Glosa MM: Vysoká inflace končící ožebračením většiny lidí nebo válkou
Sdílet článek:

Zvláštní zmocněnec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška:
„Je vidět, že řada zemí už něco udělala – Francie zavedla sociální tarif, řada zemí zavedla finanční dávky lidem, jako Itálie a další.“
Dodávám:
Co takhle odstranit příčiny, než záplatovat rodinné rozpočty sociálními dávkami a nadále se tak zadlužovat a zvyšovat inflaci?
V březnu tohoto roku byl státní dluh Itálie 152,6 % HDP a státní dluh Francie se stále pohybuje nad 110% HDP. Tak jen tak dál, soudruzi! Existují totiž bohužel jen dvě řešení tak vysokých dluhů: vysoká inflace končící ožebračením většiny lidí nebo válkou.

Slova k zapamatování Jana Eichlera:
Já to vidím v historickém kontextu. Invaze do Československa v roce 1968 stála na začátku rozpadu Varšavské smlouvy, ruská invaze do Afghánistánu na přelomu 70. a 80. let 20. století pro změnu odstartovala proces rozpadu Sovětského svazu. A konflikt na Ukrajině se může vyvinout až k rozpadu Ruska, což by samozřejmě mělo své nemalé ekonomické a především geopolitické konsekvence.

Spojené království oznámilo 80% zvýšení účtů za elektřinu a plyn, a to v době, kdy Liz Trussová předpovídá před zimou dramatické zvýšení životních nákladů.
Regulátor Ofgem (vládní regulátor trhu s energiemi) v pátek oznámil, že zastropování energie pro ty, kteří nemají fixované ceny se svými dodavateli, bude v říjnu zvýšeno ze současných 1.971 liber na 3.549 liber ročně.

Drobná zpráva většího významu:
Rusko a Čína se dohodly, že dodávky plynu do Číny budou placeny v rublech a yuanech namísto v dolarech, jako doposud.

Nesmíme dopustit rozdělení Evropy,“ řekl francouzský prezident Macron ve vztahu k Ukrajině a následkům války. Evropská unie se podle něj nesmí přidat k „válečným štváčům“ nebo dovolit východoevropským zemím, aby dělaly na podporu Ukrajiny jednostranná rozhodnutí.
Tak nevím, vychází mi z toho, že těmi válečnými štváči myslel USA a Velkou Británii…

Čtenář glos S. K. mi napsal:
„Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před volbami hlavy státu ve své zemi znovu pouští Syřany do Evropy,“ uvedl ministr vnitra Rakušan. „Dopouští se něčeho, co lze nazvat instrumentalizací migrace.”
Problém podle Rakušana způsobilo také Maďarsko, které přestalo dodržovat readmisní dohody o zpětném přebírání uprchlíků.
Copak, copak? Jsou snad Syřané horší Ukrajinců? Není nakonec ministr Rakušan rasista?

Jiří Weigl:
Sobotní velká demonstrace na Václavském náměstí, která jako špička ledovce poodhalila obří rozsah nespokojenosti a pocitu ohrožení v české společnosti, je stále na politické a mediální scéně předmětem úvah a komentářů. Ty mainstreamové většinou nacházejí milosrdné vysvětlení, že příčinou nespokojenosti je špatná komunikace vlády. Prý by premiér a jeho kolegové měli situaci a své kroky občanům lépe vysvětlovat.
Obávám se, že kdyby doopravdy veřejnost věděla, proč se chovají tak, jak se chovají, začalo by být opravdu zle. Tato vláda se navrátila ke zhoubné představě, že můžeme jako stát existovat pouze v podobě cizího protektorátu. Její politici jsou v zajetí iluze, že čím poslušnější a vstřícnější k zájmům dnešních cizích hegemonů budeme, tím větší odměny a péče se nám za to od nich dostane.
To je dětinská a absurdní představa, která nefungovala nikdy a nebude fungovat ani dnes. Pokud země nebojuje za své zájmy a spoléhá na to, že je za ní zajistí a ochrání někdo jiný, nevyhnutelně špatně dopadne. A to je právě náš dnešní případ.
Naše vlády odkývaly a uskutečnily všechny zelené nesmysly v energetice, totálně ji provázaly s Energiewende zdevastovanou německou, jako smyslů zbavená se tato vláda chová ve vztahu k Rusku, na němž jsme ale fatálně závislí v dodávkách energetických surovin, a sama nic nedělá v bláhové naději, že za ni všechno vyřeší někdo v Berlíně nebo v Bruselu. S vlastními řešeními se bojí přicházet, aby někoho náhodou nerozzlobila. Prý máme předsednictví, tak proto.
Berlín a Brusel ale řeší svoje zájmy, my je zajímáme pouze do té míry, pokud se je daří plnit. Jinak ne. To je jasné každému normálnímu člověku kromě ministra průmyslu Síkely, který blábolí, že Němci v případě nedostatku plynu zavřou část svého průmyslu, aby plyn mohli dát svým milovaným českým domácnostem, a baví tím sociální sítě.
Hrozí nám, že dopadneme jako ti nešťastní Ukrajinci, které stejná naivita, krátkozrakost a spoléhání na jiné zavedlo tam, kde dnes jsou. A to se u nás po té katastrofické zkušenosti se zelenými chimérami, Green Dealem a hrozícím kolapsem energetiky, které nám přinesla německá politika uplynulých let, stále najdou novináři, kteří si po karolínském projevu Olafa Scholze minulý týdne troufnou napsat, že – parafrázuji – je čas znovu odevzdat osud národa do rukou německého kancléře a souhlasit se zrušením jednomyslnosti v EU.
Ani se nedivím, že se premiér Fiala lidí bojí. Jak si jinak vysvětlit, že po letech do mého bydliště zavítal v sobotu český premiér, prý podpořit před volbami svou ODS, ale dorazil inkognito. Nikdo to dopředu nevěděl. Potkal se tak pouze na chvíli s několika překvapenými náhodnými kolemjdoucími a rychle odjel. Ví zřejmě proč.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Zelený úděl není hlavní příčinou současné evropské chudoby. Hlavní příčinou současné evropské chudoby je snaha Spojených států odstavit Rusko od Evropy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*