Až se zima zeptá …
Sdílet článek:
Včera probleskly lehce nadějné zprávy, že při mírovém jednání ruské a ukrajinské delegace došlo na zdravý rozum. Obě strany označují jednání za významný průlom. Ukrajina navrhla (a zveřejnila) Rusku systém bezpečnostních záruk, díky kterým by přijala neutrální statut. Zároveň navrhla patnáctileté období, kdy by Krym zůstal ruský a pak by se o tom dál jednalo. Pokud jsem mohl zachytit, tak vrcholoví politici dalších zemí se vyjadřovali skoro úlevně (tedy kromě těch našich), jako by byl mír už na dosah ruky.

Já nejsem zase takový optimista… Ale troufám si v této chvíli tvrdit, že si v Kyjevě někdo spočítal, že Rusové mají ještě fakt hodně sil, mají ještě celé netknuté armády a ukrajinské síly na Donbase jsou prostě obklíčené. A tak jsou vstřícnější. Zároveň bych si myslel, že Putin si udělal inventuru skutečných nákladů na tuto válku a zjistil, že bude výhodnější Zelenského nechat u moci a podepsat s ním výhodný mír než Ukrajinu dlouhodobě okupovat a házet do tamní černé díry prachy. Ale nesliboval bych si od současných „průlomů“ nic zásadního. Pochybuju, že si Zelenský může dovolit říct před svými něco o tom, že by se Krym řešil za patnáct let. A nechce se mi věřit, že se Putin nechá opít rohlíkem s názvem Minsk 3.

Ale… kousek zdravého rozumu v tom konečně byl. Troufám si tvrdit, že to z obou stran byly vypuštěné balónky, co na to ostatní… Ale abych nebyl úplný pesimista až za hrob, budu v příštích článcích tuto jiskřičku naděje opečovávat. Mám k tomu totiž velmi dobrý důvod. Pokud nebude mír, budeme tady všichni v prdeli…

Včera jsem se zúčastnil jedné takové velmi odborné debaty profesionálů z oboru zemědělského zásobování a nákupu. Byli tam v podstatě všichni skuteční profíci, kteří rozumí zemědělství i obchodování s komoditami. Byli tam také moji kolegové technici, kteří se starají o skladování, hnojiváři, chemici, agronomové i zootechnici.

Oficiální řeči a prezentace byly jako obvykle. Papaláši z ministerstva, řečníci v oblecích, barevné obrázky, spousta keců o ničem, Síkelovi náměstci, kteří vypadali, že ještě chodí na nočník, ale o to byli sebevědomější a arogantnější. Většinu keců jsem prospal zdravým spánkem.

Ale ty přestávky… naštěstí byly delší než obvykle, protože Síkela má kolem sebe debily, kteří neumějí ani přijít včas… Zkusím vám teď bez ladu a skladu přetlumočit, co jsem se dozvěděl… A je to fakt síla.

 1. To slavné zastavení přidávání MEŘA do nafty… to je zatím jen jeden velký kec. Tohle se musí zrušit zákonem, který ještě ani není ve sněmovně a hned tak nebude, protože je to celé navázané na tolik předpisů EU, že to zřejmě do roka ani nestihnou připravit, natož projednat. Navíc… prakticky všechny ty Slovnafty, Kralupoly, Česká rafinérská a další firmy, jsou majetkově zaangažované v těch továrnách na výrobu lihu i MEŘA. Oni fakt nechtějí odepsat svojí vlastní investici. Takže přidávat se bude dál, změnilo se jen to, že se to bude dělat více tržně a méně povinně. Ale žádná radost nad poraženým oligarchou Babišem není na místě, protože velkopodnikatel není blbej a dávno se postaral, aby do tohoto byznysu byli zaháčkovaní všichni, kdo v tom opravdu hrají roli.
 2. S kolegy techniky jsme se shodli, že ještě nikdy jsme v tuto roční dobu neměli sila tak prázdná a nikdy se nenakládalo tolik vlaků. Vlaky znamenají, že se obilí vyváží za hranice. U nás jsou všechny vzdálenosti krátké a nestojí za to platit otesánkovi Českým drahám za převoz pšenice ze Znojma do Ostravy. Ale stojí za to naložit vlak, aby odjel do Rotterdammu a tam se to přeložilo na loď… Kupujícím je Egypt, Katar… a další země blízkého a středního východu. Dávají takové peníze, že není možné odolat.
 3. Abyste tomu rozuměli… obilí na sile, to není všechno vykoupené. Všechno není v majetku skladovatele. Běžná služba podniku ZZN je v tom, že na sile skladuje obilí patřící zemědělci. Obvyklá sazba je 30 Kč/tunu měsíčně za skladování. Zemědělec třeba má s podnikem ZZN smlouvu o prodeji za nějakou cenu, ale v současné chvíli jsou ceny tak vysoké, že zemědělci stojí za to zaplatit smluvní pokutu a prodat to překupníkovi… a stejně vydělá mnohem víc, než kdyby to prodal za smluvní cenu. Strašně stouply ceny hnojiv, příšerně se zdražila nafta, zdražilo se osivo i chemie. Nejistota je obrovská. Zemědělci prostě prodávají, dokud jsou Arabové ochotní platit. Každý by to tak udělal.
 4. Sila budou před žněmi zcela prázdná. Zůstanou jen státní hmotné rezervy, které ale nejsou nijak velké. Jo, naši šéfové už naléhali na vládu, aby omezila vývoz ze země, protože to jednak prodražuje cenu potravin a jednak je to opravdu hazard s budoucností. Přišli s tím hned, když začala válka. Včera Síkela odpověděl ústy svého náměstka, že to není na pořadu dne. Má pravdu. Už není. Už je všechno prodané, nové smlouvy jsou podepsané a valná část toho zboží je už fyzicky mimo naši kontrolu. Kromě keců totiž Fialova vláda nedělá vůbec, ale vůbec, nic.
 5. Stále je sucho… zjistil jsem, že my na jižní Moravě jsme na tom dokonce o něco lépe než Polabí, kde už teď odepisují první procenta z budoucí úrody. My s tím začneme až příští týden. Nebojte, něco bude, ale může to být o dost méně, než loni. A když bude sucho trvat, budou ještě větší problémy s jařinami, především s kukuřicí, protože to je nejuniverzálnější plodina na všechno. Už teď je jasné, že úroda bude menší, Halík… bude kurva menší.
 6. O živočišné výrobě nebudu mluvit. Však to brzy na pultech poznáte. Bude to drahé a všechno bude z Polska. Letos v podstatě skončí všechno maso i mlíko pro chudé lidi. Zůstane jen maso a mlíko s příběhem, čímž zjistíte, jak draze produkují malé farmy… ale nebojte, bude to alespoň bio. Na máslo bude moci rodina zedníka a uklízečky zapomenout. To bude jen na vánoce.
 7. Všichni jsme se shodli, že jediná naše záchrana je v Ukrajině.. tedy pokud tam zasejí. Pokud bude válka, tak nezasejí a nesklidí. A my to tady sami nevytrhneme, protože ty kecy o naší nadvýrobě v rostlinné výrobě platí jen pro potraviny. Nikdo do toho nezapočítává krmiva a technickou výrobu. Sami se podívejte na naši i ruskou propagandu, řádně si to promyslete a rozhodněte se, jak moc je ukrajinská úroda letos nadějná.
 8. Ukázalo se, že pokud Putin zastaví plyn, tak prostě nemáme jak usušit obilí. Jakákoliv přestavba sušáren na jiný zdroj tepla je zcela pasé. Neexistují žádné kapacity, které by to mohly do sušící sezóny stihnout i kdyby existovalo řešení. A i kdyby přivezli nějaké to CNG, tak bude plyn zase tak drahý, že by se musel hóóódně dotovat, aby se tak kukuřice vyplatila sušit. I při dnešních výkupních cenách komodit.
 9. A ceny… představte si, že podnik typu ZZN, který jede v miliardách, teď nakupuje hnojiva, naftu i chemii, dává to zemědělcům, kteří mu za to pak dají část úrody a on tu úrodu prodá někdy na podzim a peníze dostane někdy po vánocích, víte kolik teď potřebuje peněz, aby tohle mohl udělat? Miliardy. Myslíte, že je má? Kdepak. Ty si půjčí od banky. Víte, jaký je teď úrok? Loni stála miliarda 15 milionů. Teď stojí miliarda 60 milionů. Tohle všechno se promítne do cen rohlíků. To jen, abyste si dovedli představit, jak vypadá cesta z pole až na vidličku.

Představte si, že moje jiskřička naděje vyjde a Ukrajinci se s Rusy nějak dohodnou. Nebo alespoň přestanou střílet. Bude mír. Zaseje se na Ukrajině, bude úroda a ceny přestanou růst. Ale tak či tak, pro nás to bude pěkně drahý mír, protože Fiala rozhodně bude držet lajnu s naším transatlantickým protektorem a tak všechny sankce zůstanou v platnosti. A samozřejmě Putin nechá v platnosti ty své. Ne, pro nás to nevypadá dobře. Němci se možná zachrání. Ale nás si Putin s chutí podusí ve vlastní šťávě.

Jsem hodně zvědavý, jak to dopadne teď v pátek… kdo mrkne první? Zaplatí Evropa ropu a plyn v rublech? A pokud nezaplatí, zastaví Putin kohoutky? Můj táta tvrdí, že při nezaplacení Putin sníží dodávané množství na polovinu. Aby si všichni uvědomili, co to bude znamenat.

Přátelé, zcela vážně vám říkám (i kdyby mě měli popotahovat za šíření poplašné zprávy): Naše vláda nedělá nic, je totálně neschopná. Okamura je teď slyšet, že se vláda stará jen o ukrajinské uprchlíky a o vlastní lidi nemá zájem. Mohu vás uklidnit, oni se nestarají ani o uprchlíky. To se děje víceméně nezávisle na vládě. Vláda jen slibuje zbraně Ukrajině a dělají si píárko v neprůstřelných vestách. Vymyká se jim to z rukou. Vymyká se jim to tak rychle, že si zřejmě ani nestihnou všimnout, co všechno podělali. Nejspíš si ani neuvědomí, proč je dav bije a šlape po nich.

Zásobte se. Já jdu dneska na první velký nákup a budu to teď dělat hodně často. Zásobte se dřevem, zásobte se uhlím, kupujte konzervy, najděte si vidláka a zamluvte si u něj prase. Za jakoukoliv cenu. Můj vrchní šéf se se mnou včera loučil slovy: „Pamatuj, zima se tě letos zeptá, co jsi dělal v létě.“

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  • Jamal už dlouho nejel, protože Rusko nedodává na krátkodobé kontrakty. Pro plnění kontratků stačí NS1 a Ukrajina.

 1. Těch 15 let je ale v případě, že by se nyní rusové vojensky stáhli, což je pro Rusko nepřijatelná podmínka. Dohoda není přípustná ani pro jednu stranu.
  Rusové zničili na Ukrajině hodně zásobníků s pohonnými hmotami, otázkou je, jestli na Ukrajině vůbec zůstane nafta do traktorů, aby mohli vyjet na pole. Pokud ne, pak nastane opravdu celosvětový problém s potravinami.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*