Čínská hrozba
Sdílet článek:

Biden na tiskové konferenci po setkání s Putinem prohlásil „Rusko se nyní nachází ve velmi složité situaci, je tlačeno Čínou, která jde nahoru a nastoluje se jako nejmocnější ekonomická a vojenská síla ve světě..“. Pokud toto téma otevřel v diskuzi s Putinem, ten to nejspíš odmítl. USA by nejraději vnesly klín do rusko-čínských vztahů. Náhledy amerických komentátorů na význam a perspektivu rýsujícího se těsného rusko-čínského spojenectví nejsou jednoznačné, velká část tvrdí, že pro střednědobou budoucnost nejsou pro USA významné, Rusko je pro Čínu  ekonomicky slabým  partnerem, menší část komentátorů vidí v rusko-čínské spolupráci nebezpečí, ale nejsou schopni je racionálně uchopit. Biden na tiskové konferenci tvrdil, že ruská ekonomika se dnes potácí, ovšem kde je zdroj jejích problémů, už neuvedl.

V čínském Global Times se v úvodníku komentuje Bidenova snaha o vnesení klínu do rusko-čínských vztahů. Kde pramení ruské ekonomické problémy? USA jsou původcem velkého zla pro ruské hospodářství a Biden by chtěl osočovat Čínu. Iluze, která se mohla narodit jen v politickém autismu a narcismu. Po desintegraci SSSR USA velmi brutálně osekaly ruský strategický prostor. NATO expandovalo východním směrem a pohltilo země Varšavského paktu včetně baltických zemí, které patřily do SSSR. V historii se málokdy najde podobný příklad jednostranného brutálního nátlaku mezi hlavními mocnostmi. Z vnějšího pohledu se Rusko dlouho omezovalo. Dnes chtějí USA a západ odseknout pupeční šňůru Ruska Ukrajinu. Moskva se rozhodla pro protiútok. Ruské ekonomické problémy jsou přímým důsledkem sankcí USA a západních zemí. USA a západní Evropa uvrhly na Rusko stovky sankcí, obchodní výměna mezi Ruskem a západní Evropou v roce 2013 činila kolem 410 miliard dolarů, v roce 2019 klesla na 219 miliard. Západní sankce mají obrovský dopad na ruský energetický a vojenský průmysl, odřízly Rusko od finančních kanálů. USA a západ oslabily rubl. V důsledku velké nejistoty ruský kapitál pokračuje v odtoku z Ruska.
Čínsko-ruská hranice je dlouhá, to má Biden pravdu. Lidé obou částí hranic aktivně spolu obchodují, Čína a Rusko jsou strategickými partnery a jejich vzájemná důvěra má solidní politický základ. Putin, když čelil provokacím amerických novinářů po setkání s Bidenem, jasně řekl, že Peking není pro Rusko hrozbou a Čína je přátelským národem. A velmi důležité – dodal, že čínský vzestup Rusko neznepokojuje. Roční obchodní výměna Ruska s USA činí 20 miliard, s Čínou 100 miliard. USA nasadily na Rusko technologickou blokádu, čínsko-ruská technologická kooperace je velmi aktivní. Obě země v poslední době dohodly společný postup pro budování vesmírných stanic a projekt kooperace v nukleární energetice. Čína importuje z Ruska každoročně 83 milionů tun ropy. Existuje nesčíslné množství fakt, které odhalují americké vydírání a tlak na Rusko. Bidenovo tvrzení, že Čína tlačí Rusko, je zcela falešné. Čínsko-ruské strategické spojenectví prodělalo už řadu testů a je velmi pevné. Putin sám prohlásil, že setkání s Bidenem bylo konstruktivní, ale řekl, že si nedělá iluze ze vztahů s USA: „Neexistují žádné iluze a nesmějí existovat“.
Libor Číhal
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*