Návrat cenzury aneb kdo je tady šílenec
Sdílet článek:
Kdo má v popisu práce sledovat informační veletoky mainstreamových médií nebo je masochisticky konzumuje dobrovolně, nemohl nepostřehnout zásadní proměnu jeviště – celodenní přenos pandemického cvičení vystřídal celodenní přenos válečné operace na Ukrajině. Proměna jeviště však ještě nutně neznamená změnu kulis. Své o tom vědí i zaměstnanci státního Centra proti terorismu a hybridním hrozbám či soukromého, leč s erárem čile spolupracujícího Semantic Vision, odhalující údajné dezinformace, jejich autory a šiřitele.

V posledních dvou letech měli hotové žně, když za dezinformace označovali následující, dnes stěží vyvratitelná fakta: nízká účinnost roušek a respirátorů při šíření aerosolové infekce, pozitivně testovaný nerovná se nemocný, podstatně nižší účinnost vakcín proti C-19, než bylo výrobci deklarováno a jejich omezená schopnost bránit v šíření infekce. Zjevné bludy samozvaných „factcheckerů“ visely na webu Ministerstva zdravotnictví ještě relativně nedávno, včetně jmen údajných dezinformátorů (mj. epidemiolog Beran či ex-prezident Klaus). Být jedním z těchto lovců dezinformací, chodím kanály.

I přes toto neprominutelné selhání se opět drze hlásí o slovo. Tváří se, jako by byly objektivními a nezávislými instancemi, ve skutečnosti jsou však silně angažovanou kolonou informační války, která se v médiích ohledně konfliktu Ruska se Západem, jehož poslední obětí je lid Ukrajiny, rozpoutala. Weby, které jen nepapouškují oficiální zpravodajství a jeho černobílou interpretaci, jsou okamžitě cejchovány jako dezinformační. Za situace, kdy dnes každý „slušný člověk“ chodí s modrožlutou bikolórou v klopě a kdy je rezervovaný postoj k oficiálnímu narativu interpretován jako podpora ruské agrese, nejspíš bude svoboda slova jednou z prvních obětí právě probíhajícího „boje za svobodu a demokracii“. Jak píše server Seznam Zprávy, „mezi českými politiky se začaly ozývat hlasy, jestli není možné omezit nebo rovnou zavřít nejznámější dezinformační weby, pokud budou o ruském útoku na Ukrajinu šířit lži. Například místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) ve středu na Twitteru napsal, že v tomhle směru „není na co čekat“. Vstřícně se k této myšlence staví i bývalý ústavní soudce Stanislav Balík, když tvrdí, že zavedení cenzury na internetu má charakter legitimní preventivní obrany. A o potřebě v boji proti dezinformátorům razantně přitvrdit opakovaně hovoří i nový ministr vnitra Rakušan.

Na co se tedy můžeme těšit?

Smažou mi blog za to, budu-li ruskou agresi (slovy Pavla Rychetského jde o „nejhorší den za posledních 50 let“) „relativizovat“ připomínáním barevného majdanského převratu z roku 2014 a instalace loutkové vlády, řízené Washingtonem (viz únik telefonního rozhovoru, v němž madame Nulandová diktuje složení pučistické vlády)? Smí se psát o tom, jak tato vláda potlačovala práva ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny a jak nečinně přihlížela stovkám brutálních útoků paramilitárních jednotek z Pravého sektoru proti civilnímu obyvatelstvu? Jak blahosklonně pardonovala hrdlořezy z Oděsy? Jsou zakázanými dezinformacemi fotografie amerických politiků (mj. senátoři Lindsay Graham či John McCain), objímajících se s příslušníky neonacistického pluku Azov či hajlujícími poslanci strany Sloboda? A je ruským podvrhem písemný závazek trvalé neutrality Ukrajiny z roku 1994 a následný podpis dohody o strategickém partnerství s USA (2008), otevírající cestu této dosud neutrální země do NATO? A vlítnou na mne cenzoři, budu-li srovnávat ruskou agresi proti Ukrajině s agresí USA a NATO vůči Srbsku, Iráku, Libyi či Sýrii, když budu připomínat nevinné oběti, zvláště z řad dětí a žen, severoatlantického „humanitárního bombardování“ a „vývozu demokracie“?

Stane se dnešní – v mnohém přelomové – geopolitické soupeření záminkou k nasazení náhubků těm, jež se nevzdali kritického a samostatného myšlení, nebo jde z mé strany o neopodstatněnou konspirační teorii? Ba ne, na ty tu máme jiné frajery. Kdyby vám totiž pořád nebylo zřejmé, proč Putin na svého západního souseda zaútočil, tak se přeptejte v Bruseli. Zdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans totiž soudí, že invaze ruských vojsk na Ukrajinu je ve skutečnosti „diverzním manévrem“ a způsobem, jak chtěl Putin odvést pozornost od ochrany klimatu.

Nevím, jestli je Rusko v rukou šílenců, jak tvrdí prezident Zeman. O situaci občanů EU však mám poměrně jasno.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Zdá se, že cenzor odpálil už i Parlamentní listy. No, co už. Jdu na půdu vyhrabat psací stroj a pohledat kopíráky. A budem si holt předávat informace tak, jak jsme byli zvyklí za minulé totality…

      • Taky jsem mněl včera ten pocit ,že je blokli, ale už fičí. Touto totalitní cenzurou jsme se vrátili o mnoho let na zpět!

    • PL jedou,úchylákům nedavno soud nařídil vyřadit je z jandovo teplyho seznamu

  2. Počítám, že od pondělí si budou občané ČR moci opět DOBROVOLNĚ vybrat mezi nošením žlutomodré stužky a respirátorem. Obojí je kovidu šumafuk, ale myslí nám to přece politicky, soudruzi!

  3. Tohle co nám vláda předvedla, to není strach z dezinformacim, ale z pravdy a vůbec nejde o Ukrajinu, ale o to, že se ukazuje, že vlády lhali ohledně covidu a očkování, za to se teď mstí a naše vláda jde vpřed, tak co chtít od synů komunistů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*