Ideová konference ODS přinesla staré novinky
Sdílet článek:

DAVID EVAN

Po představení vládního ozdravného balíčku se konala ideová konference ODS, na které se převážně chválili politici této vládní strany a “bolestivé” kroky vlády, které by v příštím roce měly přinést úspory ve výši 95 miliard korun.

Proč přišla ideová konference ODS až po představení konsolidačního balíčku není jasné, ale některé novinky se přece jenom daly zaznamenat. Například se o poznání méně opakovala známá mantra ODS o tom, že státní aparát by měl být nebyrokratický, efektivní, a co nejmenší a neměl by občanům komplikovat zbytečně život, daně by měly být nízké, aby bylo ponecháno co nejvíce peněz lidem a podnikatelům, protože ti nejlépe vědí, jak s nimi naložit. Ve čtvrtek představený vládní ozdravný balíček se podívá hlouběji do kapes všem, podnikatelům, zaměstnancům i zaměstnavatelům. Podle očekávání vláda svoje kroky se sociálními partnery nekonzultovala, při tom sociologové už dali najevo, že vládní balíček dopadne nejvíce na nízkopříjmové zaměstnance a na osoby samostatně výdělečně činné.

Druhý den po této tiskové konferenci “Za pět minut dvanáct“ jsem náhodou potkal jednoho známého, který dvacet let pracoval jako tajemník místní organizace ODS a hned jsem mu řekl: „Prosím tě, Jardo, co to včera mělo být? Vždyť to bylo divadlo, za které by se nemusel stydět ani Milouš Jakeš, připomínalo to jeho pověstné vystoupení na Červeném Hrádku.“ Na to mi celkem nevzrušeně odpověděl: „Víš, Davide, zrovna se tady o tom s Milanem bavíme, já teď jezdím na demonstrace do Prahy, taky se mi to moc nelíbí.“ To mě poněkud překvapilo, tak jsem se rovnou zeptal: „Takže ty jezdíš na Václavák na Rajchla?“ Opět zcela klidně pronesl: „Ne, byl jsem na Prvního máje na Vrábelovi…“ Přiznám se, že jsem z toho byl dost překvapený, ale dalším překvapením pro mě bylo, když Milan po nějaké době řekl, že byl kdysi zakládajícím členem místní buňky ODS, a že nyní má po letech pocit, že se podílel na něčem, co tuto zemi uvedlo do nynější tíživé situace. Na obou dvou bylo vidět, že se vlastně stydí.

Nějaké pozitivní věci z našeho setkání přece jenom vyplynuly. Když bylo místo tajemníka místní organizace ODS zrušeno, přesedlal bývalý tajemník v poměrně vysokém věku na kamion. Dneska je to již vetchý stařík, ale stále jezdí do Německa a Rakouska, a tak jsem si říkal, že by ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) z toho měl jistě radost, chce aby lidé byli schopni v průběhu života změnit profesi a pracovat co nejdéle. Na druhou stranu, když mi říkal, že téhož dne vykládal v Rakousku, jedl při tom klobásu a bylo slyšet cvakající zubní protézu, tak jsem si teprve uvědomil, že právě toto přesně zapadá do vládní strategie aktivního života. Zdravotní péče je prý u nás špičková, takže lidé mohou díky ní žít produktivní život do vysokého věku. ODS by také chtěla, aby vzniklo jakési zdravotní připojištění, za které by pojištěnec dostával nadstandardní péči. Zatím přichází s novelou, aby si pacienti mohli doplácet rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí.

Obávám se, že pokud bude nadstandard tímto způsobem zaveden, kvalita standardu tím pádem klesne. Především byl mělo jít o to, aby standardní péče byla natolik kvalitní, aby se nemuselo za nadstandard doplácet. Jeden příklad špičkové péče českého zdravotnictví za všechny: Jeden můj známý byl v loňském roce třikrát na operaci, respektive na jedné operaci a dvou reoperacích. V dubnu šel na banální operaci žlučníku, potom půl roku trpěl, protože se mu rána nehojila, tak šel v září na druhou operaci, ale ani ta se úplně nepodařila, takže šel konečně v říjnu na třetí. Když ho vezli po operaci na pokoj, byl tam s Ukrajincem, který přišel ve válce o nohu. Byl zraněn a Rusové údajně místo aby ho ošetřili, mu nohu rovnou uřízli. Takže se s tímto zraněním léčil, a po nějaké době někoho napadlo, že by neměli být kvůli možné infekci na jednom pokoji, a tak Ukrajince dali jinam. Myslím si, že to jako ukázka špičkovosti českého zdravotnictví úplně stačí.

Pokud se jedná o ideovou konferenci ODS, myslím si, že se jednalo o zbytečnou kratochvíli, šlo o takový pěkný, upevňovací team-building, ideová vyprázdněnost ODS je tudíž stále stejná: sloužit vyšším zájmům, nejlépe nějakému kapitálu. Václav Klaus sloužil v devadesátých letech zahraničnímu kapitálu, nyní už není co prodávat, tak se slouží jiným věcem, hlavně ne občanům a národním zájmům. Celé to teatrální aranžmá čtvrteční tiskové konference “Za pět minut dvanáct“ dává tušit, že za překotnou snahou konsolidovat veřejné rozpočty je ve skutečnosti ještě něco jiného. Může to být například nákup amerických stíhaček páté generace, či další mnohamiliardové akvizice. Petr Fiala na ideové konferenci potřebu bezpečnosti také zdůraznil.

Na prvním místě je ale podle něj česká energetika, rozvoj jádra a dalších zdrojů. Nebylo by lepší místo nějakých nákupů ve výši desítek miliard uskutečnit například převedení polostátní společnosti ČEZ stoprocentně na stát, když je energetika na prvním místě? Že by se touto svatokrádeží za bílého dne v ODS někdo zabýval, asi nehrozí. Akcionářům bude vyplacena rekordní dividenda, tak hlavně že ještě není tak zle, aby stát jako majoritní vlastník rozhodl o vyplacení stoprocentní dividendy, jak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ještě v dubnu naznačoval. Ani taková “svatokrádež” se ale očekávat nedá… Mluvčí ministerstva financí tento týden oznámila, že vláda protinávrh na výplatu vyšší dividendy dávat nebude…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*