Česká televize je slouha režimu
Sdílet článek:

„Nehorázná pitomost, neinformovanost a jednostrannost. Česká televize se vymkla z obojku veřejnoprávnosti a jede svoji politiku, která slouží tomu, kdo je momentálně u moci,“ říká Jiří Mikeš, mediální a reklamní odborník poté, co zhlédl kritické reportáže pořadu 168 hodin o bývalém prezidentovi Václavu Klausovi a ekonomovi Miroslavu Ševčíkovi.

„Podíval jsem se na reportáže zpětně a znovu jsem se ubezpečil, že se nemám dívat na televizní pořad Nory Fridrichové. Je to strašně jednostranné. Na rozdíl od těch, kteří například v reportáži komentovali vystoupení profesora Václava Klause, nemám nic proti tomu, co Klaus říká. Jde jen o uvážlivost, počkejme si, když je válka, lžou obě strany. Pokud tomu někdo nevěří, ať si přečte Dobrého vojáka Švejka nebo další světové romány, které popisují, co se děje v době války. Takže Klaus je uvážlivý a říká, abychom si počkali,“ uvedl Mikeš. Podivil se také nad tím, proč se v reportáži neobjeví i záběry z amerických televizí, kde jsou daleko uvážlivější.

.

Mikeš dnes nepovažuje Českou televizi za veřejnoprávní televizi, ale televizi, která slouží současné vládnoucí pětikoalici. „Spíše se zprivatizovala a patří hrstce těch, co v ní kdysi udělali revoluci. Miroslav Kalousek tvrdí, že Česká televize patří k těm, kteří tam pracují – Wollner, Fridrichová, Moravec a pár dalších, ale každopádně to není televize, kterou si platíme my koncesionáři a na kterou dáváme ze svého,“ shrnul reklamní a mediální odborník. „Co kritizuje Fridrichová a zvláště pak senátor Fischer na výroku Klause, že láska k Ukrajincům může být součástí nenávisti k Rusům… ať si zajde do obyčejné hospody a zjistí si, co lidé říkají. My Rusy nemusíme od roku 1968, kdy sem vpadli se spřátelenými vojsky, ale nemůže jít o nenávist se zakazováním pořadů nebo Čajkovského a říkat, že všechno ruské je špatné. Jsme malá země ve středu Evropy a měli bychom být uvážliví a nevykřikovat, jak jsme ve válce. To je zhovadilost a zoufalost,“ poznamenal Jiří Mikeš s tím, že by Česko mělo využít místo ve středu Evropy a stát se mostem, kde se mohou setkat obě strany, aby došly k oboustranným ústupkům a děsivá válka skončila.

Česká televize se vymkla z obojku veřejnoprávnosti

Reportáž České televize o Václavu Klausovi začala slovy moderátorky, že se Klaus stal jedním z posledních evropských mohykánů proruské politiky. „To je naprostá pitomost. Je tady Robert Fico, Viktor Orbán, jsou tedy i němečtí politici a našli by se další také v Anglii. Je to nehorázná pitomost, neinformovanost a jednostrannost. Nemohu si pomoci, ale proč je reportáž tak jednostranná, proč si nepozvali někoho, kdo okomentuje, co chtěl Klaus říci? Ale paní Fridrichová tam nikoho nepustí. To je jednostranná záplava informací, které jsou proti Klausovi a vytrhávají jeho věty z kontextu. Už dávno měla Rada pro Českou televizi zakročit stejně jako Rada pro televizní a rozhlasové vysílání, že tady není vše v pořádku. Česká televize se vymkla z obojku veřejnoprávnosti a jede svoji politiku, která slouží tomu, kdo je momentálně u moci,“ tvrdí Mikeš.

.

Jeho kritika tedy míří hlavně k nulovému prostoru pro opačné názory, které mohou nabídnout jak čeští, tak zahraniční vojenští analytici, již se problematice dlouhodobě věnují. Slovo by měli dostat i američtí politologové a profesoři. „Jednostrannost se nakonec určitě obrátí proti České televizi, až to skončí a ono to skončí – a možná budeme překvapeni tím, jak to skončí a kdo nakonec bude v uvozovkách vítěz. Ale počkejme si, nedělejme jednostranné výkřiky do tmy, když nejsme informováni,“ vyzval.

.

Domnívá se rovněž, že pokud jezdí čeští politici na Ukrajinu, měli by požádat i o návštěvu ruské strany a udělat rozhovor s někým z druhé strany. „Musíme mít více informací ze všech možných stran, abychom si mohli udělat názor, a proto Klaus vyzývá k uvážlivosti. Teprve budoucnost ukáže, jak to bylo, pak rozeberme příčiny. Klaus není posledním mohykánem chránícím Rusko. Je jedním z posledních českých politiků, kterému to ještě analyticky myslí,“ řekl Jiří Mikeš.

Špinavý útok

O mnoho lepší názor nemá ani na reportáž o Miroslavu Ševčíkovi, který byl jednomyslně zvolen jako děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Pod názvem Tady je Ševčíkovo je ekonom vykreslen jako nevhodná osoba na tuto funkci. V reportáži však nezazní žádný hlas fakultního senátora, který pro něj hlasoval, nebo jeho podporovatele. Jiří Mikeš Ševčíka zná z dob, kdy učil jako hostující profesor komerční komunikace. „Je to manažer. Určitě má své chyby a jde tvrdě za svojí věcí, ale každopádně je to člověk, který zná a který může cosi studentům sdělit. Nemá své znalosti z knížek,“ sdělil. Reportáž proto označil za špinavý útok. „Mají to nechat na akademických senátech, a ne aby se do toho pletli a všichni ho odsoudili,“ podotkl.„Ševčík má své chyby, ale z národohospodářské fakulty udělal nejlepší ekonomickou fakultu v celém Česku. Kdo nemá nějaké charakterové chyby?

.

Každopádně ať to nechají na škole a rektorátu a ať se do toho tímto mrzkým a nízkým způsobem nemotají,“ řekl s tím, že Ševčíkovi podle jeho názoru uškodil i fakt, že se stal ekonomickým expertem hnutí Trikolora.

Česká televize má podporovat chod republiky

Mikešovi také vadí, že v Radě České televize nejsou lidé, kteří by televizi a její ekonomice rozuměli. „Když byl ředitelem Janeček a já byl ředitelem Asociace komunikačních agentur, tak jsme bojovali, aby v televizi byla nějaká reklama. Když Janeček odcházel, bylo ve fondu sedm miliard korun a byli jsme to my, kdo tomu pomohl. Já chodil do rady a informoval jsem Parlament a tak dále. Ale v radě nyní chybějí zástupci průmyslu a obchodu, komunikačních agentur, jsou tam lidé, kteří tomu absolutně nerozumějí,“ tvrdí expert.

.

Jako problematické vnímá, že od loňského léta poslanci nedovolili obsazení Rady České televize. Proč? „Tento zmatek jim vyhovuje. Když tam není rada, která by to usměrňovala, jsou tam ti, kdo jí jdou na ruku. Česká televize je sluhou vládnoucí politiky a pětikoalice. Vždyť jim to musí vyhovovat. Co si budeme povídat, média musejí sloužit nějakým zájmům a něco podporovat. Česká televize by měla podporovat zdárný chod této republiky, pomoci dostat se na místo na slunci v Evropě. A když to tak není, tak budou řešit stupidní otázky, zda Ševčík nebo Klaus něco neřekli, kde vytáhnout větu, a hrr na ně. Oni vytvářejí tu nenávist vůči určitým lidem,“ řekl Jiří Mikeš. „Proč točí ty stupidní detektivní seriály? To mají nechat Primě a Nově – nezávislost už přenechali CNN, tam to funguje. Měli by si zachovat alespoň zdání objektivity, ale u Fridrichové už není ani to zdání,“ dodal.

PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. no nevím,jestli je CNN nezávislá-proti Trumpovi se taky pěkně “ukázali”
  A s tou láskou nebo nenávistí k Rusku a Rusům by bylo dobrý,kdyby každý mluvil sám za sebe-já proti nim například nic nemám-válka je sice špatná věc,ale každý kdo sleduje dění na ukrajině od majdanu určitě nemůže říct,že ten konflikt je z ukrajinské strany “nevyprovokovaný” jak nám neustále tvrdí ten brejlatej idiot fiala-jestli dlouholeté vraždění civilistů na Donbase nebo masakr v Oděse nejsou provokacemi tak co teda????

  • Jenže to všechno je lež Rusáků.
   Žádné vraždění či jakési masakry Rusů na Donbase ani v Oděse nikdy neproběhly…
   Putin je stejně podlý lhář jako Adolf Hitler, který tvrdil, že Češi utlačují sudetské Němce a proto je třeba proti “zlým Čechům” zasáhnout…

   Nešiřte zde ruskou propagandu milý pane.
   Jen tím ubližujete tomuto serveru.
   Který není proruský, to byste měl vědět.

   Majdan byl zcela legitimní odpor obyčejných lidí Ukrajiny, proti tehdejší proruské vládě.
   Nebo snad u nás se neprotestovalo proti Babišovi… ?
   Ukrajinci si po Majdanu velice polepšili a hlavně se odklonili od Ruska, což ty ruské svině nedokázali překousnout a tak poslali na Ukrajinu vraždící a znásilňující monstra ,aby Ukrajinu zlomili a opět jí ovládli.
   Ale to se Rusákům nepodaří, Kyjev Ukrajina ubránila a východ Ukrajiny byť třeba připadne Rusku bude zničen, koneckonců stačí se podívat na to, jak dnes vypadá Mariupol, 90 % průmyslu a infrastruktury zničeno, co s takovým městem budou Rusáci dělat… tomu říkám pyrrhovo vítězství.

   • Vážený pane maly.velky., k oděsskému masakru byla zřízena mezinárodní vyšetřovací komise a její závěry lze dohledat na internetu. Máte pravdu, že Češi Sudetské Němce neutlačovali, to samé se však o Ukrajincích vůči Rusům říci nedá. Seznamte se s obsahem ukrajiského jazykového zákona, opět lze dohledat na internetu (mimo jiné, příslušníci menšin mohou podle tohoto zákona hovořit na veřejnosti svým jazykem, jen když o to druhou stranu hovoru požádají a ta s tím bude souhlasit). Majdan byl “lidovým povstáním” finacovaným z amerických peněz: (https://www.e15.cz/zahranicni/od-majdanu-a-padu-janukovyce-uplynuly-tri-roky-usa-podporovaly-aktivisty-miliony-dolaru-1329261). Že by si Ukrajinci po Majdanu polepšili, bych si nebyl úplně jistý. Lze dohledat, že podle HDP na obyvatele byla před válkou na Ukrajině třikrát nižší životní úroveň než v Rusku. Snažím se argumentovat, na rozdíl od Vás, jehož jediným argumentem je sdělení, že všechno, co řekl Váš předřečník je lež a ruská propaganda.

    • Jó a proto Rusáci kradou Ukrajincům i spodní prádlo… a rabují vše, na co přijdou a tyto věci uloupené, to co Rusáci nakradli Ukrajincům pak posílají přes běloruské pošty domů do “bohatého” Ruska že… 🙂

     Co se týká, těch potyček mezi ruskými a ukrajinskými extrémisty, tak takoví lidé jsou všude i v ČR, kdo tu např. zapálil to romské obydlí ve Vítkově, kdy po tomto žhářském útoku zůstala popálená tříletá romská holčička s doživotními následky, kdo tady v roce 1996 rozpáral břicho střepinami z rozbité lahve vodky 6 letému romskému chlapečkovi, který na následky tohoto bestiálního činu zemřel.

     Tedy podle vaší zvláštní logiky, by nás asi Rusáci také měli denacifikovat… vždyť tu přece máme samé nácky co utočí na Romy a na všechny co s nimi nesouhlasí…

     Ukrajina a její vláda se od těchto extrémistů distancovala. Tohle je jediný pravdivý fakt,
     Zbytek je ruská propaganda.

     • Vy jste skutečně blbec par excellence. Taková tupost a takové ignorování faktů se skutečně jen tak nevidí 🙂

   • Malý, velký hlupák a ignorant historie. Prostuduj si historii národa Ukrajinců. Vždy byly bez státnosti.Ukrajinu stát vytvořil Lenin. A o Ukrajinu vůbec nejde . To je pouze válčící stroj v rukách USA. Američanům jde o Rusko a jeho bohatství. To by chtěli ukradnout.Jako vše a vždy. A co se týče naší vlasti . Pod vedením současné vlády mám o naší republiku velký strach. Vládu Fialovců chce urychleně “sundat z hrušky”.

 2. Jsem rád, že Česká republika zaujala zcela jasné stanovisko a že podporuje naše slovanské ukrajinské bratry v boji proti skřetům.
  Zase Česká republika o sobě může říci , máme rovnou páteř.
  A že jsme navázali na odkazy našich největších velikánů jakými byli T.G.Masaryk, Václav Havel, Josef Mašín , Jan Werich a další.

  Sláva Ukrajině

 3. nechci být falešným prorokem a ani nechci žít v době až ti ta sláma u kravína zhořkne na jazyku, ale pamatuj, lžou obě strany a ty jednou budeš za tuplovaného kokota protože teď už tím kokotem jsi a brzdi i s těma vlikanama bo jsi zmateny jak lesní fčela v panelaku milý róme

 4. Každý si moderuje,tvaruje ,přizpůsobuje to svoje -česká televize to své vysílání na politickou objednávku ,firmy za to placené zablokují nepohodlné weby politické scéně s jejich názory a články ,admin vymaže nepohodlné příspěvky v diskusi na svém webu,zvláště obtížní pak dostanou ban nebo i blokaci.
  Zkrátka : ten kdo vystupuje z řady bude potrestán.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*