Afghanistán … co bude dále?
Sdílet článek:
USA a s nimi celé západní společenství opět jednou ukázalo sílu své naivity a trestuhodné neschopnosti. Odchod spojenců z Afghanistánu nemohu nazvat jinak nežli zločinem a to nejen proti lidu této, tak těžce, zkoušené země.

Je to zločin proti zemím v nejbližším okolí ale vcelku se jedná o zločin proti celému světu. V úvodu ale připomeňme, že jakkoliv je tato zmínka americkým patriotům i zde na blogu značně nepříjemná, krok k odchodu spojenců z regionu neudělal jako první trouba Biden, ale velkohubý Donald Trump, který své heslo “America First dohnal do tragické dokonalosti.”

Máme se domnívat, že v čele USA a potažmo spojenců se usídlili bezmozkové? Jak logicky vysvětlit, že to co člověk zajímající se jen minimálně o dění v tomto výbušném regionu ví, co odchod spojeneckých jednotek bude znamenat, politikům to nedocvaklo? Anebo je pravděpodobnější varianta, kterou vidíme už několik let, že naivní víra v dobro a vděk za prokázané služby přinese pozitivní ovoce?

Vzpomínám si na nabubřelé projevy z minulosti, o tom že Taliban prohrál, že Islámský stát je poražen, že Taliban přistoupil k mírovým řešením. Co z toho máme dnes?

Dvě třetiny Afghanistánu jsou v rukách Talibánu, dobyto bylo druhé největší město, troufám si říct že od dobytí Kábulu nás dělí, pokud né hodiny tak dny, v lepším případě týdny.

Nejvyšší, prozápadní, představitelé Afghanistánu už mají s největší pravděpodobností připravena svá soukromá letadla, a dohodnutá místa azylu. Naproti tomu obyčejní občané, kteří spojencům pomáhali, se třesou strachy a asi prožívají velkou deziluzi z toho, jak krátká je paměť těch, kterým často zachránili prdele.

Hrdinný německý ministr prohlásil, že pokud vyhraje Talibán, nedostane od Německa ani cent. Odvážný projev, nicméně je mi jasné, že hrdinství jej rychle přejde, jakmile EU zavelí a další prostředky z patřičných fondů do Afghanistánu poputují. Ostatně, známe to z Izraele. Teroristi z Hamasu a Hizballahu dále užívají štědrých darů z daní občanů celého světa. Týká se i palestinských vrahů a teroristů. A stačí se podívat na mapu zde ( pardon, z pochopitelných důvodů nedávám fotku přímo, už jsem se spálil jednou), abychom pochopili, co bude výhra Talibanu znamenat. Automatickou masívní podporu z Iránu, která se pak rozšíří i na Sýrii, do ohrožení se dostane Turkmenistán a Tajikistán pak znovu Irák a následně už nebude bránit nic v útoku na Izrael.

Slyším šustění, jak si místní nenávistníci mnou radostí ruce, jenže musím jím zkazit radost. Nežli k tomuto dojde, bude Evropa a nepochybně i Česko čelit masivní vlně uprchlíků, u kterých nikdo nebude vědět kdo jsou, co jsou a za koho kopou. Ono se totiž vůbec nejedná o bandu pomatených náboženských fanatiků ale o sofistikované terositické skupiny, vedené ještě sofistikovanějšími teroristy, kteří mají jediný záměr – uvhnout svět do nové doby temna.

A tím se dostáváme zpět k tomu, co začal Trump a k dokonalosti dovádí Biden. A k čemuž jím dopomáhá NATO a spojenci. K hazardu s lidskými životy a nepochopení jednoduché rovnice, že když se řekne A musí následovat i B a že prostě americký či evropský způsob života nemůžeme nikomu vnucovat násilím ale naslouchat a vnímat rozdíly.

No nevidím budoucnost moc růžově.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. Někomu se možná nelíbí co jste napsal. Někdo s tím nesouhlasí. Čas ukáže zda jste měl pravdu. Já sázím na to, že jste to trefil. Zbývá se jen dobře připravit. Už mi došlo, že zdrhnout nebude kam.

  • Není mi úplně jasné, jakou pravdu (z toho, co pan Braun napsal) má čas ukázat. Snad se jedná o tvrzení: „Ono se totiž vůbec nejedná o bandu pomatených náboženských fanatiků ale o sofistikované terositické skupiny, vedené ještě sofistikovanějšími teroristy, kteří mají jediný záměr – uvhnout svět do nové doby temna.“
   Že se jedná o náboženské fanatiky, to je snad jasné už dlouho. Ale že uvrhnou svět do doby temna, to se mi moc nezdá. Talibán je nacionalistické hnutí. Mimo Afghánistán se moc neangažuje. Násilí vůči zahraničním cílům může být spíš vyvoláno zahraniční intervencí. A že mají „dobu temna“ u nich doma? Když se budou striktně držet šaríji, nic jiného mít nebudou. Ale je to jejich volba. Islám je asi tak pět set let za křesťanstvím. Uvidíme za pět set let (čas ukáže, zda měl pan Braun pravdu).
   Co ale opravdu nechápu je, jak pan Braun a jemu podobní právně a hlavně morálně obhájí vojenskou intervenci vůči občanům země, kteří se (proti p.Braunovi a spol.) neprovinili žádnou agresí. Co to je za morálku, která označí ústup okupanta za zločin?
   A pokud někdo „uvrhává svět do nové doby temna“, pak jsou to ti, kteří expanzi islámu do zbytku světa napřed vyvolají a pak podporují.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*