a souhlasíte s paní senátorkou, že už nám vážně není pomoci?
 
S touto vládou a s tímto prezidentem nám skutečně pomoci není. Ale ještě není všem dnům konec. Víte, přece se nebudu zlobit, že premiér i prezident žijí ve stejných slonovinových věžích, jsou stejně odtrženi od reality a poslouchají stejné našeptávače. Logicky budou dělat i stejné chyby a budou shodně zavírat oči před realitou. Patří do stejného politického panoptika. Jen ať se poplácávají po ramenou, ať si pěkně notují. Před pravdou stejně neutečou, i kdyby si udělala společný oběd celá Pětikolka a pozvali tam Rychetského, Šimona Pánka i mladého Sorose. Pokud nevyvedou zemi z krize, tak špatně skončí.  Za chvíli to uvidí velmi názorně na ukrajinském prezidentovi Zelenském.

 •  Co říkáte tomu, že prezident během projevu tak vehementně propagoval zrušení české koruny a přijetí eura?
Já myslím, že je to kouřová clona. Pro euro se musí nachystat tolik věcí, že už to přijetí ani nestihneme a eurozóna ještě předtím zkolabuje. Mluví se o tom, že euro je možné přijmout někdy kolem roku 2030. To už si Pavel s Fialou budou maximálně vyprávět politické vtipy o Babišovi a smát se jim, až se budou za mříže popadat. Petr Pavel prostě jen odvrací zrak zjitřené veřejnosti od jiných, bližších a důležitějších témat.
Diskutujte si o euru, lůzo. Nebudete mít čas myslet na drahotu, vracení majetku Lichtenštejnům, zrušení práva veta, nebudete řešit podivné vyšetřování střelce Kozáka a nebudete tolik koukat na hroutící se Ukrajinu. Takhle to vidím já.

 • V souvislosti se znovuotevřením otázky ohledně přijetí eura se udála řada zajímavých věcí. Kupříkladu ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák v podstatě prohlásil, že s lidmi o tom nemá cenu diskutovat, protože tomu stejně nerozumí. Diskusi by prý rád viděl v kruzích politických elit. Čtu to správně, že nám narovinu říká, že český lid je plebs bez rozumu a vědomostí, a měl by se nechat řídit nynější vládou, resp. v jeho podání „osvícenou elitou“? Možná by mu měl někdo připomenout, že vláda reprezentuje lid…
 
Dejme si závazek, že se na toto téma zeptáme pana ministra Dvořáka těsně před volbami. Jsem zvědavý, jestli nám potvrdí svojí současnou tezi, že plebs ničemu nerozumí. To bude naopak říkat, jak je lid moudrý a jak ho má znovu zvolit. Ale jestli někdo zvolí právě tohoto ministra typu Stealth, tak má Dvořák asi pravdu. Museli bychom být řádně blbí, abychom to znovu hodili takovému vlastizrádci a nepříteli demokracie.
Ale konečně jsem pochopil, co jsou to ty evropské hodnoty. To je, že se nikým nevolení lidé sejdou  a tam rozhodují o nás bez nás. Kdysi se to jmenovalo Mnichovská dohoda. Dneska je to žádoucí a hodnotné.

 • Do veřejné debaty se zapojil také bývalý prezident České republiky Václav Klaus, který vyzval vládu a politickou scénu, aby tak závažné rozhodnutí, jako je opuštění národní měny, nebylo provedeno za zády občanů. Klaus současně apeloval na politiky, aby zanechali veškerých aktivit směrem k urychlenému přijetí eura a požaduje širokou celospolečenskou debatu a celonárodní referendum.  Souhlasil byste v souvislosti s přijetím eura s uspořádáním referenda, jak navrhuje Václav Klaus, aby o tak zásadní věci mohli rozhodnout skutečně občané, nikoli jen současná „vládní elita“ či různé zájmové skupiny?
 
Drze řeknu, že tato otázka je čistě akademická. Současná vláda nikdy takové referendum nedopustí, protože má úkol euro zavést. Musela by ho uspořádat vláda, která naopak chce uchovat českou korunu a chce tomuto postoji přidat na legitimitě pomocí referenda.  Jenže vůbec otevřít takovou debatu by bylo pro vlasteneckou stranu spíš ztrátové, takže se do referenda vůbec nebude pouštět.
V této chvíli jsou podle mě důležitější otázky, než široká společenská debata o měně, která celosvětově ztrácí pozici. Euro se nestalo alternativní rezervní měnou, zavedení eura zařídilo, že jsme v devadesátých letech jezdili pracovat do Itálie a teď Italové jezdí pracovat k nám. Zavedení eura udělalo z exportní Francie importní Francii.  Zavedení eura neřeší prakticky žádné problémy, které naše ekonomika má. A pokud už by se o euru mělo debatovat, tak požaduji aby se na první místě jasně řeklo, jakým směnným kurzem budeme odevzdávat korunky a dostávat eura. Bude euro za devatenáct korun a nebo za petadvacet? Tohle doporučuji všem jako základní otázku na každého politika, který bude propagovat výhody přijetí eura.
Uvidíte, že u této otázky bude koktat premiér, prezident, neviditelný ministr pro ojrozáležitosti i všichni ostatní v Pětikolce. Jak se začne mluvit o euro, zeptejte se, v jakém kurzu bude zaváděno. V té chvíli bude po debatě.

 • Saskia Eskenová, spolupředsedkyně německé sociální demokracie (SPD), dala najevo, že by ráda tvrdě zasáhla do příštích voleb. Přišla s myšlenkou zakázat Alternativu pro Německo (AfD), která dnes oslovuje stále více voličů a už řadu měsíců ji v průzkumech volebních preferencí přisuzují druhé místo (jen pro srovnání: AfD se teď těší podpoře 23 procent voličů, zatímco vládní německá sociální demokracie má podporu necelých 15 procent lidí). Není to už popírání všech demokratických principů v přímém přenosu? Už vidím, jak se tento nápad zabydluje v hlavičkách té naší současné „demoliční“ pětikoalice…
 
Já ty Němce miluju… už je to osmdesát let, co jim rudoarmějci pověsili červenou vlajku na Reichstag v rámci denacifikace, ale jak vidíte, pořád to v sobě mají. Pořád ještě mají tendenci řešit své soupeře tak nějak po hitlerovsku. Ti naši se to od nich s chutí učí. Vždycky, když si přečtu podobné výroky (jako třeba že máme právo na korigované informace) tak se podivuji, že tady ještě nějaká demokracie je. Zřejmě už to ale nebude dlouho trvat, že soudruhu Stříži.
 

 • Když jsme začali novoročními poselstvími, rád bych na závěr jedno takové připomněl a vyzdvihl… z mého pohledu nádherné novoroční přání světově uznávaného českého rybáře Jakuba Vágnera, který si v závěru posteskl, že se tak nějak pomalu vytrácí naše vlastní kořeny a hodnoty: „Pomalu ale jistě si necháváme krást naši identitu, naši kulturu, naši historii, naše tradice a necháváme extrémistické menšiny a lidi bez respektu k lidskému životu rozhodovat o většinové populaci. Našich osudech, našich rodinách, naší budoucnosti. Nechápu ale proč. Proč musíme tolerovat něco, co bude zcela jistě ohrožovat budoucnost našeho národa? Je to plivnutí do tváře našich předků“, napsal mj. Vágner a dodal, že v dnešní době je velmi důležité stát si za svým názorem a nebát se mluvit i v dobách, kdy je svoboda slova velmi ohrožena. Protože tak se podle něj posouváme nejenom jako jedinci, ale i jako celý národ. A rázem ho mainstream a vládní pohůnkové “sestřelili” a pasovali z celosvětově uznávaného Jakuba Vágnera na českého Kubu – dezoláta. Přijde mi, že se většina lidí stále ještě bojí otevřeně vyjádřit svůj názor, ale pár těch, které by mohli následovat další, se už bát přestalo. Jak to vidíte Vy?

Já myslím, že lidí, kteří se bojí vyjádřit svůj názor, ubývá. Naopak, přibývá lidí, kteří už to liberální dobro nějak nemohou unést. Jakub Vágner je toho příkladem. Není sám. Podobných přibývá i v baštách liberalismu – v médiích. U filmu i televize. Herci, technici, kameramani. Všude liberálové nějak ztrácejí bdělost. Takových Vágnerů, Vašutů, Dyků a dalších bude přibývat.

Jednoho dne uvidíme na demonstračním pódiu Evu Holubovou, kterak věnuje svojí lepkavou přízeň Jindrovi Rajchlovi. V té chvíli už bude jasné, že jsme vyhráli.
Prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. cituji pro připomenutí –r.1999
  „Něco rozhodneme, pak nějakou dobu počkáme, co se stane,“ prozrazuje malý lucemburský premiér triky, které vyzývá hlavy států a vlád EU, aby je používaly v evropské politice. “Pokud nedojde k žádnému velkému pobouření a žádné povstání, protože většina lidí ani nechápe, o čem bylo rozhodnuto, pak budeme pokračovat – krok za krokem, dokud nebude cesty zpět.” konec citace
  Jean-Claude Juncker
  pokrač zde
  https://1url.cz/PuUWx

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*