Ekonomická poradna rádia Jerevan




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Po velkém úspěchu ekonomické sekce rádia Jerevan, která poradila vládě, ať už hlavně nic nedělají, začalo rádio Jerevan vysílat moderní webináře pro širokou veřejnost. První byl o sobectví a ramínkách v hotelu.

Online webináře a konference jsou populární mezi zaměstnanci zejména ve velkých firmách, neboť s sebou nesou řadu nesporných výhod. Posluchač si může nastavit na počítači nějaké pozadí, takže nikdo neví, kde vlastně je. Kouzelné tlačítko „mute” zase umožňuje se během konference dívat na televizi nebo poslouchat něco zábavnějšího. V nejhorším případě je možné prohlásit kameru za nefunkční díky poslední zpackané aktualizaci Zoomu.

Rádio Jerevan nechce zůstat stranou žádného moderního trendu a přichází se svým prvním ekonomickým webinářem. Zde je jeho kompletní přepis včetně posledních dosud nikdy nezveřejněných osmi sekund.

Anonymní účastník se ptá:

„Milé rádio,

jak to Adam Smith vlastně myslel, když říkal, že v jeho systému se postaví sobectví jednoho proti sobectví druhého a že to nakonec bude fungovat?”

Rádio Jerevan:

„Milý anonyme, Adam Smith byl filuta. On už ve své době věděl, že lidé jsou neuvěřitelní. Dokáží třeba krást plastové lžíce na boty v obchodech s obuví nebo z hotelu odnášet ramínka za pár korun. Adam Smith přišel na to, že když bude sobeckému majiteli hotelu vadit, že mu hosté kradou ramínka z pokojů, vymyslí díky svému sobectví ramínko, které nikdo krást nebude, protože to nebude dávat smysl.”

„A skutečně se tak stalo. Vyvěšovací ramínka, kde ramínko zůstane v ruce a háček visí na tyči ve skříni, nemá smysl krást. Kdyby nebyl majitel hotelu sobecký a bylo mu jedno, že mu všechno ukradnou, celý systém by jaksi nefungoval vůbec nebo výrazně hůře.”

Dotaz z chatu: A to by jinak nefungovalo?

„Socialističtí inženýři vyzkoušeli systém, ve kterém proti sobectví hosta v hotelu postavili apatického majitele. Když je majitelem hotelu nesobecký lid, je mu jedno, že mu hosté kradou ramínka. Systém skončil rozkradením téměř všeho na výstavbu víkendových chat.”

„Naprosto unikátním vhledem Adama Smithe do ekonomiky je pochopení toho, že neexistuje nesobecký host v hotelu. Že tuhle stranu ekonomické rovnice je nemožné změnit, předělat nebo vylepšit. Po tomto objevu už bylo jednoduché dojít k závěru, že jediným řešením problému sobeckého hosta je postavit proti němu sobeckého majitele. Ten si totiž ty ramínka ohlídá.”

Znovu z chatu: Shrň to, spěchám!

„Svůj objev shrnul Adam Smith takto: Svobodná společnost je jediný systém, který využívá člověka se všemi jeho vlastnostmi a komplexností, někdy dobrého člověka, někdy špatného, někdy inteligentního, často hloupého.”

Anonym volá: A to je všechno, géniové?

„Ale to není všechno. Adam Smith si nedělal vůbec žádné iluze o majiteli toho hotelu a jeho motivaci hosta oškubat, pokud k tomu dostane sebemenší příležitost. Ale pak ho napadla druhá velice dobrá myšlenka. Proti sobeckosti jednoho majitele hotelu postavil sobectví druhého majitele hotelu. Když budou ti hrabivci chtít na hostech vydělat, budou se k nim muset chovat slušně. Pokud to dělat nebudou, půjdou sobečtí hosté do druhého hotelu.”

„Ve zkratce to znamená, že svobodný trh je systém, ve kterém mají všichni lidé motivaci chovat se velice slušně a ani ti nejhorší nemohou napáchat velké škody, protože v něm nikdy nedostanou tolik moci.”

„Na rozdíl od těch šílenců v Bruselu!, jejda to nám ujelo, pardón, prosíme vymazat ze záznamu.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*