Za drahý plyn v Evropě jsou zodpovědní němečtí Zelení, potvrzuje Rusko
Sdílet článek:
O tom, že za drastické zvýšení cen energií může mimo jiné i EU se svým zeleným údělem, snad dnes už nikdo nepochybuje. Předražené emisní povolenky a snaha utlumit jiné než alternativní zdroje energie, stojí především za vysokými cenami elektrické energie. Zde si mohou sáhnout do svědomí všichni voliči různých zelených, ale i probruselských stran napříč EU.

Politikům vysoké ceny nevadí, s jejich platy by mohly bez problémů stoupat ještě víc a hlady by jistě nezemřeli. Bruselští úředníci pak mají natolik vysoké platy, že mají do konce života vystaráno i jejich potomci. Většinová zodpovědnost za vysoké ceny energií tak leží na EU a jednotlivých vládách.

U cen plynu je to samozřejmě něco jiného. Většina zemí EU je závislá na ruském plynu a různé politické šarvátky mohou ovlivnit jak dodávky, tak ceny této komodity. A podle Ruska právě politické šachy nově se formující německé vlády – konkrétně pak Zelených – jsou tím, co stojí za útlumem dodávek plynu a především za jeho zdražením. Jde samozřejmě o dlouho diskutovaný Nord Stream 2.

Zatímco západní Evropa, a zejména Německo, zažívá raketový růst cen energií, Rusko nyní může se svými zásobami plynu hrát strategickou hru. Aby se zmírnila energetická krize v Evropě, šéf Kremlu Vladimir Putin nařídil, aby se plynové ventily znovu otevřely v listopadu.

Ruský prezident nařídil státní společnosti Gazprom zvýšit dodávky do Německa a Rakouska, jakmile budou podzemní skladovací prostory v Rusku doplněny, jak informovala agentura TASS.

Šéf Gazpromu Miller oznámil, že jeho společnost by s tím mohla začít po 8. listopadu. Putin nedávno několikrát poukázal na to, že dodávky přesahující smluvně dohodnutá množství již byly provedeny.

Vzhledem k rekordním cenám plynu také opakovaně prosazoval rychlé uvedení plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři do provozu. Linka je dokončena a připravena k provozu, ale v Německu musí být ještě certifikována. Zároveň sílí politický tlak – zejména ze strany Zelených – na to, aby Nord Stream 2 nebyl uveden do provozu vůbec.

Západní média a politici Putina v poslední době opakovaně obviňují, že se snaží dostat Evropany pod tlak rostoucími cenami energií, ale Moskva to odmítla. Putin ve skutečnosti již dlouho poukazuje na to, že energetická krize by mohla být vyřešena (a ceny sníženy), pokud by Nord Stream 2 vstoupil do provozu.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*