Zelenského provokace versus zdravý rozum
Sdílet článek:
PETR HANNIG
Prezident Zelenskyj vytáhl vůči státníkům zúčastněným na summitu NATO „velediplomatickou“ zbraň. Vyslovil podmínku, že pokud nedostane pozvánku pro Ukrajinu, aby se co nejdříve stala členem aliance, do Vilniusu nedorazí.

Zelenského provokace měla ale opačný efekt. Hlavy mocností, které dodávají zbraně na Ukrajinu (a zřejmě zcela zbytečně, protože očekávaná ukrajinská ofenziva se nekoná v takové míře, jak byla proponována), tento postoj Zelenského nejenom že zarazil, ale svým způsobem i rozezlil. Vzkázali mu, aby se uklidnil, což je v diplomatické řeči velmi závažná výtka.

Nejvíce to ventiloval ministr obrany Spojeného království Ben Wallace, který prohlásil, že by Ukrajina měla být za vojenskou podporu vděčnější. Také vyřkl větu, že po obdržení určitého typu zbraně, hned žádá Zelenskyj další.

V podstatě to asi znamenalo, že současný ukrajinský prezident nezná slovo děkuji. Myslím si, že si tento fakt uvědomil a posléze všem státům adresně za pomoc poděkoval. Ale asi pozdě. V médiích koluje fotka, kdy se státníci baví mezi sebou ( samozřejmě v náležitém dress códu a Zelenskyj ve svém zeleném tričku stojí mimo všechny hloučky diskutujících státníků bez povšimnutí, jako kůl v plotě.

Ono se nesmí i v tak velké a závažné politice nic přehánět. Ten válečný dress code, zelené tričko, je dobrý pro média, ale těm starým ostříleným politikům při setkání na okraji summitu to nemusel zdůrazňovat. Tam se hodil oblek, jako mají všichni. I Václav Havel, který obleky nesnášel, věděl, že když jedná s tím či oním státníkem, musí se do té nemilé věci nesoukat.

A dovolím si nyní malý osobní zážitek, kdysi jsem byl, jako čerstvě bývalý prezidentský kandidát, pozván na zahradní party jednoho velvyslanectví. Jako zcela neznalý věci, jsem si neoblékl letní sako (zřejmě bavlněné či něco jinak formálnějšího) a přišel jenom v košili. Už mne v životě na žádnou svou akci nepozvali. Čili i v tom nejparnějším létě buďto uniforma, nebo letní formální oděv.

Myslím si, že to odtažení, nebo nevpuštění do diskutujících kroužků světových státníků, má kromě nevděku za pomoc, i tuto dimenzi. Prostě, když jsou mezi svými, nepotřebují si na něco hrát.

Já tady ovšem popisuji povrchní záležitosti a přitom na východě a jihu Ukrajiny trpí místní obyvatelstvo. Navíc, to nepřiměřené vyvěšování ukrajinských vlajek na veřejných budovách (když si tu vlajku někdo vyvěsí na své okno, či dům, tak to je naprosto přirozené), tramvaj v ukrajinských barvách, finanční pomoc těm, kteří ji nepotřebují, protože bydlí na sta kilometrů od frontových linií, drahá auta s ukrajinskou registrační značkou s mladými řidiči, kteří by měli v podstatě bránit svou vlast, to všechno vzbuzuje v některých lidech k původně pozitivnímu nastavení směrem k Ukrajincům, určitá negativa.

Dnes jsem mluvil s jednou velice milou ukrajinskou paní, která tu pracuje už mnoho let, a ta mi sdělila, že cítí jiné vnímání její osoby z původně pozitivního, na někdy negativní. A to je škoda. Myslím si, že by vláda měla přehodnotit všechny ty benefity a udělovat je jenom těm, kteří jsou z válečné zóny.

A teď se na mne budou zlobit a ti, kteří s mými články většinou souhlasí. Na ukončení válečného konfliktu nemá nikdo z obou strany barikády zájem. Na té naší, západní, se jedná o velký byznys se zbrojními dodávkami, a na té ruské je třeba pozdržet „speciální operaci“ až do prezidentských voleb, které budou v příštím roce.

Chudáci Ukrajinci z válečných zón. Na ty nikdo ohled nebere.

Mgr. Petr Hannig

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. No autor se ovšem takticky nezmínil,kdo toho profetovanýho ukrajinskýho žebráka do té války uvrtal-že to byli západní “partneři”v čele s GB & USA,kteří mu zakázali řídit se minskýma dohodama a naslibovali tomu idiotovi veškerou podporu-úplně stejná situace jako s pšonkama za WW2-a když potom slavná armija krajowa všechno katastrofálně dojebala včetně varšavskýho povstání a západ se na ni vysral,dodnes to svádějí na Stalina a SSSR

 2. Autor píše: “chudáci Ukrajinci z válečných zón”. Jak se to vezme. Jsou to sice občani toho, co většina států považuje za Ukrajinu (i když si tamní obyvatelé odhlasovali, že součástí Ukrajiny být nechtějí), ale národností to jsou většinou Rusové.

 3. V.No ješte ze třeba v te RF nechteji ty stovky narodností svuj jazyk a autonomii.To by pan dobyvatel na Ukrajinu už neměl čas.

  • Psal se rok 2081 a všichni si byli konečně rovni. Nebyli si rovni pouze před Bohem a zákonem. Byli si rovni ve všech směrech. Nikdo nebyl chytřejší než kdokoli jiný. Nikdo nevypadal lépe než kdokoli jiný. Nikdo nebyl silnější nebo rychlejší než kdokoli jiný. Veškerá tato rovnost byla způsobena 211., 212. a 213. dodatkem ústavy a neutuchající ostražitostí agentů generálního hendikepu Spojených států.“
   ― Kurt Vonnegut Jr., Harrison Bergeron

 4. Iv.Co takovy rok 2081 a agenti.To kdyby se vrátili ti pisatele do roku 2022 třeba do takove RF,tak to by teprve viděli ty agenty jak to tam maji pod palcem.

  • Vážený Kolemjdoucí, možná byste se divil, kolik agentů se pohybuje i v ČR – a jak to mají pod palcem. Samozřejmě těch správných agentů. Bývalý velvyslanec USA v Praze Stephen B. King byl například agentem FBI.
   A je zcela pochopitelné, že v RF je agentů víc.

 5. V.V dnešni demokraticke CR Vam muže každy agent vite co.Můžete svobodně jezdit po svetě,nebo svobodně vybirat popelnice a každemu jste šumák.Za totality realneho socialismu by jste šel do basy( překročeni hranic a hrabani v popelnicich) za přiživnictví,no a v takové RF za zvolaní omylem slova válka.U nas muzete řvat na namestich co chcete a dokonce demonstrovat at Vam nekdo něco přida nebo vlada zařidí.Zkuste totež v RF a uvidite co Vam tam přidají.(kolik roků a kam).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*