Novinky

Ceny benzinu v USA od Bidenova nástupu do funkce vzrostly více než dvojnásobně
Sdílet článek:

Když byl Biden 20. ledna 2021 inaugurován prezidentem, průměrná cena galonu běžného benzinu se v USA prodávala za 2,39 dolaru. V neděli 5. června 2022 byla dle údajů organizace AAA průměrná cena na 4,85 dolaru za galon.

Žádný stát nemá průměr nižší než 4 dolary za galon. Vede Kalifornie s cenou 6,32 dolaru za galon a za ní následují Havaj a Nevada s cenou 5,47 dolaru.

Podle analytika společnosti GasBuddy, Patricka De Haana, poptávka po benzinu v důsledku rekordních cen mírně klesla: „Podle údajů GasBuddy se týdenní poptávka po benzinu v USA oproti předchozímu týdnu snížila o 2,3 % a byla o 1,5 % nižší než klouzavý čtyřtýdenní průměr.

„Američané dnes utratí za benzín o 94 milionů dolarů více než před týdnem. Každých 24 hodin utratíme za benzin 1,82 miliardy dolarů.“

Na neustálý nárůst cen reagovali již republikáni, přičítajíce vinu politice Bidenovy administrativy a demokratům.

„Válka Joea Bidena proti americké energii donutila rodiny po celé zemi vyprázdnit peněženky, jen aby mohly natankovat,“ řekla 5. června předsedkyně Republikánského národního výboru Ronna McDanielová televizi Fox News. „Biden bohužel chvátá se svou katastrofální agendou, protože on tu cenu neplatí – platí to americký lid.“

Během tiskové konference koncem minulého týdne Biden novinářům řekl, že Američany vlastně nezajímá, proč jsou ceny benzinu na tak vysoké úrovni, a chtějí jen, aby klesly.

Představitelé Bílého domu mezitím zaujali obranný postoj a prohlásili, že federální vláda není za vyšší ceny zodpovědná. Biden a další představitelé administrativy z ní v posledních měsících obviňovali rusko-ukrajinský konflikt, ruského prezidenta Vladimira Putina a Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Ministr dopravy Pete Buttigieg v rozhovoru pro televizi ABC News 5. června v tomto duchu řekl: „Víme, že cenu benzinu neurčuje číselník v Oválné pracovně.“

„Když se ropná společnost hodinu po hodině rozhoduje, kolik vám bude účtovat za galon benzinu, nevolá vládě, aby se zeptala, co má dělat. Dělají to na základě svého cíle maximalizovat své zisky.“

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová minulý týden prohlásila, že Bidenova politika „pomohla ekonomice postavit se na nohy“, a z prudkého nárůstu cen opět obvinila Putina.

Republikánský senátor Lindsey Graham však minulý týden pro Fox Business uvedl, že politika Bidenovy administrativy byla navržena tak, aby ceny benzinu záměrně zvedla. Citoval Bidenovo nedávné prohlášení, v němž prezident uvedl, že růst cen je „součástí úžasného přechodu“ na elektromobily.

„Myslím, že to je hlavní bod z jeho prohlášení, že říká Američanům, že to dělají schválně, že přechodné období je vynuceno politikou vzcházející z Bidenovy administrativy,“ řekl Graham.

„Je to vědomá snaha Bidenovy administrativy zničit produkci fosilních paliv ve Spojených státech, zbavit se fosilních paliv, a vy to právě teď zažíváte. Jedná se o nezodpovědné zastavení těžby ropy a zemního plynu v Americe, což nás činí ještě závislejšími na ropě a plynu od zlých hráčů [myšleno od zemí, se kterými USA nemají dobrý vztah] a ničí to americkou ekonomiku.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Fakt je mi těch chudáků Američanů líto. Fakt jo. Proč? Protože 1 galon benzínu u nich teď stojí $5. Protože 1 galon je 3,79 litru. Protože kurz dolaru je 23 Kč / USD. Protože mám kalkulačku, co mi na základě těchhle čísel tvrdí něco o 30 korunách za litr. Což je v zemi, kde je průměrná mzda 71 tisíc (u nás 35400.-) neodiskutovatelná katastrofa. Chudáci Amíčci. Jak to může někdo připustit, že se mají tak špatně, že to dosahuje až třetiny našeho odírání Bruselí? No šlendrián.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*