Oblíbená ruská stopa
Sdílet článek:

JAN SCHNEIDER

Premiérův bankéř spáchal sebevraždu, vládní koalice dostala výprask při eurovolbách, a tak se zcela očekávaně vynořila ideologicky vyfutrovaná kauza k odvrácení pozornosti lidu, která ale – po pravdě řečeno – slouží už i k jeho pobavení.

Soud v pondělí uvalil vazbu na šestadvacetiletého cizince zadrženého v souvislosti se žhářským útokem, který se minulý týden odehrál v Praze 9 v klíčovských garážích městského dopravního podniku. Za teroristický útok mu hrozí až výjimečný trest včetně doživotí. Tolik ČTK, píše v komentáří pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

K tomu pondělní tisková konference, na níž premiér Petr Fiala opět cosi pamětihodně řekl (jen mu to proboha po čase zase nepřipomínejte, jako to jeho mladické protiunijní kvákání /tento odborný výraz jsem si vypůjčil z projevu strategického mluvky vlády Otakara Foltýna/). Fiala na tiskovce prohlásil, že za útokem ve Vrběticích prokazatelně stála GRU.

Je milé, když má premiér svůj názor, blbé ale je, že trestněprávní orgány už před časem konstatovaly, že pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz, který by se dal předložit soudu.

Fiala dále prohlásil, že ruské tajné služby mohou být zapojeny do sabotáží po Evropě.

To je jistě pravda, opět chválíme páně premiérovu odvahu říkat vlastní názory, jen musíme k těm jeho jistě přepečlivě voleným výrazům dodat, že jestli ruské tajné služby do těch útoků zapojeny být mohou, pak premiér laskavě naznačuje, že také být nemusejí. Dlužno ještě dodat variantu, která premiérovi unikla, že nějaké tajné služby do těch útoků skutečně zapojeny být mohou, ale nemusejí to být služby ruské.

Ti gramotní a vzdělavatelní si totiž jistě bleskurychle vzpomenou na slova proslulého amerického geoanalytika George Friedmana v jeho knize „Příštích sto let“, že Spojené státy vyvážejí destabilizaci. To okamžitě evokuje celé dlouhé pasáže z knihy „Mezinárodní desinformace“ od bostonského profesora Ladislava Bittmana. A nemusíme chodit daleko, donedávna CIA šéfoval Mike Pompeo, který o svém působení řekl: „Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli jsme, kradli jsme.“

Poté na tiskovce promluvil další gigant v české vládě, vicepremiér a ministr vnitra Vojtěch Rakušan. Řekl, že ruské tajné služby mohou stát za podobným typem útoků, a že už od začátku bylo prozřetelně vedeno tímto směrem i vyšetřování.

Povšimněme si tří slov: mohou, podobným a prozřetelně! Mohou, ale nemusejí – to jsme už probrali u premiéra Fialy. Podobný typ útoků – Rakušan si otevírá dveře, aby propříště mohl na ruskou stopu univerzálně svést i všechny nevyřešené kauzy, ba dokonce i ty podstrčené. Ovšem „prozřetelně“ vedené vyšetřování na ruskou stranu, to je přece nádhera! Freud se musí v hrobě pochechtávat, jak krásně to z Rakušana vypadlo. Více snad už není třeba dodávat, advokáti to pro obhajobu svého klienta jistě příhodně využijí a doufejme, že soudce se nad tím řádně zamyslí.

A nejen nad tím, v tomto případě toho bude k přemýšlení mnoho – třeba tvrzení o zpravodajském pozadí takovéhoto neumětelského pokusu žhářství (z něhož se najednou stal terorismus!), když se pachatel ještě dva dny poté poflakuje na místě činu. Buď byl zfetovaný, nebo navedený. Každopádně byl zaměstnancům Dopravního podniku podezřelý pro své nikoliv evropské vzezření. Ty ruské služby v pozadí, to je fakt banda mameluků!

Co ještě pravil Rakušan? Například to, že prý je potřeba si skutečně uvědomit, že ta situace, kdy se Rusko neštítí zasahovat i na území cizích států tímto způsobem, bohužel přestává být v Evropě výjimečnou.

No, o nelegitimním a nelegálním zasahování na území cizích států bez jakéhokoliv ostychu – to si můžeme nechat vyprávět od amerických zpravodajců. Stačí jen vzpomenout na americký program vražd na Blízkém a Středním východě pomocí z Ameriky řízených dronů, který má na svědomí jen za prezidenta Obamy (a jeho svolení!) mnoho stovek obětí, mezi nimiž jsou i američtí občané, takto popravení bez jakéhokoliv soudu.

Závěrečnou poznámku věnuji již citovanému strategickému mluvkovi vlády Otakaru Foltýnovi. Nejprve doslovná citace části jeho televizního projevu:
„Vzhledem k tomu, že v tento okamžik se dá u těch útoků, o kterých se bavíme jak v Polsku, tak teď i v ČR, hovořit o teroru, tak primárně je to o vyvolání strachu, jak už konec konců vyplývá ze samotného názvu toho trestného činu, a to vyvolání strachu má za cíl znejistit populaci, vyvolat obavy, snížit důvěru vůči institucím, v zásadě to, co do té doby prováděly ruské tajné služby prostřednictvím informačních operací, to znamená masivní napadání důvěry vůči státu, vůči institucím, vůči základním hodnotám toho napadeného státu, tak v tento okamžik to samozřejmě mohou posílit i útoky tohoto charakteru, nezbytně nutně tím útokem nemusí být vyvolána nějaká obrovská škoda, důležité je, že to média multiplikují tak intenzivně, že to vyvolá znepokojení populace. Tím pádem znovu společným jmenovatelem jak informačních, tak těch takzvaných hybridních útoků ze strany Ruské federace je snížení důvěry a znepokojení nebo vystrašení populace.“

To ale přece dávno známe! Přesně takovéto řeči jsme slýchávali za předchozího režimu o imperialistech, to je pro nás stará vesta neboli obehraná písnička! Musí si holt strategický mluvka pro pamětníky vymyslet něco onačejšího, něco sofistikovanějšího, aby nebyl za blba.

Vždyť by ho za to snad dokonce mohli zavřít – a to na základě jeho vlastních slov! Vždyť on slouží vládě, která dělá všechno pro to, aby znejistila populaci, aby vyvolala obavy obyvatelstva, aby snížila důvěru v instituce. Stačí se podívat za zveřejněné oficiální průzkumy veřejného mínění, jaké důvěry požívá třeba premiér: nejnižší široko daleko (i když Macron mu je asi nyní vážným soupeřem).

Takže když si věci odříkáme odzadu, od destabilizace státu, která je součástí hybridní války, za což může být napařen paragraf z terorismu, pak Fialu a spol. asi nečeká v budoucnu nic vábného.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

13 Comments

 1. Hlavně si vy “vládní impotenti” pamatujte co jste kdy řekli, neb národ si vaše excesi ukládá, jak pro pobavení tak pro odplatu až přijde den a ten se blíží mílovými kroky. Na to vemte jed.

 2. A kterej z těch dvou byl v klíčovských garážích, to preVítek neřekl? Myškin, nebo Čepiga?

 3. Dobrou zprávou je, že: “Dnes žádný autobus neshořel ani nevybouchnul”.

  Doufejme, že je to od ministra Rakušana tedy jen šíření Poplašné zprávy, ale zítra, zvláště v Praze, bych přepravu hromadnou dopravou stejně raději 2x zvážil.

 4. Hybridní útoky prováděné Ruskou federací za účelem snížení důvěry ve stát a jeho instituce jsou v mém případě nošením dříví do lesa. Důvěrou v jakoukoli součást tohoto přeregulovaného byrokratistánu netrpím už pěkně dlouho. 😀

 5. Ty bláboly, kterými nás krmí, to už nejde jinak komentovat než výsměchem, to i za komančů nám vyprávěli mnohem lepší pohádky. Vzpomeňme na vyprávěnku o plánování vraždy Koláře mladšího a dalších jeho hrdinných spolubojovníků s pomníky, Vrbětice vyhozené nadvakrát, ten zapálený autobus nějakým přičmoudlým vyfetlem, to už je vrchol. Čtyřleté dítě vymyslí deset věrohodnějších pohádek, než tihle experti. Asi koks…

  • Asi naše z Božího dopuštění vláda trpí neodbytným dojmem, že bobříků trapnosti ulovila málo.

 6. Chtělo by to u nàs takovou vlàdu jakou majì a milujou třeba občané RF.A je po krytice vlády ale možná i po těch krytizujícìch.A funguje to a všichni jsou spokojeni.Zapráskaná demokracie a svoboda u nàs.Nemajì se oni líp?

   • KrYtika je od slova krYt…. tak to učili odchovance zvlášní pětilité školy… kam Kolemkálící musel jistě chodit, protože tohle nenapíše normální člověk ani po 10 plzních. 😀

 7. D.Tak je vidět,že pánové vzdělaní jsou.A správně to pojmenovali jako obrovský malér a problém.Na rozdíl od prkotiny pana dobyvatele zotročit,připojit k RF suverénní stát,rusifikovat kdo se dá,a kdo se nedá ať táhne s rodinou kam chce,proti čemuž ti praví vzdělanci v podstatě nic nenamítají.Jo jo není vzdělání jako vzdělání.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*