Zvítězí zase zbabělost, lenost a malomyslnost?
Sdílet článek:
JAN TICHÝ

Jasné je, že traktory na Prahu vyjedou a nejspíš tam i v množství větším než malém, zaparkují. Jaká je představa úspěchu akce?

A co můžeme za úspěch považovat? Setkání s nějakým papalášem? Ti se tomu vyhnou a už to oznámili a nezapomněli televizním divákům sdělit, co si o protestujících mají myslet. A nějaký další úspěch? Zastavení Green Dealu asi nehrozí, zpomalení rychlosti a dílčích ústupků už bylo částečně dosaženo protesty před Europarlamentem. Tak o co jde?

Jde hlavně o symboliku do světa, že i u nás traktory vyjely, a ještě více o vlastní atmosféru protestu. Lidé se potkají naživo, něco si vyslechnou a budou spolu mluvit tváří v tvář, ne bojovně klikat do mobilu. Záleží i na tom, kolik lidí se připojí a zda to věrchušku trochu (nebo hodně) vyleká.

Ukáže se, zda už jsme situací byli donuceni k odvaze a ochotě. To si netroufám odhadnout, ale účast o tom něco vypoví. Dobré je, že zemědělci budou protestovat čtyři dny. To už se nějaké omezení dostupnosti zboží a služeb může projevit. Navíc to některé lidi může probrat z iluze, že vše, co chtějí či potřebují, mají hned k dispozici po kliknutí na mobil.

Asi tisícovka traktorů je super, doufám, že se lidé připojí. Byl jsem na setkání cca 30 lidí z mé současné pracovní branže (bytová družstva) a přístup mě zklamal. Těžko říct, zda akce zemědělců někoho z nich oslovila. Nicméně se o ní ví. Ptal jsem se, zda někdo ví o nějakém předpisu, právním požadavku z posledních pěti let, který by nám zjednodušil práci. Shodli jsme se, že nic takového neexistuje.

Tak jsem humorně nadhodil „přidejme se k traktoristům a požadujme zrušení těch největších nesmyslů“ (a že se nás jich dotýká hodně a z různých oblastí). Ano, ten přístup zastřešujících organizací je podobný jako u Agrární či hospodářské komory.

Všichni vědí, co je štve, co nechtějí, ale jsou připosraní, pokud by měli jít bránit své požadavky. Byrokracie nás spoutává pavučinou předpisů, která nás dusí a my nejsme schopni a ani ochotni se bránit. Bojíme se přijmout, že dnes už jsme v situaci, kdy se občanská neposlušnost stává povinností. Aspoň na těch pracovních setkáních to tak vypadá. Nicméně se zdá, že převážná většina je smířená s tím, že plnit absurdní a nesmyslné požadavky je potřeba.

Osobně se s tím smířit nedokážu, proto o tom aspoň napíšu a s pár kamarády se akce zúčastním a podpořím ji. Byrokracie je parazitická a navíc sebedestruktivní, to znamená, že časem se to prostě musí zhroutit, ten hostitel to nemůže vydržet. Měl by se však bránit a jsem rád, že to část zemědělců a dalších lidí chápe.

Díky té byrokracii jsem naprosto ztratil motivaci pokračovat v práci, kterou se živím a hledám cestu ven. Osobně mi jde jen o to, tu agendu časem předat nějakému pokračovateli. Existuje víc možností a nyní je zkouším.

Původně jsem plánoval to tady vydržet do důchodu, ale spíš to než na důchod vypadá na kolaps či pěknej průser. Podporuji změnu, podporuji traktory a děkuji za lidi, kteří mne inspirují. Snad i já svým psaním někoho inspiruji. Když mě na akci někdo potkáte a poznáte, následně oslovíte, rád si s Vámi pokecám.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Popravdě? Byl jsem na 6 demonstracích v Praze a neviděl jsem tam ani jeden traktor. Až na pár výjimek to bylo všem fuj, protože nejsou přece proruští nebo dezoláti… Nyní kdy se situace zhoršila, prozřeli i ti gaučoví revolucionáři a bubnují do útoku? Trochu pozdě… Volby jsou totiž za dveřmi a tam se může projevit hněv lokajů a služek (dříve Češi).

  2. Tady ani tak nejde, jestli se povede mluvit s Výborným a co se mu řekne, jestli slíbí nebo neslíbí, že něco ohledně GD naťukne v bruseli. Tady jde o to, abychom zase nezůstali mimo, když už proti GD vystupuje celá Evropa. Aby to nebylo jako v devětaosmdesátém, kdy už to všude ruplo, Bush a Gorby se dohodli, a teď jen netrpělivě stepovali, co se s tím ti Čechoslováci tak s-rou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*