Důvěra v objektivitu amerických médií na historickém minimu




Sdílet článek:

Jeden z deseti amerických občanů věří v objektivitu televizního zpravodajství. Noviny jsou na tom o malinko lépe. Největší vydavatel novin v USA omezuje komentáře, neboť zjistil, že lidé nemají zájem, aby jim někdo říkal, co si mají myslet. A nerozluštitelná hádanka, zda OSN publikuje satiru.

Minulý týden byly zveřejněny průzkumy důvěry v americké instituce. U všech došlo k výraznému poklesu. Největší propad zaznamenal úřad prezidenta a nejméně lidé důvěřují Kongresu. Hned za ním je televizní zpravodajství. Výběr posledních zpráv na téma důvěry v média. Zdroj a kompletní informace na konci článku.

(1) Televize na předposledním místě

Podle průzkumu agentury Gallup dosáhla důvěra americké veřejnosti v média historického minima. Na otázku, zda určitě nebo z velké části věří informacím v novinách, odpovědělo pouze 16% procent dotázaných, že ano. To představuje pokles ve výši 5% oproti minulému roku. Důvěra diváků v objektivitu televizních zpráv klesla z 16% na 11%.

Důvěra ve zpravodajství se liší podle politické příslušnosti. Nejmenší je u republikánských voličů, kde nepřesahuje 10% u žádného typu zpravodajství. Nicméně klesla i u demokratických a nezávislých voličů.

Pozn. redakce: Oficiální důvod: Nějak se nám tady šíří dezinformace. Pravděpodobný důvod: Lidé nakonec nejsou úplně blbí, překvapivě. 

(2) O názory novinářů není zájem

Gannett je největší americký vydavatel novin. Vydává levicově zaměřené noviny USA Today a více než 250 lokálních novin. Podle vedení společnosti patří názorové články mezi nejméně čtené a zároveň jsou zmiňovány jako nejčastější důvod pro rušení předplatného. „Čtenáři nechtějí, abychom jim říkali, co si mají myslet”, uvedl editor společnosti na interní prezentaci. „Lidé nás vnímají jako někoho s podjatými názory.”

Z tohoto důvodu začala společnost Gannett radikálně omezovat prostor věnovaný komentářům nebo názorovým sloupkům.

Pozn. redakce: Kontrolní otázka, soudruzi: V kterých režimech se lidem říká, co si mají myslet? 

(3) Kontroloři informací si vymýšleli informace

USA Today se prezentuje jako kontrolor informací publikovaných v jiných médiích a svoje služby na kontrolu dezinformací poskytuje i různým sociálním sítím. Minulý měsíc oznámilo vedení USA Today, že odstranilo 23 článků ze svého webu, neboť po interním vyšetřování bylo zjištěno, že citace nebo osoby, které byly v článku zmiňovány, byly vymyšlené.

Mezi smazané články patřily mimo jiné články s titulky „Ruské jednotky zastavily útok na jadernou elektrárnu, ale mají ji pod kontrolou” , „Antivaxeři propagují terapii močí jako lék na Covid bez vědeckých důkazů” nebo „Správci kolejí na univerzitě ukradli vlajku LGBT a nahradili ji vlajkou konfederace”.

Pozn. redakce: Interní manuál firmy doporučuje pro tisková prohlášení v takových případech použít frázi: Omlouváme se, taková věc se nám stane maximálně jednou za (doplnit dle potřeby).

(4) Články typu padni, komu padni

Na sociálních sítích se obratem objevila nekonečná řada příkladů „objektivní novinařiny”. Do kategorie „Padni, komu padni” patří:

Když americká kongresmanka hispánského původu za Demokratickou stranu Alexandra Ocasio-Cortez oznámila, že svět skončí z důvodu klimatické změny v horizontu devíti let, napsaly New York Times článek pod titulkem „Alexandra Ocasio-Cortez se stává politickou hvězdou”.

Když mexická imigrantka Mayra Flores vyhrála v červnu doplňkové volby do Kongresu za republikány, informovaly o události ty samé noviny s titulkem „Nástup extrémně pravicové Hispánky”.

Los Angeles Times uveřejnily v červnu článek, který reagoval na prohlášení Bílého domu, že americká ekonomika se pravděpodobně nevyhne recesi. Článek nesl titulek „Ano, recese se zdá nevyhnutelná. Ale to nemusí být úplně špatně. Tady jsou důvody”.

Ze ztraceného počítače prezidentova syna Huntera Bidena unikla řada videonahrávek, z nichž většina je téměř nepublikovatelných, neboť je na nich vidět nahý Hunter v přítomnosti žen. Na té „nejméně nepublikovatelné” je vidět Hunter Biden, jak v přítomnosti neznámé ženy váží látku, která vypadá jako droga crack. Reakce médií byla nulová.

Pozn. redakce: Kategorie Padni, komu padni byla nahrazena kategorií Bílá je černá a černá je bílá, rozhodni dle momentální potřeby”.

(5) OSN je na satiru?

OSN publikovala na svém webu v minulosti článek, který argumentoval, že hlad je v zásadě prospěšný, protože hladoví lidé jsou nejvíce produktivní. Minulý týden na něj upozornil nezávislý novinář. Ihned poté článek OSN smazala.

Článek napsal profesor z univerzity na Havaji, jehož specializací jsou lidská práva. V článku píše: „Mnoho článků na téma hladu mluví o tom, jak je důležité zajistit, aby byli lidé dobře živeni, neboť jenom tak budou více produktivní. To je nesmysl. Nikdo nepracuje tvrději než hladoví lidé. Pro nás na vyšších stupních sociálního žebříčku by bylo ukončení hladu v globálním měřítku katastrofou. Kdyby nebylo na světě hladu, kdo by sklidil naši zeleninu a uklidil naše záchody?”

V reakci na negativní komentáře vydala OSN prohlášení, že se jednalo o satiru.

Pozn. redakce: Tak ještě že za peníze těch, co budou brzy hladovět taky, dělají alespoň nějakou užitečnou srandu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*