Napříč lidskou historii není možné najít století nebo dokonce desetiletí, ve kterém by neprobíhala nějaká bitva, válka nebo úsilí o jiné území. Díky tomu existuje nespočet příběhů, kdy válečné přesily nestačili na chytré strategie velmi často odvážných vojevůdců, ale také samotných vojáků. Podívejme se na některá vítězství na bitevních polích, která dodnes udivují díky tomu, že se velmi často Hrstka vojáků dokázala vzdorovat nebo dokonce porazit obrovské přesily svého protivníka.
Hazard je nedílnou součástí hry a je dnes možné se k němu přiklánět bezpečně, například přes Hellspincasino Czech, hazard je však nedílnou součástí také mnoha vojenských úspěchů, a právě tyto byly proti všem očekáváním úspěšné.
Slavná bitva na Vítkově
Pravděpodobně nejslavnější vojenské vítězství v rámci české historie označuje bitva na Vítkově, která se odehrála v 14. července 1420. V té době ještě pražské hradby dosahovaly až vítkovského vrchu, a právě zde se odehrála ona bitva. Proti sobě stanuly Husitské koalice, kterým velel Jan Žižka a Křížová výprava, které velel například Zikmund Lucemburský. Žižka čelil přesile 7–8000 mužů, sám měl podle dobových pramenů 50 střelců a necelých 30 bojovníků, mezi kterými podle pramenů byly také ženy.
Z historických Pramenů není jasné kolik během slavné bitvy na Vítkově zemřelo vojáků, nicméně se uvádí nejčastěji stovky padlých. Praha sice zůstala okupována, uchránila však strategicky nejdůležitější bod.
“Ještě mi zbývá 13 lodí” – zázrak korejského generála
Slavnou větu pravděpodobně generál Yi Sun-sin nikdy nepronesl, stala se však součástí jeho legendy. Imdžinská válka mezi tehdejší Čosonskou říší (dnes Jižní Korea) a Japonskem v sobě skrývá mnoho bitev, tou nejslavnější je však Bitva o Myeongnyang – ta se odehrála říjnu 1597. Jednou z nejslavnějších bitevních lodí korejského poloostrova byla takzvaná Panokseon, neboli želví loď.
Právě tato hranatá loď sehrála svou nejdůležitější a slavnou roli během této bitvy u ostrova Jindo, kdy se 13 lodí na straně korejského generála Yi Sun-Sina postavilo přesile japonského námořnictva, kterou tvořilo více než 300 lodí. I přesto, že to byla pouze generálova loď, která byla vybavena děly a lukostřelci, dokázal díky svému strategickému úsilí a odhodlání svých vojáků porazit tuto obrovskou přesilu a stát se jednou z nejslavnějších námořních bitev historie.
Polské Thermopyly u Hodówa
Podobně nejslavnější historickou bitvou je Bitva u Thermopyl, tedy co se týče obrovské několikatisícové převahy proti několika desítkám mužů. V moderní historii nic takového nepamatujeme, s výjimkou 17. století. Hodów byl dříve součástí polského království, dnes jej však najdeme na území Ukrajiny. V roce 1694 na tehdy polské území zaútočili Tataři, a to v počtech až 40 000 mužů, jak odhadují historické prameny (některé uvádí na 70 000 mužů), na polské straně se nacházelo podle nejčastěji uváděných zdrojů na 400 mužů.
Původní bitva se odehrála mezi 400 kavaleristů na Polské straně a zhruba 700 tureckými bojovníky. Polští bojovníci sice dokázali ta tady zahnat, nicméně velmi rychle se stáhli právě tehdy polské vesnice Hodów, kterou následně opevnili. Celých šest hodin dokázalo několik stovek polských mužů odolávat několika tisícům tureckých nájezdníků, a to až do té doby, než Tatarům nezbývalo nic jiného, než se stáhnout zpět a nájezd ukončit.
1812 – boj Britů proti americké převaze
Britsko-Americká války si celkem během let 1812 až 1815 vyžádala tisíce lidských životů a někdy je označována jako druhá válka o nezávislost. Jedna z nejslavnějších bitev se odehrála přímo v roce 1812 a známá je jako Bitva o Lacolle Mills. Malá a Odlehlá základna britských vojáků dokázala během této bitvy odolávat obrovské přesile amerických vojáků, a to 500 ku 4 000. Původně přitom bylo na britské straně mnohem méně mužů, jejich řady posílil kanadský prapor, který zaslechl střelnou palbu a přispěchal britské jednotce na pomoc, 500 mužů ve výsledku porazilo americkou přesilu pod vedením Richarda Handcocka.
Buďte první kdo přidá komentář