Ladikovy glosy (8.5.2024)
Sdílet článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

8. květen v dějinách:

  • V roce 1884 se narodil Harry Truman, americký prezident, který se proslavil svržením atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu. Kromě toho proslul citátem „Je samozřejmé, že jsou jistá nebezpečí ve svobodě náboženství a svobodě slova. Popírání těchto svobod by ale bylo nebezpečnější než svobody samotné. Byla by to smrt svobody.“ V době jeho funkčního prezidentského období pak docházelo k silným represím a potlačování svobody, v období tzv. McCarthismu. Pokud vás to ve škole neučili, zeptejte se třeba Jiřího Voskovce.

  • 1945: Karl Dönitz, vůdce Třetí říše, rozhlasovým projevem vydal rozkaz k bezpodmínečné kapitulaci všech ozbrojených německých jednotek Na požadavek SSSR byl v Berlíně podepsán dodatečný protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa. Vinou různých průtahů, protože se čekalo na zástupce Francie (to už je u Francouzů takový zvyk, že jsou nedochvilní), byl dokument podepsán krátce před půlnocí. Vzhledem k časovému posunu, kdy v Moskvě už bylo ráno 9. května, slaví některé národy den osvobození od nacismu 9. května a jiné národy 8. května. Mimochodem, národ německý neslaví tento svátek vůbec.

 

iDNES: Den osvobození Protektorátu Čechy a Morava od německého nacismu otevřela iDnes titulkem, že ikonický rudoarmějec padlý rukou německého ostřelovače se účastnil i útoku na Finsko a obsazení Polska, nebyl to Rus, ale Ukrajinec, nepadl v Praze, ale na Vysočině a nezabil ho Němec, ale omyl pilota sovětského bombardéru. Předpokládám, že se brzy zjistí a zveřejní i národnost toho pilota. Pokud to tedy byl Rus.

 

Ambebi.ge: Zahraniční instruktoři školí účastníky shromáždění proti návrhu zákona o zahraničních agentech v Tbilisi, aby vyvolali provokace proti strážcům zákona a vyvolali v zemi chaos. Podle gruzínské bezpečnostní služby byl vypracován plán, jehož cílem je způsobit oběti na shromážděních, vyvolat občanské nepokoje a blokovat vládní budovy. Do plánu jsou podle agentury zapojeni i gruzínští bojovníci na Ukrajině.

 

Izvěstija: Den vítězství se pro některé země proměnil v nástroj realizace protiruské politiky . Nejaktivnější jsou v tomto směru pobaltské státy, Moldavsko a Ukrajina. V těchto státech jsou za nošení svatojiřské stuhy pronásledováni občané a v některých z nich policie zadržuje ty, kteří jen položí květiny k pomníkům sovětských osvobozujících vojáků. Já bych se těm Litevcům, Lotyšům a Estoncům ani nedivil. Oni vnímají vstup německých jednotek jako osvobození od bolševismu a vstup sovětských jednotek o čtyři roky později jako návrat k bolševismu.

 

Moscow Times: Jakovlev, ruský výrobce vojenských a civilních letadel a dceřiná společnost ruského státního obranného konglomerátu Rostec, se od roku 2022 úspěšně vyhýbá mezinárodním sankcím a nakupuje vojenské vybavení ze zahraničí. Jakovlev, který vyrábí stíhačky Su-30 a stíhačky Jak-130, nakoupil od roku 2022 v zahraničí vojenské vybavení za téměř 500 milionů dolarů. A čemu se divíte? Proto se přece celá válka vede, aby se manažeři vojensko průmyslového komplexu radovali, když jdou do banky pro výplatu.

 

Kyjevská pravda: Oligarchovi Kolomojskému, nyní ve vazbě, známému podnikateli, podezřelému z legalizace majetku získaného podvodem, sděleno podezření ze spáchání dalšího trestného činu souvisejícího s organizováním vraždy na objednávku. Podle vyšetřovatelů si oligarcha, aby se pomstil, objednal vraždu ředitele jedné z právnických společností.

 

Euro-Asia Daily: Někdy si i idealističtí Gruzíni připustí realitu: “Všichni si dobře uvědomují, že nás Západ na svůj trh nepustí. Vzpomeňme na dávné prohlášení Michaila Saakašviliho, jak se setkal se šejky v Emirátech a chlubil se, že Gruzie nyní bude vyvážet mandarinky a víno na místní trh. Jak se později ukázalo z oficiálních údajů, Gruzie dodala na arabský trh… 200 kilogramů mandarinek a 70 lahví vína! To znamená, že náš tehdejší nešťastný prezident vzal něco jako dárek šejkům a tento čin vyhodnotil jako vstup na trh. Podobným způsobem gruzínské výrobky pod ním „dobyly“ nejprve francouzský, poté německý a španělský trh. Škoda, že Míša neměl více času, jinak mohl “dobýt” i další trhy…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*