Výsledky voleb v Americe: demokraté ztrácejí
Sdílet článek:

V dosud silně demokratické Virginii se guvernérem stane republikánský kandidát. V New Jersey porazil řidič náklaďáku demokratického lídra. A jako vždy volební nesrovnalosti a právní spory.

 

Novým guvernérem státu Virginie se stane republikánský kandidát Glenn Youngkin. Vyhrál ve státě, který byl považovaný za baštu demokratů, neboť naposledy volil republikánského prezidenta v roce 2004 a J. Biden zde loni vyhrál s náskokem 10% hlasů.

Jedním z důvodů prohry demokratického kandidáta je ztráta podpory od žen a matek z bělošských předměstí. Podle průzkumu televize NBC u volebních místností získal republikánský kandidát v porovnání s prezidentskými volbami o 15% hlasů více. To podporuje závěry mnoha komentátorů, že důležitým tématem voleb bylo zavádění výuky kritické teorie ras do škol přes značný odpor rodičů. Demokratický kandidát na guvernéra se v kampani jednoznačně postavil na stranu školních rad, když prohlásil, že rodiče nemají právo rozhodovat o tom, co se jejich děti budou ve škole učit.

První černoška ve vysoké státní funkci

Zajímavé jsou i další výsledky. Druhým nejvyšším politikem po guvernérovi se stala Winsome Sears, která do USA přišla z Jamajky a stala se první ženou a černoškou zvolenou do tak vysoké funkce ve Virginii. Po svém zvolení řekla: „To, na co se díváte, je americký sen. Nejsem ani z první generace imigrantů. Když jsem vstoupila do armády, měla jsem stále občanství Jamajky. Tato země pro mě udělala tolik, že jsem byla ochotna pro ni zemřít. Pokud jste si nevšimli, jsem černoška a byla jsem černoškou celý svůj život.”

Protože Winsome Sears kandidovala za republikány, nesetkalo se její zvolení s velkým ohlasem v médiích.

Za vším je rasismus

Demokratická politička v rozhovoru pro televizi CNN v reakci na výsledky voleb ve Virginii uvedla, že „rasismus bohužel zvedl svoji ošklivou hlavu a republikánský kandidát použil Trumpův scénář, aby využil rasismu k vítězství”. Televize MSNBC uvedla, že „vítězství G. Youngkina dokazuje, že bílá ignorance je silnou zbraní”.

Další zajímavé výsledky

V Texasu porazil republikánský kandidát do místního kongresu svého demokratického oponenta ve volebním okrsku, ve kterém před rokem zvítězil J. Biden o 14%. Výsledek je překvapivý, protože se jedná se okrsek, který je tvořen ze tří čtvrtin občany hispánského původu, které demokraté tradičně považují za svoji voličskou základnu.

V referendu, které bylo součástí voleb v silně demokratickém New Yorku, neprošly návrhy zákonů, které by umožnily registraci k volbám v den voleb a hlasování poštou bez uvedení důvodu. Jedná se přitom o úpravy volebních pravidel, které se snaží demokraté prosadit na federální úrovni, což by znamenalo, že by se jimi musely řídit všechny státy Unie.

Řidič porazil prezidenta senátu

Ve státě New Jersey porazil ve volbách do senátu republikánský kandidát E. Durr prezidenta senátu a lídra demokratů. Zaujal zejména tím, že je řidič náklaďáku a za svoji kampaň podle svých slov neutratil více než několik tisíc dolarů. Že není typickým politikem ukázal již při prvním rozhovoru pro televizi, kdy na dotaz, co bude dělat ve funkci, odpověděl: „Opravdu nevím. To je klíčové. Nevím, co nevím. Takže se naučím, co nevím. A garantuji, že budu hlasem lidí.”

Po oficiálním vyhlášení výsledků oznámil poražený demokratický kandidát, že bude výsledek voleb rozporovat, protože se podle jeho slov našly nezapočítané hlasovací lístky.

Standardní volební zmatky

Volby se neobešly bez právních sporů a soudních žalob. Demokratická strana zažalovala ve Virginii americkou poštu, že nedoručila včas hlasovací lístky pro hlasování poštou. Žaloba navazuje na předchozí změny zákonů schválené demokraty. Ty zrušily povinnost prokazovat se u voleb průkazem totožnosti a umožňují hlasování poštou bez udání důvodu.

Výsledky voleb ve státě New Jersey, který stejně jako Virginie tíhne k demokratům a J. Biden v něm zvítězil s náskokem 16% hlasů, budou předmětem právních sporů. K velkému překvapení byl rozdíl mezi počtem hlasů pro republikánského a demokratického kandidáta na guvernéra v řádu desetin procent a sčítání hlasů se protáhlo kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů. Republikánská strana již oficiálně oznámila, že bude bojovat o každý platný hlas.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*