Německo: Levicoví extremisté manipulovali TV-duel před volbou kancléře
Sdílet článek:
Hned tři levicoví extremisté vyškolení skalní komunistkou se tento týden dostali do dvou televizních duelů kandidátů na německého kancléře. Hráli „obyčejné občany“, přitom jejich cílem bylo „zničit Lascheta“.

Skandál odhalil bulvární denník BILD, který ve svém čtvrtečním vydání zveřejnil nejen jména extrémistů, kteří se do televize dostali, ale i speciální agentury, která je předem školila. Zatím nezopovězená zůstává otázka, do jaké míry jsou do skandálu involvovaní zamětnanci veřejnoprávní televize zodpovědní za výběr hostů.

V poslední televizní debatě ‚Volební aréna‘ Wahlarena mezi kandidáty na kancléře Schulzem SPD, Laschetem CDU a Baerbock Zelení měli vybraní občané možnost položit kandidátům otázku ‚z lidu‘. Veřejnoprávní televize ARD tuto část televizního formátu na svých webových stránkách vysvětluje tím, že chtějí dát prostor pro „starosti, problémy a přání řadových občanů“. Jenže před milionovým publikem pak nedostali prostor ani tak „řadoví občaně“ se svými starostmi, ale levicová extremistka, ketrá byla předem na tento výtup vyškolená speciální agenturou.

Už jméno této agentury jasně ukazuje, že se specializuje na ovlivňování televizních formátů: ‚trvdě ale levicově‘ je parafráze populárního televizního diskusního pořadu ‚tvrdě ale férově‘. V agentuře jsou školeni lidé, kteří očividně nechtějí diskutovat férově, ale levicově. Šéfkou této propagandistické líhně je 34 letá extrémistka Emily Laquer, členka kontrarozvědkou sledované extremistiscké skupiny ‚Interventionistische Linke‘, která má na svém kontě nesčetné množství násilností, protestů a výtržností po celé Evropě. Nejznámější z nich byly násilné protesty proti sumitu G20 v Hamburku v roce 2017, při kterých byly zraněny stovky policistů. Jen zázrakem z nich nebyl nikdo zabit, když na ně ze strěch budov extremisté házeli betonové kvádry.

Tito extremisté teď rozšířili pole své působnosti. Pod motem „nebojuj proti zprávám, buď zprávou“ (dont hate the news – be the news) začali školit své lidi a dostávat je do televizních formátů, kde útočí na politiky a milionovému publiku vnucují své názory. Kandidátovi na kancléře Arminu Laschetovi vyspílala extremistka z hnuti ‚Fridays for Future‘, že totálně selhal v ochraně klimatu. V jiné Show na soukromé stanici Pro7 se zase pustila extremistka Jenny Stupka z organizace ‚Deutsche Wohnen enteignen‘, bojující za vyvlastnění majitelů bytovek v Berlíně, do kandidáta SPD Martina Scholze kvůli údajně vysokému nájemnému v Berlíně.

V posledních dvou televizních formátech sledovaných milióny němců se tak dostaly hned tři extremistky z levicově extremistických hnutí Black lives matter, Fridays for Future a Deutsche Wohnen enteignen do televize a měly možnost zásadně ovlivnit volební preference diváků. Svým cílem se nijak netajily: Jedna z nich se už před natáčením chlubila na sociálních sítích: „Díky tomuto mediálnímu tréninku jsem suprově připravená ho Lascheta zničit“.

Zatím se sice nepodařilo prokázat spolupráci extremistické agentura s pracovníky televizních společnostích zodpovědných za výběr hostů. Ale jak zkušenosti z minulaosti, tak citáty zůčastněných hovoří jasnou řečí. Agentura se na svých webových stránkách zcela neomaleně chlubí: „Po absolvování tréninku tě zprostředkujeme jako partnera pro interview do novin, rádi a telvize“. Že to nebude mít těžké, ukazují nesčetné skandály z minulých let, kdy byli hlavně v redakcích veřejnoprávních televizí ZDF a ARD odhaleni sympatizanti Antifa, levicově extremistického uskupení, vedené v USA jako teroristickou organizaci.

Zděšení veřejnosti způsobily i výsledky průzkumu volebních preferencí mladých redaktorů veřejnoprávních stanic provedené odborovou organizací DJV: 92 procent z nich by volilo socialisty, komunisty nebo Zelené. Vládnoucí konzervativní CDU by se vůbec nedostala do parlmentu – od redaktorů dostala pouze tři procenta a nepřekonala by tak pětiprocentní hranici. I skutečnost, že se v soubojích o kancléře vůbec pohybuje kandidátka Zelených je ‚zásluhou‘ nevídané mediální podpory této strany. Její předseda Habeck byl minulý rok nejčastěji zvaným hostem v pěti největších televizních diskuzních pořadech, samotná Baerbock skončila hned na druhém místě a to i přesto, že Zelení jsou nejmenší skupinou v německém parlamentu. I díky tomu strana najednou vylétla v preferencích z pozice nejmenší frakce v parlamentu do pozice kandidátů na kancléřství. S ohledem na tuto situaci označuje stále více politologů a mediálních expertů média za největší problém při ovlivňování voleb a v obyvatelstvu roste tlak na zrušení veřejnoprávní televize.

Petr Bystron

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*