Evropský kontinentalismus




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

S Petrem Bystroněm se vrací chuť být Čechem, po nicotné skvadře Jourová, Černochová, Fiala, Pavel atd. se objeví někdo hvězdný s politickým rozumem a myšlenkami. Poslanec Bundestagu Bystroň je zahraničně-politickým mluvčím jediné německé opozice AfD. Bystroň (a AfD) organizoval minulý týden konferenci “Evropský kontinentalismus”, neotřelé motto by mělo vzbudit pozornost i unijních byrokratů. Ideje evropské spolupráce bez ideologických nánosů, bez metafyzické filozofující podstavy, bez amerického diktátu a fašizoidních principů, jak se často přičítá Hallsteinovi. Spolupráce evropských zemí vycházející z poválečné historické empirie, Evropa stavěná na spolupráci v jejíž bázi je přirozená konkurence zemí, bez níž není Evropa Evropou a solidaritě zemí spojených pouty starého kontinentu, který všem Evropanům vtiskne imaginární a nadčasové občanství. Pokud je nemají nebo se ho dobrovolně vzdali, jako třeba Švédové, když se domnívají, že k Somálci a Afghánci mají stejně daleko jako k Čechovi, pak patří do jiného kontinentu a nepatří na kontinent o němž se hovořilo na konferenci.

Na konferenci vystoupili političtí experti ze Srbska, Švýcarska, USA, Rakouska atd. Řečníci osvětlili důvody, které dovedly globalistický a byrokraticky superstát Evropskou unii do terminální krize. Všichni mluvčí se shodli na tom, že EU, ať už z přirozených vývojových důvodů nebo politického selhání, došla k bodu, kdy se negují všechny klíčové prvky, kvůli kterým EU vznikla. Pauperizace evropské společnosti, narůstající bída a deindustrializace místo přirozeného stupně prosperity a rostoucí ekonomiky, smrtonosné sankce podřízené americkým zájmům místo spolupráce, agrese místo diplomacie, a nakonec to nejhorší a málo představitelné, propagace a podpora války místo míru. Bystroň v úvodu řekl, Evropa musí najít vlastní identitu, která se vymezí proti americkému atlantismu, ale i proti Duginově vizi Euro-Asie. Evropa musí hledat inspiraci u vlastních kořenů, ve vlastní tradici a kultuře. Nezbytná distance od západních a východních ideologií podle Bystroně vyžaduje též vymezení se proti radikálně tržnímu kapitalismu a socialismu.

Renomovaný americký novinář Harley Schlanger řekl, že tématem by měla být diskuze vedoucí ke konsensu o omezení amerického a britského primátu nad evropskými institucemi, nad EU a NATO. Tato dlouhodobá dominance determinuje novodobou historii kontinentu: EU a NATO se staly vazaly, které neomaleně kontrolují Anglosasové. Novinář to dokumentoval na výsledcích posledního zasedání zemí G7, nenašel se ani jeden hlas proti americké politice permanentní války NATO s Ruskem. Žádná západní země nemá odvahu postavit se americké vůli i kdyby mělo dojít k třetí světové válce. Podle Schlangera národy Evropy jsou v americkém diktátu povinny podporovat nedemokratický ukrajinský režim. Na národní a kontinentální zájem se nebere ohled, rozhodující roli mají ambice a přání světové supervelmoci. V ukrajinském dobrodružství jde o pokračování americké geostrategie, s demokracií a svobodou to nemá nic společného. Tento unipolární systém, který Blinken vydává za světový řád podle pravidel, existuje vně mezinárodního práva a mezinárodních dohod. Nová verze imperiálního diktátu, která definuje vztahy mezi vazaly ve jménu a zájmech globální oligarchie a vojenskoprůmyslového komplexu. Podle Schlangera stojí v centru tohoto řádu Wall Street a londýnská City. Pokud se dnes nějaký stát postaví tomuto řádu, vyvolají se barevné nebo sametové revoluce, sáhne se k vraždám, válkám atd. Irák a Libye byly příkladem. Podle Schlangera je případ EU obzvlášť tragický, právě před tímto řádem varoval de Gaulle už od konce druhé světové války: “Nadnárodní Evropa se stane Evropou pod americkým diktátem.” Přesně k tomu dnes došlo, podřízení kontinentu anglosaské geopolitické doktríně. Podle Schlangera má Evropa návratem k národním státům šanci se z dnešního krizového stavu osvobodit.

Dušan Dostanič, expert z Institutu pro politická studia v Bělehradě, načrtl historické a politické podmínky, na kterých by měla nová evropská organizace stavět. Pro “kontinentalisty” má svět mnoho pólů, je protikladný dnešní unipolárně a globalisticky orientované EU. Evropa se může stát funkční pouze tehdy, když se emancipuje od americké dominance a evropské země najdou svoji původní identitu. Kontinentalismus jako protipól dnešnímu bruselskému byrokratickému centralismu. Žádný úspěšný socio-ekonomický model nemůže existovat bez vkořenění do lokální autentické kultury. Švýcarský vojenský expert Ralph Bosshard: “Existují dvě varianty: Je možný svět s Ruskem nebo vůbec žádný svět.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*