Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala
Sdílet článek:

BL

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že jeho vrcholní velitelé jsou pozitivně naladěni, neboť se jejich vojska pustila do intenzivních bojů podél frontové linie.

Tento ukrajinský vůdce na tiskové konferenci v Kyjevě spolu s kanadským ministerským předsedou Justinem Trudeau odpovídal na otázky ohledně komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina z předchozího dne, že ukrajinská protiofenziva už začala a že Ukrajinské síly trpí „značnými ztrátami“.

Zelenskyj řekl, že „protiofenzivní a defenzivní akce už na Ukrajině probíhají. Nebudu mluvit o tom, v jakém stadiu nebo fázi jsou.“

„Jsem každodenně ve styku s našimi veliteli v různých směrech,“ dodal a uvedl jména pěti ukrajinských vrcholných vojenských vůdců. „Všichni to vidí pozitivně. Dobře ti tak, Putine.“

Trudeu, první zahraniční vůdce, který Ukrajinu navštívil od devastujících záplav způsobených prolomením přehrady na Dněpru, nabídl Ukrajině peněžní, vojenskou a morální podporu. Slíbil 500 milionů $ nové vojenské pomoci navíc k těm 8 miliardám $, které Kanada už od začátku války v únoru 2022 poskytla, a oznámil 10 milionů $ na humanitární pomoc v reakci na záplavy.

Trudeu řekl, že kolaps přehrady byl „přímým důsledkem ruské války,“ Moskvu ale přímo neobvinil.

V sobotu ukrajinský generální štáb uvedl, že probíhají „těžké bitvy“, kdy předchozího dne proběhlo na průmyslovém východě země 34 střetů. Neuvedl žádné podrobnosti, řekl ale, že Ruské síly se „brání“ a vedou nálety a dělostřelecké údery na ukrajinské jižní oblasti Cherson a Záporoží.

V Záporožské jaderné elektrárně, tj. největší v Evropě, kterou okupují Ruské síly, je už pět ze šesti reaktorů ve stavu studeného odstavení. To je proces, kdy se do reaktorového jádra zasunou kontrolní tyče, aby se zastavila štěpná jaderná reakce a výroba tepla a tlaku.

Ukrajinská jaderná agentura Energoatom v prohlášení v pátek uvedla, že Záporožská elektrárna není prolomením přehrady Kachovka dále na řece Dněpr v přímém ohrožení, i když to vyhnalo záplavami tisíce lidí a také značně snížilo hladiny v nádržích používaných k chlazení elektrárny.

Energoatom uvedl, že kvůli tomu odstavil poslední reaktor a to i proto, že dělostřelba v blízkosti poškodila stožárová vedení spojující elektrárnu s ukrajinským energetickým systémem.

S tím, jak jsou všechny jaderné reakce zastaveny, tak teploty a tlaky v reaktorech postupně klesají, čímž klesá požadovaná intenzita vodního chlazení radioaktivního paliva. To je nejbezpečnější provozní režim jaderné elektrárny. V této elektrárně stále pracují zaměstnanci Energoatomu, ač ta je pod kontrolou Rusů.

Elektrárenské bloky tohoto závodu nevyrábí už od loňského září. V nadcházejících dnech má Ukrajinu navštívit šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Ukrajinské úřady též v sobotu ráno hlásily, že v zemi zemřeli nejméně čtyři civilisté, jelikož Ruské síly spustily útoky drony Shahed íránské výroby, raketami, dělostřelbu a minometnou palbu.

Ukrajinská státní Pohotovostní služba hlásila, že byli zabiti tři lidé a více než dva tucty zraněných během noci při útoku zamířeném na černomořský přístav Oděsa. Mluvčí jižního ukrajinského operačního velení Natalia Humeniuk řekla, že mezi zraněnými jsou dvě děti a těhotná žena.

Na severovýchodě Ukrajiny byl zabit 29letý muž a více než 10 dronů zaútočilo na oblast Charkova, hlásil v sobotu její guvernér Oleh Syňjehubov. Dodal, že nejméně tři další civilisté byli zraněni.

Dále na západě v oblasti Poltava bylo poškozeno vojenské letiště zasažené v noci ruským dronem a raketovým útokem, hlásil místní guvernér Dmytro Lunin. Lunin řekl, že nikdo nebyl zraněn. K sobotnímu ránu nebyli od Ukrajinské armády nebo činitelů žádné další komentáře o rozsazích škod.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že přes noc sestřelilo 20 z 35 dronů Shahed a dvě z osmi raket „různých typů“ vypálených ruskými silami.

Bojům a civilním obětem se zase věnuje pozornost, jelikož úřady na jižní Ukrajině uvedly, že hladina vody v rozsáhlé oblasti pod protrženou přehradou klesá.

Skoro jedna třetina chráněných přírodních oblastí v Chersonské oblasti mohla být záplavami po protržení přehrady Kachovka smetena, varoval v sobotu ukrajinský ministr životního prostředí.

Ruslan Strilets ve facebookovém příspěvku uvedl, že po kolapsu přehrady je jeden národní park zcela rozvodněnou řekou a jezery v ostatních chráněných oblastech ponořený a že by to mohlo vést k vzestupu podzemní vody v částech delty Dněpru okupovaných Moskvou, čímž by vzniklo nebezpečí dalších záplav.

Ve městě Cherson, jehož předměstí jsou v oblastech stižených povodní, vyrostla přes noc průměrná hladina vody o 31 centimetrů, zůstává ale o více než 4,5 metru vyšší, než je obvyklé, hlásil v sobotu regionální guvernér Oleksandr Prokudin.

Prokudin varoval, že meteorology předpovídané silné deště pro tuto oblast na víkend komplikují záchranné akce.

Šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffith Associate Press v pátečním interview řekl, že 700 000 lidí potřebuje mimořádnou pomoc s pitnou vodou.

BREITBART LONDON

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Když to před pár dny tvrdilo Rusko, tak nikdo (propaganda) o ničem nevěděl. A nejednou je to skutečnost? Doufám, že v prezidentských volbách vyhraje Donald Trump, dostojí svým slibům a tuhle nechutnou tragikomedii, jejímiž hlavními aktéry jsou USA a Rusko, ukončí.

  2. F.Tak ten kdo brani svou vlast proti dobyvacnym barbarum vi proč to dělá.No jsou lidé kteri by svou vlast a rodinu nebranili,a přijali by radeji otroctví.

    • Myslíte ty miliony Ukrajinců, co zdrhli, jo? Aby bylo jasno – na rozdíl od vás JÁ jim to opravdu nemám zazlé a myslím, že udělali dobře.

  3. M.Tak kdyby Vam prilitla bomba do kastrolu s livanci a barak Vam spadl do klina,tak sbalite chlupáče a prostě tě pic a nehledejte mě víc bez ohledu na toho nebo onoho jestli Vam to bude mit nekdo za zlé.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*