Má občan právo udělat si vlastní názor?
Sdílet článek:

Kauza údajných amerických biolaboratoří na Ukrajině může být dobrým testem. Může si každý vyhodnotit veřejně dostupné údaje sám, nebo musí spoléhat na někoho, aby mu řekl, jak je má interpretovat? Bez toho, aniž by je sám viděl?

 

Subjektivní výběr méně známých informací, které se vztahují ke kauze údajných amerických biolaboratoří na Ukrajině. Kompletní zdroj informací na konci článku.

(1) 3. března

Ruský ministr zahraničí Lavrov řekl na tiskové konferenci:

„Máme informace, že se Pentagon obává biologických a chemických zařízení na Ukrajině, protože Pentagon vybudoval dvě biovýzkumná zařízení, které vyvíjely patogeny v Kyjevě a v Oděse, a nyní se obává, že může ztratit kontrolu nad těmito zařízeními. Je to blízko a téměř u našich hranic, nebudeme vymáhat naše pravidla 10 tisíc kilometrů od našich hranic. Budují podobná zařízení v blízkosti ruských hranic. Když Rusko řekne, že je zde hrozba pro Rusko, začnou nám říkat, že tu žádná hrozba není.”

(2) 8. března

 

Američtí senátoři se v otevřeném slyšení ptali zástupkyně ministerstva zahraničí USA na záležitosti spojené s Ukrajinou.

Republikánský senátor M. Rubio: „Má Ukrajina biologické nebo chemické zbraně?”

V. Nuland, členka nejužšího vedení ministerstva zahraničí:

„Ukrajina má biologická výzkumná zařízení, u kterých se nyní velmi obáváme, že se ruské jednotky mohou snažit dostat je pod kontrolu. Pracujeme nyní s Ukrajinci na tom, jak zabránit, aby se výzkumné materiály dostaly do rukou ruských jednotek, pokud se dostanou na místo.”

Tato odpověď vyvolala u některých komentátorů řadu otázek a komentářů. Podstatné byly dva. Nejistě vypadající V. Nuland neřekla, že ne. Senátor se dále neptal.

(3) 10. března

Americká vláda vydává prohlášení, ve kterém uvádí, že je v plném souladu s mezinárodními konvencemi a „nevyvíjí ani nevlastní chemické a biologické zbraně”.

(4) 11. března

Reportérka J. Griffin se na Fox News odvolává na prohlášení Pentagonu a konstatuje, že se „jedná o biolaboratoře z éry Sovětského svazu, se kterými USA spolupracuje od roku 2005, aby pomohla Ukrajině bezpečně transformovat výzkumná zařízení”.

(5) Okénko do minulosti

Ukrajina a USA podepsaly v roce 2005 v Kyjevě smlouvu, ve které se zavazují ke spolupráci při prevenci šíření technologie, patogenů a expertízy, která může být použita při vývoji biologických zbraní. Smlouva je veřejně dostupná. Ukrajina se ve smlouvě zavazuje, že bude nebezpečné patogeny skladovat v bezpečných centrálních laboratořích, kterým bude „asistovat americké ministerstvo obrany”. V článku IV, odstavci 6 smlouva uvádí, že „nebezpečné patogeny umístěné v centrálních laboratořích zůstanou v těchto laboratořích pod dobu trvání smlouvy mezi USA a Ukrajinou z roku 1993″.

V únoru 2020 zveřejnil časopis Bulletin of the Atomic Scientists rozhovor s R. Popem, ředitelem programu na redukci hrozeb, v originále Cooperative Threat Reduction Program, jehož cílem je transformovat bývalá zařízení na výrobu biologických zbraní. V něm uvedl, že laboratoře provádějí mírový výzkum, ale že válka může ohrozit patogeny uskladněné na Ukrajině.

Podle něj nemá žádné ze zařízení infrastrukturu na výzkum nebo produkci biologických zbraní. Nicméně také podle článku řekl, že „vědci jsou vědci, a proto by ho nepřekvapilo, kdyby některé z uskladněných souborů kmenů ještě obsahovaly patogenní kmeny z počátků programu”.

Americká ambasáda v Kyjevě odstranila ze své stránky, která informuje o programu na redukci hrozeb, všechny navázané soubory. Odstraněné soubory lze na internetu dohledat. Jsou na nich obecné informace o laboratoři včetně částek, kterými přispělo ministerstvo obrany na jejich výstavbu.

(6) 11. března

Podle agentury Reuters poradila Světová zdravotnická organizace Ukrajině, aby „vysoce nebezpečné patogeny”, které jsou uskladněny v laboratořích, zničila, aby zabránila jejich potenciálnímu úniku.

(7) 14. března

Podle NBC News se jedná o „ruskou propagandu o neexistujících ukrajinských biolaboratořích, která je podporována americkou extrémní pravicí”. V článku uvádí, že neexistují žádné důkazy o biolaboratořích na Ukrajině řízených USA a odvolává se na kontrolory informací z Politifact.

Ti uvádějí: „Přestože mohou USA poskytovat financování na vylepšení nebo vybudování laboratoří v jiných zemích, jsou laboratoře řízeny partnerskými zeměmi a cílem je zabránit biologickým hrozbám, a ne je vytvářet. Proto je podle Politifact tvrzení o biolaboratořích na Ukrajině dezinformací.

Pozn. redakce: Může tohle občan vědět, nebo by ho to zbytečně mátlo při vytváření vlastního názoru? A může si klást vůbec nějaké otázky? Například proč se Amerika bojí, aby se ruská armáda nezmocnila patogenů, které tam leží od doby, kdy laboratoře ještě kontrolovala? Je možné, aby transformace laboratoří nebyla od roku 2005 dokončena?

 

Zdroje:

(1) Lavrov

(2) V. Nuland

(3) Prohlášení vlády

(4) J. Griffin

(5) Smlouva a Bulletin

(6) Reuters

(7) NBC News a Politifact

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Jedy od strýčka Šmuela na genocidu bílých gojimů. Další a podstatně smrtnější “mutace” covid.
  Šmejdi si hrají na mučedníky. Ksindl Fiala hraje falešné divadlo na válečného vyjednávače v Kyjevě u svých přátel, banditů.

  • Vy máte prasefora za xindl,já za nepovedeného podomního kupčíka z válečným šrotem.
   Je tady na internetu několik ukázkových Webů hřibitovních plaček prolévajících
   potok slz, nadšení a hrdosti nad srdnatostí a odvahou tohoto tvora.
   Mě na té přitroublé prasečině nejvíc vadí to že to Fiala nevystupuje jako Petr Fiala-emeritní prasefor politologie,nyní zemský škůdce,ale jako reprezentant NÁRODŮ ČESKÉ Republiky,bez jejich souhlasu a vědomí.

   Zlo,ostuda je hama ČR a případné splnění jím vyádřených závazků jen prodlouží nesmyslnou válkuna které její skutečný vítěz už dnes v tuto chvíli
   sprostě vydělává.

 2. No ony asi na Ukrajině “zbyly” laboratoře z dob SSSR. Je docela dobře možné, že Západní/US firmy s těmi laboratořemi nějak nastavily nějakou spolupráci zejména proto, aby se “to” nedostalo do rukou nějakým darebákům. Původně nemuselo jít vůbec o nějaké nebezpečí ze strany Ruska.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*