Nová pravicová vláda ve Švédsku mění energetickou politiku. Co přinesly masivní investice do obnovitelných zdrojů za posledních deset let. Některé americké státy vytáhly do boje proti bankám, které nechtějí financovat fosilní paliva.
Novinky z fronty, na které proti sobě stojí teplo z fosilních paliv proti mrazu bezvětrné noci. Kompletní zdroj informace na konci článku.
(1) Masivní investice nesnížily závislost na fosilních palivech
Jeff Currie je šéfem analytického oddělení, které se zabývá komoditami, u jedné z nejvýznamnějších investičních bank Goldman Sachs. V rozhovoru pro televizi CNBC řekl:
„Tady mám pro vás jednu statistiku k lednu tohoto roku. Na konci minulého roku generovaly fosilní zdroje energie 81% energetické potřeby. Před deseti lety to bylo 82%. Takže u investic do obnovitelných zdrojů hovoříme o 3,8 tisících miliardách dolarů. Tedy opakuji, že 3,8 tisíc miliard dolarů investic do obnovitelných zdrojů energií snížilo spotřebu fosilních paliv z 82% na 81% celkové energetické potřeby. Ale vzhledem k posledním událostem, kdy je plyn nahrazován uhlím, je to číslo zřejmě vyšší než 82%.“
Pro představu je číslo 3,8 tisíc miliard dolarů hodnota všech výrobků a služeb, které vyprodukovalo Německo v roce 2020 jako pátá největší ekonomika světa, jejíž podíl na světovém HDP je zhruba 3,2%.
Pozn. autora: Co je nebezpečnější? Poručíme větru, dešti, nebo poručíme fyzice?
(2) Švédsko dalo vale zelené strategii
Nová švédská vláda, která vzešla z nedávných voleb, zrušila ministerstvo životního prostředí. Původně samostatné ministerstvo bude fungovat pod ministrem pro energie a průmysl. Ve svém programovém prohlášení uvedl nový kabinet, že hodlá investovat do výstavby nových jaderných elektráren a zváží otevření dvou jaderných elektráren, které byly odstaveny v minulých letech. Švédští zelení očekávají masivní škrty v environmentálních investicích, které budou mít podle nich „devastující vliv na klimatickou politiku“.
Pozn. autora: Tématem voleb budoucnosti už možná nebude výše zdanění, ale otázka holého přežití.
(3) Americké státy chtějí vyšetřovat zelené banky
19 amerických států se rozhodlo vyšetřovat bankovní alianci, která podporuje politiku „Net Zero“, tedy politiku neutrální uhlíkové stopy. Bankovní aliance je široká celosvětová dohoda mezi významnými bankovními institucemi, kterou zastřešuje OSN. Cílem aliance je odstavit společnosti, které se zabývají těžbou nebo zpracováním fosilních paliv, od zdrojů financování.
Státní zástupce státu Missouri, který je mezi 19 žalujícími státy, řekl pro televizi:
„Vedeme koalici, která chce vyšetřovat banky za to, že postoupily svoje pravomoce OSN, což povede k zániku amerických společností, které se nepodřídí politicky korektním postojům. Tyto banky se řídí americkými zákony, nenecháme mezinárodní organizace, aby určovaly pravidla podnikání.“
Pozn. autora: Dokud jim v tom OSN budou topit, tak s tím nepřestanou, to je jasné.
(4) Anglický Lloyds nebude financovat fosilní paliva
Velká anglická banka Lloyds oznámila, že nebude dále financovat žádné projekty, ve kterých hraje roli ropa, uhlí nebo plyn. Zdůvodnila to tím, že chce podporovat přechod Británie k nízkouhlíkové společnosti. Projekty související s těžbou surovin nebo výrobou plastových výrobků budou podrobeny další analýze.
Pozn. autora: To říkal už Machiavelli, že „nic není důležitější než vypadat zbožně“.
(5) Odvážný hlas
Demokratická kongresmanka za stát Michigan si svolala zástupce velkých amerických bank, aby jim položila jednoduchou otázku, na kterou měli jeden po druhém odpovědět: „Má vaše banka pravidla, která zabraňují investovat do nových projektů na těžbu ropy a plynu?“
Jako první odpověděl Jamie Dimon, který vede banku JP Morgan Chase: „Rozhodně ne! To by byla pro Ameriku cesta do pekel.“
Pozn. autora: Hurá, alespoň jeden.
(6) Každý může hlasovat se svými penězi
Řada fondů a investičních společností adoptovala pravidla ESG při řízení investic. Zkratka ESG znamená environmental-social-governance a jedná se o hodnocení firem podle toho, jak interně implementují různé zelené politiky nebo podporují LGBT hnutí. Například šéf největšího investičního fondu na světě BlackRock řekl už před dvěma lety, že ESG bude jedním z kritérií při rozhodování, kam investovat.
To může být ale v přímém rozporu s přáním investorů, které zajímá výnos investice, protože na něm je závislá výše v budoucnosti vypláceného důchodu. Proto například stát Texas nařídil všem státním penzijním fondům, aby BlackRock bojkotovali. Stát Louisiana oznámil minulý týden, že stahuje od BlackRock všechny investice.
Pozn. autora: Zákazník má stále velkou moc, pokud se rozhodne hlasovat svými penězi.
Zdroje:
(1) Goldman Sachs
(2) Švédsko
(3) Bankovní aliance
(4) Lloyds
(5) Cesta do pekel
(6) BlackRock
Buďte první kdo přidá komentář