Co by Ukrajina potřebovala, aby mohla zaútočit na ruskou infrastrukturu
Sdílet článek:

Rusko se rozhodlo jít cestou spálené země a devastuje ukrajinskou infrastrukturu. Velké obavy jsou z prolomení hráze Kachovské přehrady, jež by jednak způsobila velkou záplavovou vlnu a dále by došlo k selhání chlazení reaktoru Záporožské jaderné elektrárny. Rusko využívá plošnou palbu klasickým dělostřelectvem nebo raketomety a případně i termobarickou munici.

Ale poznatky z minulosti, a to jak z druhé světové války, tak současného konfliktu ukazují, že přesné jednotlivé výstřely, kdy protivník nikdy neví kdy a odkud, jsou více smrtící a psychologicky decimující. Za druhé světové války údajně Rudá armáda soustředila na jeden úsek fronty vysoké množství odstřelovačů. Když Němci zahájili útok, očekávali kulomety a samopaly, ale bylo ticho, sem tam padnul výstřel, a co rána, to mrtvola. Za chvíli vznikla panika a ústup. Obdobně se dařilo Rusům nyní, klidně kotvící křižník v plné zbroji, dvě rakety a šel ke dnu. Žádná palba předtím ani potom – překvapení s maximálním účinkem, vojenským i psychologickým. Jednak, že jejich systémy selhaly a dále že šla pod vodu Moskva. I z tohoto důvodu nechal Hitler přejmenovat křižník Deutschland na Lützov, aby se nepotopilo Německo. Moskva šla ke dnu bez přejmenování.

Co by tedy Ukrajinci nejvíce potřebovali, aby mohli Rusku oplatit obdobnou mincí? Jednoznačně ukrajinská armáda potřebuje restrukturalizaci, modernizaci, unifikaci zbraní a zbavit se sovětské techniky. Takže cokoliv v ukrajinské armádě je, potřebuje nějak systematizovat a případně obměnit či zásadně modernizovat.

Ale pro zásahy na teritoriu Ruska, jež zatlačí na citlivá místa, a to psychologicky, politicky i ekonomicky, to jsou zbraně s vysokou mobilitou, dostatečným dosahem a maximální přesností. Jak se říká, jeden „blesk z čistého nebe“ může vykonat víc škody než bouřka s hromobitím.

Pro odvetné údery na infrastrukturu Ruska nejsou zapotřebí tanky ani PTŘS. Jsou zapotřebí vysoce mobilní raketomety a dělostřelecké systémy, případně letecká munice, s přesným naváděním. Problém však je cena této munice, avšak v porovnání se způsobenou škodou se to může vyrovnávat s plošnou salvovou palbou.

Raketomety HIMARS jsou pravidelně zmiňovány díky mobilitě a přesnosti a účinnosti. Následují samozřejmě německé samohybné houfnice PzH-2000 a využitelnost mají i americké M-109 A6 Paladin či M-109 A7. ale k těmto systémům, jež jsou vysoce přesné a mobilní je nutná i munice:
– NAMMO HE-ER 155 mm z Norska, dostřel 20 km s přesností cca 30 m
– M982 EXCALIBUR 155 mm z USA, dostřel 50 m–40 km s přesností 5 m, ale cena je 160000 USD

Chytré letecké bomby a střely:
– CBU-107 Passive Attack Weapon (pasivní útočná zbraň)
– AGM-65 A s elektrooptickým naváděním
– AGM-65 D s infračerveným naváděním
– AGM-65 E s laserovým naváděním
– GBU-28 Bunker Buster s laserovým naváděním
– GBU-24
– Střela AGM-114 HELLFIRE II
– Střela AGM-65 MAVERICK

Drony:
– MQ-9 REAPER – může nést i střely HELLFIRE na strategické vzdálenosti
– SWITCHBLADE – Loitering Ammunition – vyčkávací munice/sebevražedné drony
– PHOENIX GHOST – Loitering Ammunition – vyčkávací munice/sebevražedné drony

IMINT:
– Kvalitní satelitní nebo z dronů pořízené fotografie pro precizní plánování

CYBER:
– Efektivní kybernetické nástroje k pronikání do ruských informačních sítí a případné jejich eliminaci

Eliminace energetické rozvodné sítě:
– Ruská armáda má dosah na ukrajinské elektrárny i rozvodné body či trafostanice, což je zřejmě opačně mimo dosah ukrajinské armády na ruském území. Zřejmě by však pro dostatečné vykolejení ruského hospodářství i civilního života byly vhodné zbraně, jako byly grafitové bomby/střely použité NATO v bývalé Jugoslávii, jež neničily explozivně objekty, ale efektivně vyzkratovaly a tím eliminovaly rozvodnou síť

Samozřejmě je nutno přidat radiolokátory včasné výstrahy i dělostřelecké, laserové ozařovače, různé systémy protivzdušné obrany, letouny, vrtulníky atd. atd.

Ve válce je nutné všechno a hodně. Odpor ukrajinské armády tu Ruskou deptá, a jak již se potvrdilo třeba nasazením dronů BAYRAKTAR, chirurgické zásahy jsou pro ni ještě náročnější. Problémem je, že pro všechny strany, a především i pro Ukrajinu a její spojence, se to stává ekonomicky velmi náročné. Takže zřejmě se vyplatí jeden drahý výstřel, jeden perfektní zásah a jedna velká panika na druhé straně. A perfektní zásah eliminuje vedlejší škody na civilním obyvatelstvu, což ruská armáda nerespektuje.

SECURITY magazín

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 1,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Nepochopil jsem zcela redakční záměr. Má to být parodie nebo je to myšleno vážně? Působí to jako vystřižené z nějakého ukrajinského ABC mladých techniků a přírodovědců.

 2. ukrajina a ukrajinci by potřebovali především pořádně nakopat do prdele,aby se jim v těch blbých a vožralých hlavách rozsvítilo!!!!!👍

 3. Tato válka mezi dvěma velkými slovanskými národy je naprosto zbytečná. Proč ukrajinci nedodržovali MINSK 2, pak zrušili ruštinu v ruských oblastech UA a nakonec se podíleli na 14 000 mrtvých separatistů během 8 let….Co čekali?

  Teď jsou škody xnásobně větší, než by byly, pokud by se dokázali domluvit a tím vyhnout se válce…

 4. Který mamlas ten článek psal .Rusům by stačilo zrušit na celém území GPS a všechny americké sraidy ,které jsou naváděné pomocí GPS by byly k ničemu. A Letouny AWACS by šly okamžitě dolů .takže by Ukrajinci neměli čím navádět Himarsy a podobne věci. Rusové ještě ani pořádně neudeřili. Až udeří tak je po Ukrajině definitivně konec. Plus likvidace satelitního netu návdavkem.

 5. Pokud by Rusové postupovali cestou spálené země, vypadalo by to úplně jinak. Již dávno jsem si všiml, že redaktoři Security magazínu jsou poněkud politicky zaměření, očekával bych více nadhledu…

  • Rusové to nechtějí hrotit více než je nutno, přesto ukrajinci jsou stateční bojovníci….

   Místo Security magazín zkuste…..”armadnymagazin.sk”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*