Izrael: Útok na Hamás v pásmu Gazy je připraven
Sdílet článek:

JAN BARTOŇ

Podle všech zpráv v médiích se Izrael připravuje na útok na pásmo Gazy a zničení teroristické organizace Hamás.

Podle obšírného zpravodajství v Událostech na ČT 10.10.2023 se izraelské armádě podařilo všechny příhraniční sídla v blízkosti pásma Gazy, které přepadly komanda Hamásu, obsadit a zastřelené občany židovského státu odvézt. Počty zabitých lidí jsou v Izraeli odhadnuty až na 800 osob včetně malých dětí. V reportáži z postiženého území pak jeden z vojáků izraelské armády popisoval, jak palestinská komanda přepadala obyvatele pohraničních obcí v domech a bez milosti je vraždila. Podle jeho slov se jednalo o masakr. Vraždění civilních osob skutečně nic jiného, než masakr není.

Ve zprávách se pak popisoval způsob, jakým se příslušníci Hamásu dostali poměrně hluboko na území Izraele. Pod palbou desítek až stovek raket se členům Hamásu podařilo na motorových rogalech přeletět vlastně nepozorovaně v nízké výšce na izraelské území a přepadnout nic netušící civilisty. Svou roli v utajení celé operace mohlo hrát i to, že izraelské výzvědné služby mohly podcenit schopnosti Hamásu a v neposlední řadě se mohl projevit i vliv hluboké vnitropolitické krize v Izraeli způsobené prosazováním soudní reformy vládou Benjamina Netanjahua. V každém případě byl tak rozsáhlý palestinský útok na Izrael překvapivý a Hamásu se podařilo zajmout dokonce i izraelské vojáky.

Na hranicích pásma Gazy je nyní dislokována těžká obrněná technika Izraele, byla zahájena totální blokáda pásma Gazy, které je bez dodávek elektrické energie a ropy, která do pásma Gazy tekla z Izraele. Podle většiny pozorovatelů se Izrael může rozhodnout pro invazi do pásma Gazy s cílem zcela ochromit Hamás. Hamás vyhrožuje, že pokud Izrael bude dále bombardovat pásmo Gazy, začne popravovat zajatá rukojmí. To je samozřejmě velmi vážná hrozba a jestli izraelská vláda přikročí k invazi do pásma Gazy se podle pozorovatelů může rozhodnout řádově v desítkách hodin.

Velmi trefný popis situace v Izraeli z geopolitického hlediska popsal Alexandr Tomský v komentáři Útok na Izrael osnovali Putin a ajatolláhové Tento komentář končí těmito slovy z izraelského zpravodaje Ynetnews: Západ by si měl uvědomit, že vedle nepřítele Putina stojí jeho íránský spojenec, a měl by Izrael hájit a podporovat ze všech sil. Na silném Izraeli závisí stabilita v oblasti, zejména Jordánska, Egypta a Emirátů. Ti mají palestinského fanatismu plné zuby, ale nemohou se tvářit, že je jejich osud nezajímá. Izraelci doufali, že se nenávist časem otupí. Stál se pravý opak. Rozšířila se po celé Zemi. To je pravda pravdoucí. Ale jak i sám Tomský píše, „lidskoprávní fanatismus“ na Západě zcela jistě nezmizí z povrchu zemského, případná izraelská invaze do pásma Gazy způsobí mnoho obětí i na civilním obyvatelstvu Gazy a bude se opět řešit, zda Izrael má či nemá právo na odvetu.

Krásný příklad „rozhodné“ politiky Západu – v tomto případě EU – se ukazuje na finanční podpoře Palestinců z EU. Nejprve bylo oznámeno, že se tato pomoc pozastavuje, ale po protestech Francie a Španělska se pouze „prověří“, zda finance netečou i k Hamásu. Francie, tento „nemocný muž Evropy“ s mnoha imigranty z muslimského světa, se tak zjevně obává, že by se neklid mohl přenést i do Francie. Je známo, že sympatizanti Palestinců veřejně oslavovali zabíjení civilistů v Izraeli a Hamás se vehementně snaží povzbudit muslimy k podpoře svého boje s Izraelem.

Samostatnou kapitolou je pak Írán, který veřejně prohlašuje, že je potřeba Izrael zničit a celé území židovského státu by mělo připadnout muslimům-Palestincům. Válka v Izraeli je pak se „zájmem“ komentována Ruskem a pokud se Rusko na přípravě tohoto plánu nepodílelo, pak ho využívá zřetelně k tomu, aby odvedlo pozornost od své agrese vůči Ukrajině. Rusko se dnes sblížilo s Íránem velmi intenzivně a Írán je podle všeho hlavním dodavatelem dronů ruské armádě. Rusko má své geopolitické cíle v Sýrii, kde s jeho podporou přežil syrský režim Bašára Asada podporovaný rovněž Íránem.

Světová bezpečnostní situace je tak na mrazivém bodu. Jaký bude další vývoj se ukáže možná v nejbližších dnech či možná v hodinách. Uvidíme, zda Západ, tj. v tomto případě hlavně USA, v této situaci obstojí. Pokud web ministerstva zahraničí USA nejprve uveřejní zprávu o tom, aby byl zastaven útok na Gazu a později je tato zpráva po bouřlivých protestech smazána, nevypadá to na jasnou politiku USA. A OSN už také nezůstala pozadu a odsuzuje blokádu pásma Gazy.. Přesně tak už začíná to, o čem píše Tomský.

To vše probíhá za situace, kdy je americký prezident Joe Biden hodnocen svými nepřáteli jako prezident slabý a nerozhodný. Z jeho úletů na veřejnosti si udělali jasný obrázek toho, že USA nic zásadního nepodniknou. USA se údajně zlobí, že při izraelské odvetě umírají civilisté a usilují o koridor, kterým by mohli civilisté z pásma Gazy odejít do Egypta. A s nimi i většina teroristů, že ano. To vše nahrává teoristům z Hamásu a jejich kalkulace na slabou reakci Západu se tak potvrzuje.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. Aha,takže palestinci útočí západními zbraněmi kdoví odkud,ale nejspíš z ukrajiny a afghanistánu,co tam USA při svém útěku zanechali,jsou podporovaní(stejně jako izrael)miliardama eur z evropy & USA-ale může za to Putin-tak to je opravdu brilantní analýza,smekám!!!!
  Írán volá po zničení izraele-ovšem stejně,jako izrael volá už roky po zničení Íránu,pokud vím,tak do Sýrie navezli “demokratickou opozici”(rozuměj ty největší hovada,sadisty a řezníky z celého muslimského světa včetně IS,kdy se v Sýrii dopouštěli neskutečných zvěrstev)vedle západu i izrael a také je s láskou opečovával,ale teď je izrael ten největší chudáček,kterýmu se strašně ublížilo…Tak to potom jo 🙂

 2. Nejlepší armáda světa s nejlepšími čučkaři se chystá na vraždění v ulicích Gazy do dětí a žen. Bravo, za to vás bude mít svět opravdu rád židáčci.

  • Jdi to říct do očí pozůstalým po podřezaných a zastřelených dětech z Aškelonu, Sderotu a ostatních míst v Izraeli, kde nebozí obyvatelé Gazy před pár dny projevili tolik lidskosti. Ale pozor, mohla by ses vrátit bez zubní protézy.

   • Stejně jako si židáci nebrali servítky s ostatními a pokud vím,s vyvražďováním civilistů tam začali právě židáci…Tím se nezastávám palestinců,jen konstatuje,že jsou oba dva úplně stejný hovada,který si nemají co vyčítat..Mimochodem,v podobné situaci jako arabáči v palestině jsme my byli třeba za heydrychiády-pokud vím,tak se to našim lidem taky dvakrát nelíbilo

    • “s vyvražďováním civilistů tam začali právě židáci”…
     Jj. Máš úplnou pravdu. Arabové z Palestiny vůbec od 30. let nespolupracovali s Hitlerem a vůbec nedostávali z Německa a Itálie peníze a zbraně na protižidovské pogromy. A vůbec nedodali Hitlerovi 30 tisíc dobrovolníků do jednotek SS na východní frontě. Koneckonců v osmačtyřicátém to byli “židáci” kdo odmítl vznik židovského a arabského státu na území Palestiny a okamžitě po vzniku arabského státu ho napadli s cílem nahnat chudáky araby do moře. To stejné v sedmašedesátém, třiasedmdesátém. Vždycky to byli “židáci”, kdo napadl pokojné arabské obyvatelstvo a následně dostal po čumáku, což dodnes nezkousnul. Jsi opravdový znalec historie tohoto kosku země a máš můj neskrývaný obdif.

     • Trochu mícháte hrušky z jabkama,ne?😉

 3. Jemenští rebelové hrozí, že se připojí k útoku Hamásu na Izrael, pokud USA zasáhnou do konfliktu
  „Kdyby Američané přímo vojensky zasáhli, byli bychom připraveni se zúčastnit pomocí raketových a dronových útoků a dalších vojenských možností,“ říká vůdce skupiny Abdul-Malik al-Houthia. “Jsme v naprosté koordinaci s našimi bratry v ose odporu,” uvedl vůdce skupiny Abdul-Malik al-Houthi v prohlášení odvysílaném televizí Al-Masirah provozovanou Houthi.
  “Pokud by Američané přímo vojensky zasáhli, byli bychom připraveni se zúčastnit (proti Izraeli) pomocí raketových a dronových útoků a dalších vojenských možností,” dodal.
  V pondělí USA vyslaly do Izraele největší letadlovou loď světa USS Gerald R. Ford.
  “Tato zvýšení pozice měla sloužit jako jednoznačná demonstrace ve skutcích, a nejen slovy, americké podpory obraně Izraele,” uvedl Pentagon.
  https://www.aa.com.tr/en/middle-east/yemen-rebels-threaten-to-join-hamas-attack-on-israel-if-us-intervenes-in-conflict/3014839
  Propalestinští Jihoafričané protestují před americkým konzulátem a obviňují Washington z rozdmýchávání smrtelného konfliktu,,,

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*